Demokracija je, da vsak pove, kar misli – Komentar predsednice ZSSS o odzivu na spremembe pokojninsko-invalidske zakonodaje
17. 4. 2025
Predsednica ZSSS Lidija Jerkič se je v kratkem komentarju odzvala na nedavne poteze nekaterih sindikatov dejavnosti ZSSS, ki so nastopili proti dogovoru o spremembah pokojninsko-invalidske zakonodaje. Več v nadaljevanju.
Kot predsednica ZSSS se čutim dolžno komentirati zadnje dogodke in navesti nekaj dejstev. Pokojninsko reformo smo na predsedstvu ZSSS obravnavali večkrat, sprejeli smo stališča, ki jih lahko najdete na naši spletni strani in niso od včeraj. Obravnavali smo izhodišča ministrstva za delo, izhodišča vlade in nazadnje na posvetu rezultate pogajanj, kjer je bilo pojasnjeno devetdeset odstotkov dogovorjenega.
Za čistopis dogovora je ostal en teden, obravnavali smo ga na predsedstvu. Predsedstvo ZSSS se je odločilo, da o končnem tekstu dogovora, ki vsebuje 12 členov, odloča na korespondenčni seji. Dogovor je bil sprejet s 14 glasovi za, 8 proti, 2 sindikata dejavnosti pa nista glasovala. Od tu naprej je povsem jasno, kakšna je odločitev ZSSS. In sicer za podpis reforme, kar sem kot predsednica tudi storila.
Ne oporekam pravici nobenega od sindikatov, da svoja stališča zagovarja še naprej, čeprav so drugačna od stališč ZSSS kot celote. A naj jih zagovarja kot svoje, ne pa, da napada tiste, ki menijo drugače in jih je več. Številka 12 za in 10 proti je manipulacija, ki je bila zgrajena v podporo lastnim stališčem, da reforma ni v redu. Tudi če bi bilo res 12 za in 10 proti, bi bila večina še vedno za in večino je treba spoštovati.
Demokracija seveda je, da vsak pove kar misli, ko pa je odločitev sprejeta, je demokratično sprejeta in velja za vse. Naj še omenim, da v nobeni točki pogajanj in na nobeni seji predsedstva noben član predsedstva ali sindikat dejavnosti ni predlagal kakršnekoli aktivnosti za radikalizacijo v pogajanjih. Počakalo se je na podpis in nato šlo s škodljivo kampanjo v javnost. Javno ni nastopalo 10 sindikatov, javno so nastopili štirje. Razumem, da so oni prav izrazito proti, a ko začnejo kritizirati demokratično sprejete sklepe in posegati v odločitve drugih sindikatov, to ni več demokratično.
Vsak od sindikatov ve, zakaj je glasoval za in zakaj proti. Značilno je, da najbolj ostri nasprotniki pokojninske reforme razprave o njej na način, da bi se je udeležili pogajalci iz ZSSS, niso opravili. Tisti, ki so tak način uporabili, velike dileme niso imeli. Tudi po podpisu dogovora poteka podrobnejše seznanjane na posameznih sindikatih dejavnosti in obstaja velika stopnja strinjanja z doseženim. Predlagam, da vsem članom sindikatov omogočimo predstavitev vsebine reforme tako, da jo pojasnijo pogajalci z argumenti, številkami in posledicami in ne zgolj funkcionar, ki sindikat vodi. Strokovne službe ZSSS so to pripravljene storiti.
Nobena pogajanja niso izsiljevanje, ampak poskus doseganja kompromisov. In nobeno izsiljevanje ne prinese takega rezultata kot uspešna pogajanja. Za dosežen kompromis pri pokojninski reformi zastavljam tudi svoj glas, z zavedanjem, da na tem svetu ne more biti samo po moje.
Lidija Jerkič, predsednica ZSSS