Začela so se pogajanja o pokojninski reformi

4. 10. 2024

Članice in člane sindikatov v ZSSS obveščamo, da so se 20. septembra 2024 na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) končno začela tristranska pogajanja vlade in socialnih partnerjev o izhodiščih za že lani napovedovano pokojninsko reformo. »Daljnega« 11. julija 2023 je namreč ministrstvo socialnim partnerjem posredovalo svoja izhodišča zanjo in napovedalo začetek pogajanj v septembru 2023. Pogajanja se torej v resnici začenjajo šele dobro leto pozneje.

Zamuda je nastala zaradi medresorskega in koalicijskega usklajevanja o izhodiščih. Ta so namreč lanskega julija nastala na MDDSZ pod vodstvom ministra Luke Mesca in državnega sekretarja Igorja Feketije in so potrebovala še zeleno luč v parlamentu vladajoče koalicije. Potrebovala pa so tudi odobravanje ministra za finance, saj je pokrivanje primanjkljaja v nacionalni pokojninski blagajni visoka postavka vsakoletnega državnega proračuna.

Čeprav izhodišča za reformo določajo, da se ključne predlagane spremembe pokojninskega sistema začnejo postopoma in po korakih izvajati šele od leta 2028 dalje, pa je ta zamuda še kako problematična. Ogroža namreč časovnico za sprejem tokratne pokojninske reforme, določene v nacionalnem Načrtu za odpornost in okrevanje (NOO), ki Sloveniji, če se je bo držala, zagotavlja 2,68 milijarde evrov evropskih sredstev za izvedbo desetin ključnih razvojnih projektov. Pregled izvajanja NOO iz aprila 2024 namreč kaže, da je že zamujen 31. 12. 2023 kot mejnik M138 za predložitev zakonodajnega predloga za celovite spremembe zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju državnemu zboru. Mejnik M139 »Začetek veljavnosti sprememb Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, katerega namen je zagotavljanje javnofinančne vzdržnosti sistema in primernih pokojnin,« pa je določen že za 31. 12. 2024 in tudi ta bo zagotovo zamujen. Dokler bo Slovenija v zamudi, bo Evropska komisija zaustavila izplačilo prihodnjih obrokov 2,68 milijarde evropskih sredstev. Doslej je bilo namreč postopoma izplačanih šele 35 odstotkov obljubljenih sredstev, brez katerih se lahko ustavijo ključni projekti za ohranjanje stika Slovenije s tehnološkim in drugim razvojem v EU. Kljub tej hudi posledici se je MDDSZ z vlado dogovorilo za podaljšanje časovnice do poletja 2025. Minister Mesec je odločen: »Najpozneje do poletja 2025 mora biti načrtovani reformni pokojninski zakon ZPIZ-3 potrjen v Državnem zboru RS!«

Omenjena zamuda pri začetku pogajanj seveda krajša čas za kakovosten socialni dialog o predlagani reformi. Minister Mesec je zato socialnim partnerjem ponudil intenzivno vsakotedensko pogajanje do marca 2025 po poglavjih reformnih izhodišč. Pogajalo se torej bo o izhodiščih. Predlog zakona naj bi bil spisan šele marca 2025 na podlagi rezultatov pogajanj s socialnimi partnerji.

Za pogajalsko mizo sedi 35 predstavnikov vlade in obojih socialnih partnerjev, zastopanih v ekonomsko-socialnem svetu. Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije zastopamo trije pogajalci: Andrej Zorko, Lučka Böhm in Irena Štamfelj. V skladu s poslovnikom pogajanj, ki ga je predlagal minister, bomo o poteku pogajanj v prvi fazi obveščali zgolj predsedstvo ZSSS. Kako bomo komunicirali z javnostjo po zaključku prve faze pogajanj, pa se bomo socialni partnerji z ministrom dogovorili v začetku januarja 2025.

Enkrat do dvakrat tedensko se bomo torej pogajali o predlaganih izhodiščih za dvig upokojitvenih pogojev, izenačitvi vseh vrst pokojninske dobe, dvojnem statusu, odmeri in usklajevanju pokojnin, o višini prispevkov, o drugem pokojninskem stebru in o poklicnem zavarovanju, o reformi invalidskega zavarovanja itd. Cilji reforme naj bi bila dolgoročna vzdržnost in transparentnost pokojninskega sistema ter dostojnost pokojnin. Kaj si kdo predstavlja pod temi cilji, bodo pokazala pogajanja. Pogajalci ZSSS smo že septembra 2023 na seji predsedstva ZSSS prejeli navodila, kaj moramo na pogajanjih zagovarjati.

Lučka Böhm, ZSSS

Delavska enotnost

Ta zapis je bil najprej objavljen v sedemnajsti letošnji redni številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS. In edinega rednega periodičnega delavskega časopisa, ki nepretrgoma izhaja že 82 let, od novembra 1942. Ter nujnega vira informacij za vse delavke in delavce, sindikalistke in sindikaliste, delovne ljudi, ki jih zanimajo pomembne, relevantne, kompleksne teme, s pomočjo katerih lahko bolje razumemo svet, v katerem živimo.

Na Delavsko enotnost se lahko naročite tukaj. E-izvod sedemnajste letošnje redne številke (3. 10. 2024) pa je mogoče tudi kupiti, in sicer s klikom na spodnjo grafiko. Berite, da boste vedeli!

Share