Tokratni evropski teden varnosti in zdravja pri delu daje poudarek varnosti pri vzdrževalnih delih
26. 10. 2011
V 43. tednu letošnjega leta (od 24. do 28. oktobra 2011) po vsej Evropski uniji poteka vrsta dogodkov v okviru Evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu, ki ga organizira Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA). Gre za vrhunec dvoletne evropske kampanje na področju varnosti in zdravja pri delu »Zdravo delovno okolje – Dobro za vas – Dobro za posel«, ki je bila 2010/2011 posvečena prizadevanjem za varnost pri vzdrževalnih delih brez nezgod.
Tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije v okviru te evropske kampanje organizira posvet delavskih predstavnikov za varnost in zdravje pri delu o novem zakonu o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1), ki bo v četrtek, 27. 10. 2011. Posvet, na katerega se je prijavilo rekordno število udeležencev, bo namenjen tudi predstavitvi dobre prakse pri vzdrževalnih delih.
Vsi pa smo vabljeni, da obiščemo spletno stran kampanje v slovenščini, na kateri najdemo številne zanimive in koristne informacije o kampanji 2010/2011 za varnost pri vzdrževalnih delih:
– Zakaj so vzdrževalna dela pomembna – brez pravilnega vzdrževanja gredo lahko stvari v delovnem okolju zelo narobe
– Dejstva in številke o tveganjih povezanih z vzdrževanjem
– Nevarnosti, ki grozijo med vzdrževanjem
– Opisi nekaterih največjih nezgod
– Osnovna pravila za varno vzdrževanje
– Evropska priznanja za dobro prakso za obdobje 2010–2011
– Osnove in najboljše prakse, kako zagotoviti varnost pri vzdrževalnih delih
– študije primerov, uporabne povezave ter orodja za oceno tveganja glede vzdrževanja.
– ilustracije nevarnih situacij, povezanih z vzdrževanjem v kategorijah “Kmetijstvo”, “Gostinstvo/Nega”, “Gradbeništvo”, “Splošno”, Proizvodnja” in “Prevoz”.
– O evropski zakonodaji
– O primerih dobre prakse – EU-OSHA in madžarsko predsedstvo EU sta ob svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu na posebni slovesnosti, ki je bila 28. aprila 2011 v Budimpešti, potrdila in nagradila izjemni prispevek osmih evropskih podjetij k varnosti pri vzdrževalnih delih.
Dejstva in številke
Ocenjuje se, da je okrog 15–20 % (odvisno od države) vseh nezgod in okrog 10–15 % vseh nezgod s smrtnim izidom povezanih z vzdrževalnimi deli.
Vzdrževanje, popravila in prilagoditve so četrti na seznamu 10 najpogostejših delovnih procesov, pri katerih se je v letih od 2003 do 2005 zgodilo največ nezgod s smrtnim izidom (EUROSTAT-ESAW). Vedno pogosteje se dogaja, da do nezgod ne prihaja med normalnim delovanjem, pač pa med popravili, vzdrževanjem, čiščenjem, prilagajanjem itd.
Okrog 38 % nezgod s kemikalijami povzročijo nevarni materiali, ki se sprostijo med vzdrževanjem (Koehorst, 1989).