Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva poziva k priznavanju okužbe s Covid-19 na delovnem mestu kot poškodbe pri delu

27. 11. 2020

Kot sporočajo iz Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije (SZSSS) v javnem pozivu, ki ga najdete tukaj, dnevno dobivajo številna opozorila zaposlenih iz zdravstvenih in socialnih zavodov, da tistim, ki so zboleli za okužbo z novim koronavirusom, obenem pa obstaja velika verjetnost za okužbo prav na delovnem mestu, delodajalci nočejo izpolniti ustreznega obrazca – prijave poškodbe na delovnem mestu ter posledično priznati stoodstotnega nadomestila plače.

Kot pišejo, se pojavljajo celo pritiski in obtoževanja vodstev, da zaposleni ravnajo malomarno, se neprimerno družijo ob malici, »na cigaretih« ali celo, da neprimerno uporabljajo osebno varovalno opremo. Spomnili so, da je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) že aprila 2020 v okrožnici izvajalcem sporočil, da če je razlog začasne nezmožnosti za delo bolezen (konkretno Covid-19), do katere je prišlo zaradi okužbe na delovnem mestu, je vzrok zavarovančeve začasne nezmožnosti za delo poškodba pri delu in ne bolezen. Gre za obolenje, ki je posledica nesrečnega naključja ali višje sile med opravljanjem dela, zato ga štejemo za poškodbo pri delu. V tem primeru je potrebna tudi ustrezna delodajalčeva prijava poškodbe. Zavarovanec je upravičen do nadomestila v višini 100 odstotkov od osnove, osebni zdravnik pa mora to na bolniškem listu opredeliti kot 04- poškodba pri delu.

»Glede na stanje v zdravstvu in zlasti sociali, ko zaposleni dobesedno pregorevajo, se neumorno trudijo, je tovrstno “varčevanje” delodajalcev nesprejemljivo!« pri sindikatu komentirajo poteze delodajalcev, ki delavkam in delavcem nočejo priznati okužb s covid-19 na delovnem mestu, ki bi jim prineslo stoodstotno nadomestilo plač.

Poziv vladi k ureditvi problematike

»Pristojna ministrstva smo že pred časom opozorili na to nesprejemljivo prakso nepriznavanja okužb na delovnem mestu zaposlenim v zdravstvu in v sociali. Ravno zato smo v okviru priprav šestega protikoronskega paketa predlagali, da bi se to reševalo na način, kot je to veljalo spomladi, in sicer, da je ves čas – od prvega dne bolniške odsotnosti iz tega naslova, to strošek proračuna in ne delodajalca (tega bremeni ta strošek prvih 30 dni). Zato ponovno javno pozivamo vlado in pristojne ministre, da v novem interventnem zakonu  vendarle uredi in najde ustrezno rešitev,« so zapisali v pozivu.

Dodajajo, da je drugi val epidemije bistveno bolj in huje prizadel ravno zdravstvene in socialne zavode. Potrjeno se okužbe najbolj širijo na delovnih mestih (kot je razvidno tudi iz zadnje analize podatkov NIJZ), med najbolj ogroženo populacijo v domovih starejših. Okužbe so potrjene v več kot 85 odstotkov vseh domov za upokojence. »Zanikanje, da bi se torej zaposleni, npr. v domu starejših s potrjenimi okužbami, lahko okužili prav na delovnem mestu, je do maloštevilnega kadra, ki v teh časih resnično vlaga nadčloveške napore v obvladovanje razmer, skrajno ponižujoč,« sporočajo v sindikatu in dodajajo: »Glede na stanje v zdravstvu in zlasti sociali, ko zaposleni dobesedno pregorevajo, se neumorno trudijo, je tovrstno “varčevanje” delodajalcev nesprejemljivo

Podcenjeno delo in podvrednoteno delo 

V sindikatu še sporočajo, da so zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu danes tisti, ki nosijo vse posledice hude kadrovske podhranjenosti, preobremenjenost in izgorelosti na delovnem mestu: »Ne le, da je njihovo delo podcenjeno in podvrednoteno. Številni (zlasti delavci iz skupine J) v tem času ne prejemajo nikakršnega “stimulativnega” dodatka. Tisti, ki pa so po mnenju delodajalcev do njih upravičeni, pa ta izplačila prejemajo z večmesečno zamudo. Zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu si ne zaslužijo zgolj lepih besed, temveč primerno plačilo in sprejem kadrovskih standardov in normativov ter s tem posledično ustrezne delovne pogoje. Le tako bosta njihovo delo in prizadevnost cenjena!«

Share