Še vedno velja: stop prekarnosti, čas je za dostojno delo! – Ministrstvo za delo dobilo porcijo buč

27. 3. 2025

Danes so Sindikat Mladi plus in druge mladinske, študentske ter sorodne organizacije (med njimi Mladinski svet Slovenije, društvo Iskra, sindikat ZASUK, Sindikat upokojencev Slovenije, Zavod BOB itd.) pred ministrstvo za delo pripeljale posebno dostavo: buče, ki so jim jih na ministrstvu prodali točno dve leti nazaj.

»Spomnimo: 27. marca 2023 smo skupaj z ministrstvom v Državnem svetu Republike Slovenije izvedli veliko konferenco Stop prekarnosti: Čas je za dostojno delo! Zaveza, podana na tej konferenci, je bila, da bo do konca leta 2023 pripravljena celostna strategija za odpravo prekarnosti na slovenskem trgu dela. Dve leti kasneje z razočaranjem ugotavljamo, da so bile vse te obljube le ‘navadne bučke’, ki jih danes vračamo tistim, ki so nam jih prodali leta 2023,« je pred ministrstvom za delo povedala sodelavka sindikata mladih Sabina Leben, potem pa je državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan prejel svojo porcijo buč.

»Atipične oziroma prekarne oblike dela že več let izpodrivajo redne zaposlitve. Varne, trajne in dostojne zaposlitve za vedno več delavk in delavcev postajajo zgolj utopija, ne pa realnost. Negotove, slabše plačane, nedostojne oblike dela imajo negativne posledice na delavke in delavce, kar se kaže predvsem v slabšem dostopu do osnovnih delavskih pravic, do slabše socialne varnosti, slabem ekonomskem in socialnem položaju, negativno vplivajo na duševno in fizično zdravje delavcev, hkrati pa na stežaj odpirajo vrata diskriminaciji in kršitvam osnovnih pravic. Istočasno se negativne posledice prekarnosti odražajo širše v družbi, na vseh ostalih podsistemih: tako na davčnem področju, nestabilnosti pokojninskega sistema, zdravju in upadu delavskih standardov. Gre za obsežno in vseprisotno problematiko, ki slovenski trg dela spreminja v ‘divji zahod’, najkrajšo pa potegnemo ravno delavke in delavci,« pa je nadaljevala Leben.

Odprava prekarnosti je sicer ena izmed obljub zapisanih v koalicijski pogodbi, zaščita prekarnih delavk in delavcev pa je tudi ena izmed predvolilnih zavez, podanih iniciativi Glas ljudstva, so med drugim poudarili pri Sindikatu Mladi plus. Foto G. I.

 

Aktualna vlada, del katere je ministrstvo za delo, je pred volitvami dajala veliko obljub, ki bi jih lahko strnili v eno splošno: politika za ljudi, ne za kapital, je izpostavila. »Nenehno širjenje prekarnosti in noben resen odziv na to problematiko pa nam žal kaže, da je šlo le za prazno floskulo. Prekarnost na trgu dela je namreč najbolj po godu ravno tistim, ki izkoriščajo delavke in delavce in ki nočejo prevzeti odgovornosti do tistih, ki jim ustvarjajo profit in so za svoje preživetje primorani delatiOdprava prekarnosti je sicer ena izmed obljub zapisanih v koalicijski pogodbi, zaščita prekarnih delavk in delavcev pa je tudi ena izmed predvolilnih zavez, podanih iniciativi Glas ljudstva. Aprila 2024 je Vlada Republike Slovenije celo potrdila izhodišča za Strategijo za odpravo prekarnosti, a za ministrstvo za delo očitno tudi to ni bilo dovolj. Po vsem tem času je več kot očitno, da že več kot dve leti poslušamo prazne obljube, je poudarila aktivistka. »Zato danes tukaj zbrani od ministrstva za delo zahtevamo, da se loti vsaj najbolj perečih težav in do konca svojega iztekajočega se mandata izpolni najmanj en del obljubljenega: Implementacija evropske direktive o izboljšanju delovnih pogojev pri platformnem delu na način, da v največji meri zaščiti delavke in delavce, ki opravljajo delo ne le prek spletnih platform, ampak prek vseh prekarnih oblik dela. V ta proces morajo biti nujno vključeni sindikati in predstavniki platformnih in prekarnih delavk ter delavcev. In vzpostavitev sistematičnega in usmerjenega nadzora na trgu dela ter okrepitev delovne inšpekcije na način, da bo usposobljena prepoznavati prikrita delovna razmerja in ostale kršitve, s katerimi se vsakodnevno srečujejo prekarni delavci in delavke

Simbolno dostavo buč je pred stavbo ministrstva torej prevzel državni sekretar Dan Juvan. Ocenil je, da je omenjeno darilo malo pretirano. »Bučke bi se dalo takrat, ko bi bilo zagotovo dejstvo, da strategija ne bo sprejeta ali pa da ne bo šla naprej,« je pripomnil. Priznal je, da so za pripravo strategije res potrebovali nekaj časa, a hkrati zagotovil, da je osnutek dokumenta zdaj pripravljen. »Zdaj smo v fazi, ko bi ga radi uskladili tudi s predstavniki mladih in ostalih deležnikov,« je pojasnil in dodal, da v kratkem načrtujejo izvedbo delovnega srečanja z mladimi. Za strategijo pa načrtujejo, da bi jo še pred poletjem poslali na obravnavo na vlado. Foto G. I.

 

Prekarnost pomeni ponižujoče delo

Pozivu Sindikata Mladi plus pa se pridružuje tudi ZSSS. Kot rečeno, je 27. marca 2023 Sindikat Mladi plus skupaj z ministrstvom v Državnem svetu Republike Slovenije pripravil konferenco Stop prekarnosti: Čas je za dostojno delo! Konferenco, njena prizadevanja in vsebino pa smo podprli tudi na ZSSS.

Predsednica ZSSS Lidija Jerkič je na omenjeni konferenci izpostavila, da pojem prekarnosti pomeni ponižujoče delo. Vedno bolj se posameznikom pripisuje vsa odgovornost, vse manj je sindikalne organiziranosti in vse manj pokritosti s kolektivnimi pogodbami. Kjer ni kolektivnih pogodb, je prekarnosti več. Upadanje kolektivnih pogodb gre v upadanje pravic, ne samo v kolektivnih pogodbah, tudi v zakonodaji. Prekarni delavci in delavke so prisiljeni v delo, ki je mnogo bolj zahtevno, mnogo bolj naporno, časovno mnogo daljše, razdrobljeno, individualno, prekarne delavke in delavce je težko tudi sindikalno organizirati. Enotna zaveza, podana na konferenci, je bila, da bo do konca leta 2023 pripravljena celostna strategija za odpravo prekarnosti na slovenskem trgu dela. Po dveh letih smo nad strategijo obupali, vendar vsebinske zahteve ostajajo nespremenjene.

V ZSSS se zato pridružujemo pozivu Sindikata Mladi plus in od Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pričakujemo, da čim prej naredi korak naprej in se loti reševanja najbolj perečih težav mladih ter malo manj mladih na (prekarnem) trgu dela in do konca svojega iztekajočega se mandata.

Share