Ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami sporočamo: STOP nasilju in nadlegovanju na delovnem mestu!

25. 11. 2022

V ZSSS tudi letos zaznamujemo 25. november, mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. Nasilje je nesprejemljivo ne glede na to, kje se dogaja: doma, v javnosti ali na delovnem mestu.

Vsaka delavka in delavec imata ne glede na zaposlitveni status pravico do dela v delovnem okolju brez strahu pred nasiljem in nadlegovanjem. Nedopustno je, da več kot tretjina zaposlenih v našem delovnem okolju, kot so pokazali rezultati naše spletne ankete, s katero smo sredi tega meseca preverjali pojavnost spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja v delovnih okoljih, doživlja trpinčenje, in sicer tedensko ali pogosteje. Med njimi pa so še zlasti ranljiva skupina zaposlene ženske. Žrtve zaradi strahu pred izgubo zaposlitve ali nemoči ne prijavljajo neželenih ravnanj delodajalcem ali drugim zunanjim inštitucijam niti ne vodijo dnevnika ali zbirajo dokazni material. Kljub zakonski obvezi, da delodajalci sprejmejo ustrezne ukrepe za zaščito delavk in delavcev pred spolnim in drugim nadlegovanjem ter trpinčenjem in o tem obvestijo zaposlene, so ti z ukrepi delodajalca slabo ali sploh niso seznanjeni ali pa jih delodajalci niti niso sprejeli.

Zato v ZSSS ponovno pozivamo vlado in ministrstvo za delo k ratifikaciji Konvencije Mednarodne organizacije dela št. 190. Gre za prvi mednarodni standard, ki obravnava nasilje in nadlegovanje v povezavi z delom, vključno z opredelitvijo nasilja na podlagi spola. Ta države, ki konvencijo ratificirajo, med drugim zavezuje, da sprejmejo ukrepe za obravnavo in preprečevanje nasilja in nadlegovanja, zagotovijo dostop do pravnih sredstev ter podporo žrtvam, določijo sankcije, izvajajo inšpekcijske preglede, usposabljanja in izobraževanja. Čas je, da tudi Slovenija prevetri protokole za preprečevanje in obravnavo tovrstnih ravnanj ter zagotovi dovolj močan zakonodaji okvir za odpravo nasilja in nadlegovanja na delovnem mestu. S tem bosta vlada in ministrstvo za delo dala jasno sporočilo, da sta nasilje in nadlegovanje nesprejemljiva in nimata mesta v svetu dela.

Rezultate naše ankete bomo podrobneje predstavili naslednji teden, že zdaj pa lahko povemo, da je nanjo v celoti odgovorilo 497 oseb, od tega 70 odstotkov žensk in 30 odstotkov moških, medtem ko je 91 odstotkov anketiranih zaposlenih za nedoločen čas. Po podatkih, ki smo jih zbrali, je bilo v zadnjih šestih mesecih trpinčenju na delovnem mestu izpostavljenih kar 35 odstotkov vseh anketiranih. Več kot tretjina (38 odstotkov) poroča, da je bila deležna trpinčenja tedensko, skoraj petina (23 odstotkov) pa dnevno. Ženske so žrtve precej pogosteje kot moški, in sicer je trpinčenje doživelo kar 73 odstotkov vprašanih žensk in 27 odstotkov moških. Najpogostejši storilci trpinčenja so nadrejeni, srednji oziroma višji menedžment (89 odstotkov), tem pa sledijo sodelavci in sodelavke (69 odstotkov), tretje osebe (stranka, uporabnik, pacient, gost ipd.) (54 odstotkov) in podrejene osebe (28 odstotkov). Podatki kažejo, da nad žrtvijo izvaja trpinčenje tudi več oseb (npr. nadrejeni in sodelavci hkrati). 63 odstotkov anketirancev, ki so bili sami žrtve trpinčenja poročajo, da je poleg njih bilo izpostavljenih trpinčenju še več drugih sodelavk in sodelavcev. Kar 23 odstotkov pa navaja, da je bila trpinčenja deležna večina zaposlenih v njihovi delovni skupini. To nakazuje na nespoštljiva delovna okolja in domnevo, da je trpinčenja še več kot kažejo podatki. Zato je odločno ukrepanje še toliko bolj pomembno.

Foto Joshua Hoehne/Unsplash

Share