Sindikati v ustavno presojo spornih praks državnih svetnikov
29. 12. 2021Člani interesne skupine delojemalcev v državnem svetu (Oskar Komac, Lidija Jerkič, Branimir Štrukelj in Ladislav Rožič) danes pri odločanju glede pobude o vetu na deseti protikoronski paket (PKP10) niso sodelovali. Napovedali pa so tudi vložitev ustavne presoje sporne prakse vlaganja »antivetov« in ustavno presojo določi zakona samega.
»PKP10 je še en v vrsti interventnih zakonov, ki se sprejema mimo predvidenih postopkov, brez socialnega dialoga in z ustavno spornimi rešitvami. Veto na zakon bi bil zato sicer upravičen v več pogledih, zato predlog sklepa, da na sporni zakon državni svet sprejme veto, interesna skupina podpira. Žal pa vloženi veto ponovno, kot že nekajkrat do sedaj, pomeni zlorabo ustavnega instituta veta, ki ga tudi s sprejetimi amandmaji ni mogoče popraviti. Izrek in obrazložitev sta si med seboj v nasprotju, predlog veta pa ni vložen z namenom ponovnega razmisleka o vsebini zakona na državnem zboru, temveč zato, da zakon nemudoma prične veljati. Da je temu tako, pokaže tudi dejstvo, da so predlagatelji veta glasovali proti,« so na izigravanje namena zakona sindikalistka in sindikalisti opozorili v skupni izjavi.
Vloženi veto ponovno, kot že nekajkrat do sedaj, pomeni zlorabo ustavnega instituta veta, zato bodo sindikati vložili ustavno presjo teh spronih praks.
Veto na zakon, ki je nastal brez socialnega dialoga in vsebuje tudi sporne rešitve, tako pričakovano ni bil sprejet. Za je glasovalo 5, proti pa 19 državnih svetnikov. Vsled navedenega člani interesne skupine delojemalcev pri tej točki dnevnega reda niso sodelovali in glasovali. Napovedali pa so tudi vložitev ustavne presoje sporne prakse vlaganja »antivetov« in ustavno presojo določi zakona samega.