Sindikat obrti in podjetništva Slovenije glede dodatkov želi odgovore ministrstva za delo

21. 1. 2021

Sindikat obrti in podjetništva Slovenije (SOPS) v pismu, ki ga je naslovil na ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja, opozarja na težave glede interpretacije zakonodaje, s katerimi se soočajo pri svojem delu.

V pismu opozarjajo, da nekateri delavci, kot so čistilke/čistilci v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, ipd., ki delajo prek zasebnih delodajalcev niso upravičeni do dodatka: »Omenjeni so zaradi narave dela in vseprisotnosti v različnih delovnih prostorih v bolnišnici, zdravstvenem domu, DSO-ju, kjer se vsakodnevno srečujejo z obolelimi s koronavirusom, močno izpostavljeni okužbam in tveganjem, ki jih okužba s covid-19 prinaša. Ti delavci seveda niso vključeni v neposredno delo s pacienti (jezikovna razlaga določbe; kot npr. zdravstveno osebje), čeprav delajo v covid oddelkih, na urgencah, v sivih in rdečih conah, ipd., zato so vseskozi izpostavljeni okužbam, ne prejmejo pa dodatka v višini 30 odstotkov,« opozarjajo v SOPS.

Ministrstvo naj pojasni, kdo je upravičen do dodatkov

Zato ministrstvo prosijo za odgovore na spodnji vprašanji:

  1. Ali so čistilke v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, DSO-jih, kjer je prisotnost oseb z okužbami s covid-19, velika, v skladu s PKP7 in v skladu s teleološko razlago zakona, upravičene do dodatka v višini 30 odstotkov urne postavke osnovne plače zaposlenega?
  2. Prav tako prosimo za pojasnilo, ali so delavci, zaposleni pri delodajalcih v gospodarstvu, ki v okviru izvajanja javnih naročil pranja bolnišničnega perila, ki je kontaminirano z izločki bolnikov s covid oddelkov, upravičeni do dodatka v višini 65% v skladu s prvim odstavkom 86. člena ZlUPOPDVE, ki določa:

Osebe iz petega odstavka 33. člena tega zakona in delavci, zaposleni v okviru programa javnih del, ki so pri svojem delo nadpovprečno izpostavljeni tveganju za svoje zdravje oziroma prekomerno preobremenjeni zaradi obvladovanja epidemije, so upravičeni do dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije v višini 65 odstotkov urne postavke osnovne plače zaposlenega za obdobje od 19. oktobra 2020 do preklica razglasitve epidemije.

Kot opozarjajo v SOPS, so zaposleni v teh deloviščih, predvsem v nečistih delih pralnic, prav tako vsakodnevno izpostavljeni okužbam, dodatek pa jim, za razliko od delavcev javnega sektorja, po interpretaciji delodajalca, ne pripada.

V PKP8 naj se jasneje uredijo upravičenci do izplačila dodatkov in krizni dodatek nameni vsem

V sindikatu zato ministrstvo naprošajo, da v okviru PKP8 »jasneje (nomotehnično ustrezneje) določijo upravičenci do izplačila dodatkov v zasebnem sektorju in podaljša časovno obdobje upravičenost do prejema dodatkov (tudi za delavce zasebnega sektorja).«

Ministrstvo pa še pozivajo, da v okviru PKP8 sprejme »podobna določba kot doslej, in sicer, da vsakemu zaposlenemu, ki dela in čigar zadnja izplačana mesečna plača ni presegla dvakratnika minimalne plače, delodajalec izplača ob plači za mesec januar, februar in marec 2021 krizni dodatek v višini 200 eurov, ki je oproščen plačila vseh davkov in prispevkov.«

Share