Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije: »Dovolj je bilo zatiskanja oči, sprostite ukrepe in pustite zaposlenim v panogi gostinstva in turizma delati!«
20. 1. 2021»Lahko se samo še ponavljamo v naših apelih, predlogih in si prizadevamo, da skušate razumeti položaj zaposlenih v panogi gostinstva in turizma. Dovolj je bilo zatiskanja oči pred razmerami v tej panogi!« v ostrem pismu, naslovljenem na predsednika vlade Janeza Janšo, ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška in ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja, uvodoma zapišejo v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGiT).
Opozarjajo, da kljub sprejetju določenih ukrepov, ki so pripomogli k ohranjanju delovnih mest, situacija postaja vse hujša. Ker so bili nekateri ukrepi sprejeti prepozno, druge pa je bilo nemogoče doseči, so se, kot dodajajo, zaprli številni lokali, agencije, gostilne, prenehali pa so delovati tudi številni turistični prevozniki, kar je vse privedlo do številnih odpuščanj zaposlenih. Ko bo prišlo do ponovnega odprtja panoge, bodo še bolj opazni stari problemi: »Če ne bo sprejetih dodatnih ukrepov, ki bodo preprečili nadaljnja odpuščanja, se bomo ponovno soočili z izčrpavanjem obstoječega kadra in z na tisoče oddelanimi presežnimi urami, z na tisoče oddelanimi presežnimi urami, kršitvami predpisov glede delo vnega časa počitkov ipd.«
Vsi nismo na isti ladji
Pristojne sprašujejo, kdo bo nosil odgovornost za posledice večmesečnega zaprtja in večletnega okrevanja panoge, za katero ni bilo nikoli uradnih podatkov, da so izvor okužb. »Zakaj vse do sedaj niste dali nobene možnosti za vsaj delno odprtje gostinskih lokalov tistim gostincem, ki imajo možnost pripravljati malice za delavce, predvsem tople in zdrave obroke, in kulturno zaužitje te malice v toplem prostoru, pod okriljem nadzora in spoštovanja vseh ukrepov,« so vprašali pristojne. »Kot v vsaki krizi doslej največja bremena nosijo prav delavci. Kapital se ohranja, položaj delavcev pa se vse bolj slabša. Govoriti, da smo na isti ladji, je veliko sprenevedanje,« so kritično zapisali.
Vlada naj dvigne nadomestilo na 100 odstotkov
V SGiT so na vlado naslovili tudi kritiko, da je v sedmem protikoronskem paketu pozabila na delavce v panogi gostinstva in turizma, ki so na čakanju in prejemajo le 80-odstotno nadomestilo plače, zaradi česar so se znašli v brezizhodnem položaju. Predlagajo, da v osmem protikoronskem paketu to nadomestilo za delavke in delavce, ki ne morejo delati zaradi odloka vlade, zviša na 100 odstotkov. »Nedopustno je, da ste pozabili na delovne invalide, na delavce, ki delajo krajši delovni čas in za preostali del prejemajo nizka mesečna nadomestila in so med prejemniki najnižjih dohodkov,« so opozorili. Predlagajo, da osmi protikoronski paket (PKP8) prinese dodatek v višini najmanj 200 evrov vsem zaposlenim v zasebnem sektorju, ki v teh težkih razmerah delajo, in dodatek v višini 30 odstotkov osnovne plače delavca za zaposlene, ki delajo z bolniki oz. uporabniki, pri katerih obstaja sum na okužbo s koronavirusom.
Iz delavcev naj ne delajo revežev in psihične razvaline
V zaključku so vlado pozvali naj ne ločuje med javnimi in zasebnimi delavkami in delavci. »Ne delatje iz delavk in delavcev na čakanju na delo, vse večje reveže in psihične razvaline! Začnite s sporoščanjem ukrepov, naši delavci si želijo delati! Dovolj je bilo propadlih družb, dovolj je bilo odpuščenih delavcev! Dalj časa, ko bo trajalo zaprtje panoge gostinstva in turizma vse večje in težje bodo posledice krize, ne le v gospodarstvu temveč tudi pri delavkah in delavcih samih!« so še opozorili.