Sindikat delavcev gostinstva in turizma opozarja: Sedmi protikoronski paket mora biti v pomoč tudi delavkam in delavcem

3. 12. 2020

Ne zmoremo več, pravi vse več obupanih delodajalcev ter zaposlenih v panogi gostinstva in turizma, ki so bili že drugič v tem letu z vladnim odlokom zaustavljeni pri delu, opozarja Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije.

Ves čas sprejemanja vladnih protikoronskih zakonov naš sindikat samostojno in v okviru krovne organizacije ZSSS sodeluje pri predlogih ukrepov, vendar je bila večina naših predlogov do sedaj preslišana in neupoštevana, pravijo.

»Po podatkih zavoda za zaposlovanje je samo iz panoge gostinstva in turizma prijavljenih že 11.365 oseb, in to v času od 13. 3. 2020 pa do 30. 11. 2020, za kar menimo, da bo pustilo za sabo katastrofalne posledice. Še pred letom dni smo se ukvarjali s kroničnim pomankanjem kadra, delodajalci so ga iskali poleg že izropanega trga dela v bivših jugoslovanskih republikah tudi v sosednjih državah. Da ne govorimo o izkoriščanju obstoječega kadra ter o tisočih in tisočih oddelanih presežnih urah, kar je na letni ravni zneslo tudi več kot pol milijona! Vendar nas očitno še ni dovolj izučilo, da je v tem času nujno in prepotrebno vložiti vse napore, da dober in kvalificiran kader zadržimo,« so neposredni pri sindikatu.

Žal se z odpuščanji srečujemo še kar naprej, še vedno ni bilo sprejetih ukrepov, s katerimi bi delodajalcem v gostinstvu in turizmu omogočili, da čim več družb ostane pri življenju, obenem pa preprečili nadaljnja odpuščanja Tudi za turistične agencije, nepogrešljiv člen v verigi storitev, ki popeljejo goste po naših čudovitih lepotah domovine in po svetu, ni bilo sprejetih pravih in pravočasnih ukrepov za pomoč, poročajo.

»Zato ponovno izpostavljamo: Podatki, ki so javnosti na razpolago, so pokazatelj, da ukrepi, ki jih sprejemate, niso zadostni, niti dovolj učinkoviti, še manj pa pravočasni, predvsem za panogo gostinstva in turizma, kar nam kaže izredno zaskrbljujoč podatek naraščajočega števila brezposelnih in ugašanja podjetij

Na podlagi povedanega Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije zahteva:

  • 100-odstotno nadomestilo plače vsem delavkam in delavcem, ki so zaradi ustavitve javnega življenja na čakanju na delo doma in prejemajo le 80-odstotno nadomestilo. Zvišanje nadomestila pomeni tudi večjo kupno moč, večjo potrošnjo ter izboljšanje socialnega položaja delavcev;
  • krizni dodatek za vse, ki delajo in skrbijo, da je določen del populacije preskrbljen s toplimi obroki, malicami ipd., za delavce, ki delajo v zdraviliškem in termalnem turizmu, za tiste, ki skrbijo za goste (gostinci, sobarice in drugi kadri) ter za delavke in delavce, ki so »ne po svoji volji in ne krivdi« bili primorani ostati doma ter prejemajo le 80-odstotno nadomestilo plače, kar povzroča hudo finančno stisko, saj se tudi življenjski stroški iz meseca v mesec le povečujejo;
  • za turistične bone, katerih veljavnost bo podaljšana, predlagajo, da so v pomoč tudi drugim deležnikom v gostinstvu in turizmu, in sicer v obliki, ki bo v pomoč tudi njim in ne samo tistim, ki imajo možnost nastanitve z zajtrkom.

Javno pismo sindikata delavcev gostinstva in turizma lahko v celoti preberete tukaj.

Share