Sindikat delavcev trgovine opozarja na nejasna navodila in zmedo pri hitrem testiranju

11. 2. 2021

Iz Sindikata delavcev trgovine Slovenije sporočajo, da zaznavajo razburjenje med zaposlenimi v zvezi z obveznostjo testiranja na prisotnost SARS CoV-2 (COVID-19) po HAGT (hitri testi) ali PCR metodi, kar je bilo določeno s 3. členom Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. 

Delavke in delavci namreč dobivajo nejasna navodila, ponekod naj bi organizirali testiranja v podjetjih, drugod zaposlene pošiljajo na javna testiranja. V nekaterih primerih tudi trdijo, da če se delavci ne bodo testirali, ne bodo smeli opravljati delovnih obveznosti, grozijo jim celo z izgubo zaposlitve. Podjetja bi se morala bolje pripraviti, ne pa da zaposlenim povzročajo še večji stres, pravijo v sindikatu.

»V SDTS vztrajamo, da če je za zaposlenega testiranje obvezno (!) zaradi izpolnjevanja zakonskih obveznosti (zgoraj omenjeni odlok), potem mora biti testiranje organizirano v okviru delovnega časa in na stroške delodajalca. Skladno s 14. členom Zakona o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu delavcu ne sme povzročati finančnih obveznosti. Če zaposlene preusmerjamo na javno organizirana cepljenja, pa se mora čas opravljanja testiranja šteti v delovni čas, upoštevati pa se morajo tako čas trajanja morebitne poti na testiranje, čakanje v vrsti in končno tudi izvedba ter polna povrnitev morebitnih nastalih stroškov (potni stroški, itn.).«

V SDTS podpirajo vsa prizadevanja v smeri preprečevanja širjenja okužb s COVID-19, a hkrati opozarjajo, da morajo biti ukrepi zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu na ravni delodajalca v skladu s 5. členom ZVZD-1 načrtovani pravočasno, in pripravljeni z jasnimi navodili za različne primere. Nesprejemljivo je, da so delavci v negotovosti zaradi morebitnega sankcioniranja in prelaganja stroškov nanje, so neposredni.

»Zaposleni zaenkrat nimajo zadovoljivih informacij, tudi ni bilo obrazloženo, zakaj se morajo trgovke in trgovci kar naenkrat testirati, ko jim pred tem več mesecev ni bilo treba. Nedorečeni in neizdelani ukrepi zato zbujajo med zaposlenimi številne dvome in nejasnosti. Zaradi vseh naštetih okoliščin pozivamo vodstva podjetij v trgovini, da zagotovite varno izvedbo testiranja ter delavcem zagotovite, da to opravijo kot del delovne obveznosti. Izražamo pa tudi solidarnost z že zdaj hudo preobremenjenimi zdravstvenimi delavci, ki jih ukrepi vladajočih, tako kot trgovce in trgovke, vse bolj obremenjujejo; v njihovo pripravo nas ne vključujejo, naših številnih predlogov pa ne upoštevajozaključujejo v SDTS.


Preberite še:

Razlagamo in svetujemo: Kdaj je (obvezno) testiranje na novi koronavirus dovoljeno?

Share