Ratificirajte Konvencijo Mednarodne organizacije dela št. 190 o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela!
25. 11. 2021Generalna konferenca Mednarodne organizacije dela je na svojem 108. zasedanju 21. junija 2019 z veliko večino sprejela Konvencijo o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela (št. 190). Konvencija predstavlja prvi mednarodni standard, ki obravnava nasilje in nadlegovanje v povezavi z delom tudi na način, da vzpostavlja prvo mednarodno definicijo nasilja in nadlegovanja v svetu dela, vključno z opredelitvijo nasilja na podlagi spola. Skupaj s Priporočilom št. 206 o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela pa zagotavlja skupen okvir za ukrepanje in priložnost za oblikovanje prihodnosti dela, ki temelji na dostojanstvu in spoštovanju.
Konvencija posebej poudarja, da ima vsakdo pravico do delovnega mesta brez nasilja in nadlegovanja, vključno z zaposlenimi, ter osebami, ki opravljajo delo, ne glede na njihov pogodbeni status, osebe na usposabljanju, vključno s pripravniki in vajenci, delavci in delavkami, ki jim preneha delovno razmerje, prostovoljci, iskalci zaposlitve in kandidati za zaposlitev ter posamezniki, ki izvajajo pristojnosti, dolžnosti in odgovornosti delodajalca.
Slovenija se je sicer zavzela za sprejetje konvencije in istoimenskega Priporočila o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela vendar pa do ratifikacije omenjene konvencije in istoimenskega priporočila žal še ni prišlo in to iz razloga, ker naj ne bi bil sprejet ustrezen sklep Sveta o pooblastitvi držav članic, da v interesu Evropske unije konvencijo ratificirajo, niti druga ustrezna rešitev, ki bi državam članicam Evropske unije ratifikacijo omogočala. V ZSSS pozdravljamo odločitev vlade, ki se nanaša na ratifikacijo omenjene konvencije, vendar pa hkrati tudi izražamo razočaranje, da do omenjenega dejanja še ni prišlo.
Tveganje za nasilje in nadlegovanje se je v času omejitvenih ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom povečalo, več je bilo nasilja v družini, partnerskih odnosih ter na delovnih mestih. Povečalo se je število napadov na delavce, ki delajo v prvih bojnih vrstah, kot so zdravstveni delavci in oskrbovalci, prevozniki, čistilci in zaposleni v trgovinah. Vse več je tudi psihičnega nasilja, tehnik nadzora dela delavk in delavcev, časovnih pritiskov. Tudi delo od doma in ostajanje doma ni varno za delavke in delavce, ki jim grozi nasilje v družini. Ker se trend dela na domu nadaljuje, s tem povečano tveganje za nasilje ostaja realnost.
V ZSSS smo prepričani, da ima vsak delavec oziroma delavka, ne glede na zaposlitveni status, pravico do dela v delovnem okolju brez strahu pred nasiljem in nadlegovanjem, vključno z delom na domu. Države članice Evropske unije, vključno s Slovenijo, so danes, bolj kot kadarkoli, odgovorne za zaščito delavk in delavcev pred vsemi oblikami nadlegovanja in nasilja. Zaradi navedenega pozivamo vlado, da kot predsedujoča Svetu Evropske unije stori vse, kar je potrebno, za sprejetje sklepa oziroma druge ustrezne pravne podlage, ki bo državam članicam Evropske unije omogočala ratifikacijo Konvencije Mednarodne organizacije dela št. 190 o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela. Hkrati pa pozivamo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Vlado Republike Slovenije, naj nemudoma pričneta z dejanji, ki bodo omogočale hitro ratifikacijo Konvencije št. 190.
Hitra ratifikacija Konvencije št. 190 bo namreč pomenila, da Slovenija tudi v mednarodnem prostoru daje jasno sporočilo, da sta nasilje in nadlegovanje nesprejemljiva in nimata mesta v svetu dela. S tem pa se bo naredil tudi pomemben korak k uresničevanju načel iz Evropskega stebra socialnih pravic.