Protestno pismo ZSSS ob podpisu sporazuma med vladama Slovenije ter Bosne in Hercegovine o zaposlovanju državljanov Bosne in Hercegovine v Sloveniji

22. 6. 2011

ZSSS je premierju Borutu Pahorju, ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku ter veleposlaniku Bosne in Hercegovine Zdravku Begoviću poslala javno protestno pismo zaradi podpisa sporazuma med vlado Republike Slovenije in svetom ministrov Bosne in Hercegovine o zaposlovanju državljanov Bosne in Hercegovine v Republiki Sloveniji in protokola o izvajanju tega sporazuma, do katerega je prišlo 22. 6. 2011 na Brdu pri Kranju.

 

ZSSS protestira proti podpisu tako oblikovanega sporazuma kot tudi zavajanju javnosti, ki izhaja iz sporočila za javnost ministrstva za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) ob napovedi podpisa, poslanem 21. 6. 2011. V njem namreč trdijo, da naj bi »sporazum celovito urejal pogoje in postopke zaposlovanja in sezonskega zaposlovanja državljanov Bosne in Hercegovine«. Hkrati sporazum delavce migrante, državljane Bosne in Hercegovine, ki delajo v Sloveniji, vnovič diskriminira v primerjavi z državljani drugih t.i. tretjih držav in niža standarde, uveljavljene z zadnjimi spremembami zakona o zaposlovanju in delu tujcev.

 

Obenem državi še vedno nista zaključili postopke ratifikacije prenovljenega sporazuma o socialnem zavarovanju, po katerem bi tudi delavci migranti, državljani Bosne in Hercegovine, v Sloveniji dobili izplačana nadomestila za brezposelnost, kakor ga, razen makedonskih državljanov, dobivajo delavci migranti, državljani drugih t.i. tretjih držav.

 

V ZSSS zato zahtevamo takojšnjo odpravo določila obveznosti šestmesečne prekinitve zakonitega prebivanja v Sloveniji iz sporazuma in takojšnjo ratifikacijo sprememb sporazuma o socialnem zavarovanju med Slovenijo in Bosno in Hercegovino, saj delavci migranti iz Bosne in Hercegovine nikakor ne smejo biti žrtve prepočasne mednarodne diplomacije.

 

Opozarjamo še, da smo cv ZSSS ti zahtevi na vlado, državni svet in predsednika države Danila Türka poslali že marca lani, na te probleme pa smo ves čas tudi javno opozarjali.

 

Več v priponki!

Share