Najprej protest, potem pa stavka? Delavkam in delavcem Tuša je prekipelo, opozarjajo, da je skrajni čas za spremembe!
27. 10. 2022Iz Sindikata Tuš, ki je del Sindikata delavcev trgovine Slovenije (SDTS), so včeraj sporočili, da bodo jutri, 28. oktobra, na pobudo številnih delavk in delavcev Tuša ob 9:30 izvedli opozorilni protest, in sicer pred upravno stavbo podjetja v Celju. Po napovedi protesta jih je uprava sicer povabila na ponovni pogovor o njihovih zahtevah, ki so ga sprejeli, tako da bodo o svojih nadaljnjih korakih več povedali po pogajalskem sestanku, ki bo potekal danes. A še vedno ostaja neizpodbitno, da so razmere v poslovalnicah in skladišču nevzdržne.
Na to v Sindikatu Tuš opozarjajo že od svojega nastanka leta 2021. »Delavke in delavci v Tušu smo izjemno slabo plačani. Čeprav opravljamo mukotrpno delo, naša delovna sila ni vredna niti zakonsko določene minimalne plače, kaj šele, da bi se dvigala v skladu z rastjo osnovnih življenjskih potrebščin. S prenizkimi plačami ob naraščajoči inflaciji ne moremo več preživeti. Kakšno malico si sploh lahko privoščimo za 4,37 evra? Problem so tudi neurejeni potni stroški, marsikdo dobi izplačano ceno vozovnice za javni prevoz, čeprav tega zaradi urnikov ali zaradi nasploh neobstoječega javnega prevoza ne more koristiti. Regres, ki so ga letos sicer dvignili za 250 evrov, dobimo v 45-odstotnem deležu izplačanega na Tuševo kartico, 55 odstotkov pa v denarni obliki. Vodstvo se tudi poslužuje mehanizma discipliniranja in reševanja manka zaposlenih v obliki premeščanja delavk in delavcev v oddaljene poslovalnice. Še vedno pa se v številnih poslovalnicah in skladišču čas za pripravo in odhod z dela ne štejeta v delovni čas,« nazorno sporočajo iz sindikata.
Zaradi prenizkega števila delavk in delavcev tako prihaja do vse več kršitev obstoječih standardov. Delavke in delavci v poslovalnicah marsikje sploh več ne hodijo na malico, ker si tega časa enostavno ne morejo vzeti. Tudi v skladišču ni nič drugače. Zaradi prenizkega števila zaposlenih je tempo dela izjemno visok, kar se kaže v vse večji izgorelosti, poškodbah in vse pogostejših bolniških odsotnostih, kar še znižuje število delavk in delavcev, naštevajo naprej v sindikatu. »Poslabšanje zdravja in nizka plača pa sta neposredno v korist kapitalu: prvič, ker manj zaposlenih opravi več dela, in drugič, ker je to delo plačano manj. Kapital je tako dvakrat na boljšem.«
Kljub nedavni peticiji sindikata delavcev trgovine, ki jo je podpisalo čez 7000 delavk in delavcev iz vseh trgovskih podjetij, in jasno predstavljenim zahtevam vodstvu podjetja Tuš, ti resnega približevalnega predloga niso dali, poročajo iz sindikata in dodajajo, da razmer očitno nočejo izboljšati, zato so delavke in delavci prisiljeni, da izboljšave predlagamo in izborimo sami.
Z opozorilnim protestom nameravajo obvestiti širšo javnost o katastrofalnem stanju, v katerem se nahajajo, in o svojih aktivnostih. Še enkrat želijo pozvati vodstvo podjetja, naj izpolni zahteve, pripravljeni pa so tudi stavkati, poudarjajo, skupaj z vsemi trgovkami in skladiščniki.
Zdaj je skrajni čas za spremembe. Želimo boljši življenjski standard, ne zgolj preživetja iz meseca v mesec, še sporočajo iz Sindikata Tuš.
Njihove zahteve so:
- VIŠJE PLAČE: Zahtevajo dvig osnovne plače za prodajalke in skladiščnike, ki ne sme biti nižja od zakonsko določene minimalne plače. S tem se bodo dvignili tudi dodatki, izplačani od osnovne plače.
- POVRAČILO STROŠKOV ZA PREHRANO MED DELOM: Podjetje mora, izpostavljajo, zagotoviti plačilo toplega obroka in to mora znašati vsaj 7,96 evra, tako kot to določa uredba o povračilu stroškov oziroma se mora usklajevati z uredbo.
- POLNE POTNE STROŠKE: Zahtevajo, da se nadomestilo prevoza na delo dvigne na 100 odstotkov cene dnevne vozovnice. V primerih, kjer ni mogoče koristiti javnega prevoza, naj se delavkam in delavcem zagotovi povračilo kilometrine, pozivajo.
- DVIG IN SPREMEMBA IZPLAČILA REGRESA ZA LETNI DOPUST: Regres za letni dopust naj se v celoti izplača v denarni obliki, zahtevajo, znašati pa mora vsaj 1400 evrov (najmanj 120 odstotkov minimalne plače).
- KONEC NEPRESTANEGA PREMEŠČANJA V ODDALJENE POSLOVALNICE : Zahtevajo, da se v pogodbi o zaposlitvi določi točen kraj opravljanja dela, uprava pa mora zagotoviti, da bo v poslovalnicah dovolj kadra, ki bo pokrival tudi morebitne odsotnosti zaradi bolniških, dopustov itn.
- UREDITEV DELOVNEGA ČASA: Dosledno upoštevanje kolektivne pogodbe dejavnosti trgovine: priprava na delo in zaključek dela se morata povsod šteti v delovni čas, pozivajo, prav tako sestanki, izobraževanja. Sistem evidentiranja delovnega časa je treba spremeniti tako, da se bo upoštevala vsaka minuta, ki jo prebijejo na delovnem mestu, še zahtevajo.
- ODPRAVA KRŠITEV V POSLOVALNICAH IN SKLADIŠČU