Pravico pregnala pregnana prosta gospodarska pobuda
18. 12. 2012Stare-nove vzorce kršitev pravice delavcev migrantov so predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) predstavili na novinarski konferenci ob 18. decembru, mednarodnem dnevu migrantov. Koordinator projekta integracijski paket Marko Tanasić, samostojni svetovalec ZSSS za socialno področje, zaposlovanje in migracije Goran Lukič ter koordinator zagovornikov pravic migrantov Goran Zrnić so poudarili, da visoka toleranca delavcev in vse bolj agresivno kršenje pravic ter interesno pogojene sistemske luknje na področju ustanavljanja podjetij pomagajo ohranjati nazadnjaške manire, pri čemer pa fasada svetlih zgledov z razvitega zahoda propada.
Nekdanji posamični ekscesi so prerasli v vzorce, ta v pravila, pravila pa so zaživela v vzporedni ekonomiji in vzporednem svetu, kjer vladajo manipulativni, izkoriščevalski in le v lastne dobičke zazrti delodajalci. Predstavniki ZSSS in izvajalci projekta Integracijski paket za brezposelne migrante, begunce in prosilce za azil so nanizali nekaj novih primerov kršitev, ki predstavljajo tipične modele kršenja pravic delavcev migrantov: agencijo za posojanje delavcev, specializirano za zaposlovanje makedonskih državljanov z dvojnim državljanstvom Bolgarije in bolgarskim potnim listom, v kateri morajo delavci hkrati s pogodbo o zaposlitvi podpisati tudi bianco sporazumno odpoved delovnega razmerja; pogodbo o zaposlitvi, s katero se delavec migrant odpoveduje odškodninskem zahtevku do podjetja v primeru nesreče oziroma poškodbe pri delu, hkrati pa je zavezan k plačilu velike odškodnine, če sam ne glede na razlog predčasno prekine delovno razmerje; verigo podjetij, ki zaposlujejo delavce migrante z ozemelj nekdanje Jugoslavije, z medsebojnimi povezavami, prezaposlovanjem in usklajenim blokiranjem podjetij pa izigravajo delavce in se izogibajo svojim obveznostim do njih, tudi v primeru jasnih sodniških odločitev; verigo družinskih podjetij, kjer se lastniki-delodajalci z ozko družinsko povezanimi navideznimi zastopniki in enim vodjo podobno kot v zgornjem primeru izogibajo svojim obveznostim, ob tem pa brezsramno bogatijo.
Prosto gospodarsko pobudo bi veljalo uravnotežiti s pravicami delavcev Ne samo sindikalna stran, ampak tudi zavod za zaposlovanje, ministrstvo za delo in inšpektorat za delo so večkrat opozorili, da je treba prelahkotno ustanavljanje podjetij uravnotežiti z delavskimi pravicami, saj njihov prelahkotno, poceni in nenadzorovano ustanavljanje omogoča izigravanje ljudi, krhanje pravne varnosti in delovanja pravne države. Vendar varuhi proste gospodarske pobude na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, podpirajo pa jih na ministrstvu za pravosodje in javno upravo, to pravico, polno interesno pogojenih sistemskih lukenj, branijo ne glede na vse.
Tako prihaja ne le do socialnega dampinga, ampak vse bolj tudi do nelojalne konkurence med podjetji, saj se vzpostavlja vzporedna ekonomija z lastnimi pravili in kulturo. V vsakodnevnih stikih in prek brezplačne telefonske številke 080 14 34, kamor se zatekajo vsi delavci, so sodelavci projekta ugotovili, da je največ kršitev še vedno v cestnem transportnem prometu, gradbeništvu in pri agencijah, ki posojajo delavce. Še enkrat so pozvali javne uslužbence in druge, ki po profesionalni ali kaki drugi poti prihajajo v stik z delavci migranti, naj poleg medkulturnega razumevanja izkažejo tudi zdravo mero zadržanosti do trditev in dokumentov, ki jih predstavljajo delodajalci.