Poziv odločevalcem za omilitev stiske slovenske glasbene industrije

10. 3. 2021

Objavljamo poziv, ki so ga danes na vlado, njene ministre, državne sekretarje, vodje poslanskih skupin in druge odločevalce posredovali sindikati in pristojna združenja, v njem pa predlagajo nov člen v naslednjem protikoronskem paketu, s katerim bi vsaj nekoliko omilil stisko slovenske glasbene industrije.

Kmalu bo minilo leto dni, odkar je bilo zaradi vladnih ukrepov za preprečevanje okužb z novim koronavirusom poslovnim subjektom, ki opravljajo določene dejavnosti, prvič omejeno njihovo poslovanje. Po prvi odpravi ukrepov pozno spomladi 2020 so se zaradi ponovnega širjenja okužb vladni ukrepi za zajezitev širjenja okužb v sredini meseca oktobra 2020 ponovno uveljavili in še danes veljajo v mnogih dejavnostih. Poslovni subjekti kot npr. fitnes centri, frizerski saloni, gostinski obrati, določene trgovine, hoteli, kopališča, diskoteke, plesne šole ipd. so tako zaradi omejenih možnosti poslovanja zelo prizadeti in na robu preživetja.

Posledično pa zaradi ukrepov velikansko škodo trpijo tudi imetniki pravic – izvajalci in proizvajalci fonogramov (predvsem glasbenih posnetkov), ki preko kolektivne organizacije IPF, k. o., ki v Sloveniji z dovoljenjem urada za intelektualno lastnino kolektivno upravlja pravice izvajalcev in proizvajalcev fonogramov, prejemajo nadomestila za uporabo (javno predvajanje) fonogramov pri zgoraj omenjenih poslovnih subjektih, navajajo v pozivu. Zaradi nezmožnosti poslovanja teh poslovnih subjektov se namreč fonogrami pri poslovnih subjektih ne predvajajo in se posledično za imetnike pravic nadomestilo kolektivni organizaciji ne plačuje.

V času veljavnosti omejevalnih ukrepov IPF, k. o., uporabnikom varovanih del uporabe glasbe seveda ne more zaračunavati, zato so samo v letu 2020 prihodki iz naslova javnega predvajanja v zgoraj naštetih dejavnostih upadli za več kakor milijon evrov. Podrobneje:

  • iz naslova javnega predvajanja in sekundarnega radiodifuznega oddajanja v primeru kontinuirane uporabe fonogramov pri poslovni dejavnosti (npr. fitnes centri, frizerski saloni, gostinski obrati, določene trgovine, hoteli, kopališča, diskoteke, plesne šole ipd.) so prihodki v letu 2020 upadli za 700.546,00 evrov glede na leto 2019 (z 2.199,672 evrov na 1.499.126 evrov);
  • iz naslova javnega predvajanja in sekundarnega radiodifuznega oddajanja v primeru enkratne uporabe fonogramov na dogodkih oziroma prireditvah so prihodki v letu 2020 upadli za 304.032 evrov glede na leto 2019 (2.365.790.00 evrov na 61.758 evrov).

Skupno bo tako iz naslova uporabe fonogramov (npr. glasbenih posnetkov) izvajalcem in proizvajalcem fonogramov v letu 2021 (za javno predvajanje v prej navedenih oblikah uporabe) razdeljenih dober milijon evrov sredstev manj kot v predhodnem letu. To bo za imetnike pravic, torej za ustvarjalce, pomenilo dodaten padec prihodkov, saj so že tako najbolj prizadeti, ker jim je opravljanje njihove primarne dejavnosti, to je izvajanje predvsem glasbenih nastopov, praktično onemogočeno. Glede na epidemiološko sliko bo to gotovo najbolj prizadeta skupina, saj bodo množični koncerti, ki glasbenikom omogočajo dostojno preživetje, najdlje onemogočena dejavnost.

Zato vas pozivamo, da v naslednji zakon o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic epidemije covid-19, ki je že napovedan, vključite tudi povrnitev škode, ki jo je zaradi sicer nujnih vladnih ukrepov utrpela že tako obubožana slovenska glasbena industrija, za katero stojijo srčni glasbeniki s svojimi družinami. Prejeta sredstva bodo razdeljena med imetnike pravic, in sicer skladno z veljavnimi predpisi. Za vsa dodatna vprašanja, pojasnila in gradiva smo vam na voljo.


Predlog člena v novem protikoronskem paketu

XX. Začasni ukrepi na področju kolektivnega upravljanja avtorske in sorodnih pravic

xx. člen 

(zagotovitev sredstev zaradi izpada prihodkov kolektivnim organizacijam)

(1) Iz proračuna Republike Slovenije se kolektivnim organizacijam, ki na podlagi dovoljenja Urada Republike Slovenije upravljajo avtorske in/ali sorodne pravice, zaradi izpada prihodkov v letu 2020, ki so posledica epidemije covid-19, zagotovi sredstva v višini razlike med zbranimi sredstvi v letu 2019 in 2020, zbranih za javna priobčitev fonogramov;

(2) Kolektivna organizacija opravi dodelitev in izplačilo prejetih sredstev iz 1. odstavka, skladno s 34. členom (delitev zbranih avtorski honorarjev) Zakona kolektivne upravljanju avtorske in sorodnih pravic (ZKUASP);

(3) Postopke za izplačilo sredstev kolektivnim organizacijam izvede Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Celoten poziv lahko sicer najdete tudi tukaj.

Share