Podpisana nova kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije
16. 7. 2018Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) je z delodajalci izpogajal novo kolektivno pogodbo dejavnosti trgovine Slovenije (KPDTS), ki bo stopila v veljavo avgusta, deloma pa z novim letom.
KPDTS ureja dopuste, delovni čas, nedeljsko in praznično delo, višino nadomestila za prehrano na delu, povračilo stroškov prevoza na delo in z dela, dodatke za nedeljsko in praznično delo ter višino plač. SDTS si je glede na predhodno KPDTS prizadeval zlasti za povišanje plač in nadomestil, delodajalska stran pa je vztrajala na odpravi vseh omejitev za nedeljsko in praznično delo.
Med novostmi, ki jih prinaša KPDTS, sta generalni sekretar SDTS in predsednica SDTS, Ladislav Rožič in Vesna Stojanovič, na novinarski konferenci v ponedeljek, 16. julija 2018, navedla jasneje opredeljen tedenski delovni čas (ta vključno z nadurami ob neenakomerno razporejenem in začasno prerazporejenem delovnem času ne sme preseči 56 ur, pri pogodbi o zaposlitvi za krajši delovni čas pa velja načelo sorazmernosti). Če delavec med 12-mesečnim referenčnim obdobjem ne izrabi presežka ur iz neenakomerne razporeditve ali začasne prerazporeditve delovnega časa, mu jih mora delodajalec v naslednjem mesecu izplačati presežek ur v višini ustrezne urne postavke od osnovne plače delavca, povečane za 60 odstotkov. Vsake tri koledarske mesece mora delodajalec narediti analizo presežka ur delavcev iz tega naslova in o tem na zahtevo poročati reprezentativnemu sindikatu. Če delodajalec ne uredi začasne prerazporeditve delovnega časa in delavca o tem ne obvesti pisno en dan oziroma tri dni prej ter ob prerazporeditvi več kot 10 delavcev, mora opravljene ure plačati v naslednjem mesecu, plačilo pa je v višini ustrezne urne postavke osnovne plače delavca, povečane za 100 odstotkov.
V KPDTS je določeno, kako se urejajo izmene, spremenili so delo varovanih kategorij delavcev ob nedeljah in praznikih, ki so po zakonu določeni kot prosti dnevi (prepovedano delo delavcu, ki skrbi za otroka do tretjega leta starosti, je prepovedano, razen ob izrecni pisni pobudi delavca, ki se jo da tudi kadarkoli preklicati). Delavec hkrati ne sme delati več kot dve nedelji na mesec in ne več kot 20 nedelj v letu. Delo na vseh 15 praznikov, z zakonom določeni kot dela prosti dnevi, ni dovoljeno, ob kršitvah nedeljskega in prazničnega dela pa mora delodajalec delavcu izplačati znesek v višini 500 odstotne urne postavke, upoštevaje osnovno plačo delavca. Zaradi narave dela, zakonskih omejitev in javnega interesa so natančneje zapisane izjeme od teh pravil.
Dodatek za delo ob nedeljah bo s prvim septembrom 2018 povišan iz sedanjega 5,40 evra na 6,05 evra/uro, oziroma znaša sto odstotkov urne postavke osnovne plače delavca, v kolikor je to zanj ugodneje.
Delodajalec mora za obračunski mesec obračunati vse dodatke, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, ki je za delavce manj ugoden, v dejanskem obsegu, ne glede na obračunan mesečni fond ur.
Z letom 2019 se s najnižje osnovne plače od I.–V. tarifnega razreda povišajo za 5 odstotkov, z julijem pa še za 2 odstotka. Za VI. in VII. tarifni razred se najnižje osnovne plače s prihodnjim letom povišajo za 10 odstotkov. Julija 2019 se najnižje osnovne plače uskladijo z inflacijo, če je ta višja od enega odstotka (in sicer za razliko od enega do dejanskega odstotka inflacije). Od leta 2020 pa se najnižje osnovne plače spreminjajo in usklajujejo z inflacijo, merjeno z indeksom cen življenjskih potrebščin (SURS I–VI tekočega leta/I–VI preteklega leta), vendar ne več kot za dva odstotka letno, izključno 1. julija. Negativna inflacija na tarife ne vpliva.
Prav tako bo z novim letom regres za letni dopust znašal toliko kot minimalna plača. Če je del regresa izplačan v nedenarni obliki, znaša 970 evrov, ob tem mora biti v denarju izplačano vsaj 55 odstotkov zneska, z nedenarno obliko pa mora biti delavcu omogočen nakup širokega nabora izdelkov za zadovoljevanje vsakodnevnih življenjskih potreb.
KPDTS, ki velja do konca leta 2022, tudi določa, da ima član sindikata pravico izrabiti 4 dni letnega dopusta na tisti dan, ki ga določi sam, o čemer mora delodajalca obvestiti najkasneje 3 dni pred izrabo. Član sindikata, podpisnika KPDTS, pa ima pravico do dodatnega dneva plačane odsotnosti z dela v posameznem koledarskem letu zaradi sindikalnega izobraževanja ali usposabljanja.