Po stavki se ni zgodilo nič! – Sindikati zdravstva in socialnega varstva opozarjajo na ignoranco vlade
22. 3. 2022Konferenca reprezentativnih sindikatov zdravstva in socialnega varstva, med katerimi je tudi naš Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije (SZSSS), oziroma vodje stavkovnih odborov so danes opozorili na (ne)razreševanje stavkovnih zahtev in povedali več o svojih nadaljnjih sindikalnih aktivnostih.
Spomnimo, sredi februarja so delavke in delavci v zdravstvu in socialnem varstvu zaradi neenake obravnave zaposlenih in porušenih razmerij pri vrednotenju delovnih mest v teh dejavnostih ter zaradi kršitev sklenjenih dogovorov med vlado in sindikati javnega sektorja stavkali.
Stavkajoči so takrat zahtevali dvig vrednotenja delovnih mest v zdravstvu in socialnem varstvu, primerljiv z delovnimi mesti zdravnikov in zobozdravnikov, za šest plačnih razredov, s čimer bi na podlagi enotnosti plač v javnem sektorju odpravili nesorazmerja pri vrednotenju med posameznimi delovnimi mesti ter poklicnimi skupinami, in sicer tudi v skladu z dogovorom o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva in nadaljevanju pogajanj. Zahtevali pa so tudi sprejem standardov in normativov v zdravstvu in socialnem varstvu v skladu s stavkovnim sporazumom med vlado, Sindikatom zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikatom delavcev v zdravstveni negi Slovenije ter sporazumom o razreševanju stavkovnih zahtev med vlado in sindikati, vključenimi v koordinacijo stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja.
Tudi na ZSSS smo podprli njihove stavkovne zahteve ter pozvali politiko, naj preneha z neenakopravno obravnavo delavk in delavcev, naj se vrne k socialnemu dialogu in uresniči zahteve skupine zaposlenih, ki pokonci držijo naš zdravstveni in socialnovarstveni sistem.
Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič pa je danes povedala, da so sindikati na vladno stran takoj po stavki, ki je potekala 16. februarja, poslali svoj predlog za razrešitev stavkovnih zahtev. Vladna stran pa je odgovorila, da nima mandata za približevanje zahtevam sindikatov. 34 dni po tem, ko je torej potekala opozorilna stavka in 34 dni po tem, ko so sindikati poslušali obljube vladne strani o pogajanjih in ureditvi razmer, se torej ni zgodilo popolnoma nič, saj želi očitno aktualna vlada prav vse težave preložiti na prihodnjo, ob tem pa je požrla vse obljube in zanemarila vse podpisane dogovore.
»Vladna nepripravljenost za dogovor jasno kaže, da politiki ni mar za zaposlene v teh dejavnostih in da bo morala prevzeti odgovornost za posledice,« reprezentativni sindikati navajajo v sporočilu za javnost. Ob tem ocenjujejo, da se vlada namesto s soočanjem s težavami tistih, ki so bili v epidemiji covida-19 še posebej obremenjeni, raje ukvarja s predvolilno kampanjo in blatenjem vsakogar, ki se ji zdi moteč.
Ogorčeni nad ignoranco
Predsednik SZSSS Aleksander Jus pa je dodal: »Tudi v našem sindikatu smo ogorčeni nad ignorantskim odnosom vlade do sprejetih dogovorov, zato bomo zadeve zaostrovali, tudi po 24. aprilu. Navezal bi se na eno ključnih zahtev, to je sprejem normativov in standardov: dokument je pripravljen že več kot dve leti in za nas je pojasnilo ministrstva za zdravje enostavno nesprejemljivo. In sicer, da njegovo najvišje posvetovalno telo, zdravstveni svet, ne sprejme oziroma ne da soglasja k sprejetju omenjenih normativov in standardov, čeprav so to naredili za zdravnike, za druge poklice v zdravstvu in sociali pa ne morejo. Naše zahteve zato ostajajo, od vlade zahtevamo, da je kompetenten sogovornik, ne pa pristajamo na pojasnilo, da smo mesec dni pred volitvami in da se zato ne bodo pogovarjali.«
Irena Ilešič Čujovič je pojasnila še, da predlogi reprezentativnih sindikatov ostajajo na pogajalski mizi in da bodo z vlado skušali voditi dialog, medtem ko bo zaostrovanje sindikalnih aktivnosti odvisno od vladne strani, ki je sindikatom na zadnjih pogajanjih 8. marca posredovala spremenjen predlog, ki pa ni prinesel nobenega premika k izpolnitvi sindikalnih zahtev. Sindikalistka je spomnila še, da je v prvem krogu pogajanj, ki se je zaključil novembra lani, brez dviga plač ostalo več kot 13 tisoč zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu, še več zaposlenim pa se je plača dvignila le za en plačni razred. Sindikati so takrat namreč pristali na zvišanje plač samo nekaterim zaposlenim, ob zagotovilu vlade, da se bodo o dvigu plač spet pričeli pogovarjati 15. januarja, kar pa se ni zgodilo.