Kdaj je dovoljeno gibanje in prehajanje med statističnimi regijami? Objavljamo osnutek dokazila za dokazovanje izjeme za prihod in odhod z dela ter vzorec izjave za upravičenost prehajanja med statističnimi regijami
1. 4. 2021Od danes je predvidoma do vključno 11. aprila spet v veljavi omejeno prehajanje med statističnimi regijami. Pri tem sicer veljajo različne izjeme, ki jih objavljamo spodaj. Obenem objavljamo tudi osnutek potrdila za dokazovanje izjeme za prihod in odhod z dela ter izjavo, ki jo mora posameznik podpisati, če se odpravlja iz svoje statistične regije.
Za posameznike in posameznice je izjemoma dovoljeno prehajanje v druge statistične regije ob upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje za:
1. prihod na delo, odhod z dela in izvajanje delovnih nalog,
2. opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti,
3. odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje,
4. varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore, oziroma zaradi oskrbe ali nege družinskih članov ali če gre za izvajanje starševske skrbi in stikov z otrokom,
5. dostop do lekarn, zdravstvenih in sanitarnih storitev ter zdraviliškega zdravljenja,
6. dostop do tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev,
7. dostop do storitev za nujne primere,
8. dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih in upravnih organov ter organov pregona,
9. dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami,
10. dostop do trgovin ali storitev v drugi statistični regiji, če so bližje prebivališču osebe, kot so te trgovine ali storitve v statistični regiji prebivališča, ali če jih v statistični regiji prebivališča ni).
Pri prehajanju med regijami mora imeti posameznik pri sebi dokazilo, s katerim izkaže upravičenost uveljavljanja izjeme in lastnoročno podpisano čitljivo izjavo. Izjave ne potrebuje za 1. in 3. točko. Dokazilo in izjavo mora posameznik na zahtevo pokazati uradni osebi organa, pristojnega za nadzor nad izvajanjem tega odloka, policistu oziroma občinskemu redarju.
Izjava vsebuje naslednje podatke:
- ime in priimek,
- naslov bivališča,
- naslov oziroma kraj cilja potovanja,
- navedbo razloga, ki upravičuje gibanje in zadrževanje,
- navedbo morebitnih ožjih družinskih članov ali članov skupnega gospodinjstva, ki se gibljejo in zadržujejo z njim,
- navedbo, da njemu ali ožjim družinskim članom ali članom skupnega gospodinjstva, ki se gibljejo in zadržujejo z njim, ni bila odrejena osamitev (izolacija) ali karantena,
- navedbo, da se zaveda kazenske ali odškodninske odgovornosti zaradi neupoštevanja predpisov, odredb ali ukrepov za zatiranje ali preprečevanje nalezljivih bolezni pri ljudeh,
- navedbo, da se zaveda omejitev iz tega odloka in da jih bo spoštoval.
Na povezavi TUKAJ najdete vzorec dokazila za upravičenost prihoda in odhoda z dela, ki vam ga izda delodajalec. TUKAJ pa še vzorec obrazca za izjavo o upravičenosti prehajanja med statističnimi regijami.
Potrdil in izjav za prehajanje regij ob upoštevanju priporočil NIJZ tudi ne potrebujejo posamezniki, ki so negativni s PCR testom/prebolevniki/cepljeni. Posameznice in posamezniki morajo ob tem priložiti:
- negativni rezultat testa PCR test, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa in je opravljen v državi članici Evropske unije ali državi članici schengenskega območja,
- potrdilo o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od 21 dni, vendar ni starejši od šest mesecev ali potrdilo zdravnika, da je prebolel COVID-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev ali
- dokazilo o cepljenju zoper COVID-19, s katerim dokazuje, da je od prejema drugega odmerka cepiva proizvajalca Biontech/Pfizer preteklo najmanj sedem dni ali proizvajalca Moderna najmanj 14 dni, oziroma od prejema prvega odmerka cepiva proizvajalca AstraZeneca najmanj 21 dni.
Potrdila o testiranju se upoštevajo, če so bila izdana v državah članicah EU oziroma državah članicah schengenskega območja. V navedenih primerih posameznik ne potrebuje izjave ali drugih dokazil.
Na območju celotne Slovenije je še vedno tudi prepovedano gibanje ljudi med 22. in 5. uro, razen za primere, ko gre za:
- odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje,
- prihod na delo, odhod z dela in izvajanje nujnih delovnih nalog,
- dostop in nudenje storitev za nujne primere,
- opravljanje storitev dostave hrane ali zdravil,
- potovanja oseb, ki so vstopile v Republiko Slovenijo z namenom tranzita čez ozemlje Republike Slovenije v sosednjo državo ali do svojega prebivališča v Republiki Sloveniji.
Vir: Gov.si
Še niste članica ali član sindikata?
Preberite razloge za včlanitev, izberite svoj sindikat in se včlanite!