Nihče ni nad pravom, tudi in predvsem politika – NE! Ustavno sodišče zadržalo dvig najvišjih plačnih razredov samo za zdravnike in zobozdravnike
11. 2. 2022Ustavno sodišče je danes zadržalo izvrševanje 48. člena 10. protikoronskega paketa, ki je prinesel dvig najvišjih plačnih razredov samo za zdravnike in zobozdravnike v javnem sektorju. Spomnimo, da so trije predsedniki in dve predsednici petih sindikalnih central (ZSSS, Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, Konfederacije novih sindikatov Slovenije – Neodvisnost in Konfederacije sindikatov 90 Slovenije) zaradi izigravanja socialnega dialoga in zakonodaje pred kratkim skupaj vložili zahtevo za presojo skladnosti omenjenega člena z ustavo.
Sindikati smo že med sprejemanjem PKP10 opozarjali, da gre za podtaknjenec, ki po vsebini nima nikakršne zveze z epidemijo covida-19 in njenimi posledicami, na to pa je opozorila tudi zakonodajno-pravna služba državnega zbora. Člen je bil sprejet brez socialnega dialoga s sindikati in mimo postopka, ki ga za to predpisuje zakon o sistemu plač v javnem sektorju. V sindikalnih centralah smo poudarili tudi, da je treba vse skupine zaposlenih v javnem sektorju obravnavati enakopravno, jim omogočiti enakopravna pogajanja za višje plače in se celovito dogovarjati tako za morebitno odpravo ali spremembo omejitve najvišjega plačnega razreda kot tudi za odpravo uravnilovke v spodnji tretjini plačne lestvice. Temu je danes pritrdilo tudi ustavno sodišče, kjer so med drugim ocenili, da bi lahko prišlo do posega v same temelje plačnega sistema v javnem sektorju, in sicer brez socialnega dialoga, česar za nazaj ni mogoče vzpostaviti.
»Na ZSSS smo odločitev o zadržanju izvrševanja 48. člena Zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic COVID-19 pričakovali in jo seveda pozdravljamo. Sindikati že vseskozi opozarjamo, da je sprejemanje interventnih zakonov, s katerimi se spreminja sistemska zakonodaja, ustavno sporno, kar smo dokazali že v primeru t. i. prisilnih upokojitev. Vlada se je že ob sprejemu zakona v popolnosti zavedala, da zlorablja prepoved referenduma za ureditev zgolj enega področja plač, kar ji je sedaj z zadržanjem povedalo še Ustavno sodišče Republike Slovenije. Sindikati zaradi ukinitve delovanja ekonomsko-socialnega sveta in ob obvladovanju poslancev, ki glasujejo po nalogu koalicije, pač nimamo drugega mehanizma kot glasu zdrave pameti ustavnega sodišča. Odločitev sodišče tako razumemo tudi kot ponovno kritiko aktualni oblasti, ki nenehno krši in ignorira vsa veljavna pravila. Nihče ni nad pravom, tudi in predvsem politika – NE,« pa je ob tem povedala predsednica ZSSS Lidija Jerkič.
Sklep ustavnega sodišča lahko najdete na tej povezavi, odklonilno ločeno mnenje ustavnega sodnika Marka Šorlija tukaj, odklonilno ločeno mnenje ustavnega sodnika Klemna Jakliča pa tu.