Na čakanje je moralo 50 delavcev Mariborske livarne Maribor
31. 7. 2024Vodstvo Mariborske livarne Maribor (MLM) je na začetku meseca poslalo na čakanje 50 od 350 zaposlenih delavk in delavcev. Razlog za to tiči v pomanjkanju dela, saj je podjetju odpovedal naročila največji kupec, ki se je ustrašil, da bo MLM postala insolventna.
Kakor kaže, se je MLM, ki je doslej med vsemi kovinsko-predelovalnimi podjetji v Mariboru najbolj uspešno prebrodila vse krize, ki so v minulih 30 letih prizadele to panogo, znašla v resnih težavah. MLM, ki je v stoodstotni lasti Slovenskega državnega holdinga (SDH), je prezadolžena. Svojemu lastniku ter Gorenjski banki in SID banki bi morala do sredine junija vrniti 700 tisoč evrov posojila, vendar ji poslovni rezultati tega niso omogočili. Če upniki roka za vračilo posojila ne bi reprogramirali oziroma prestavili na konec septembra letos, bi moralo vodstvo podjetja sprožiti postopek za prisilno poravnavo ali stečaj. Konec lanskega leta so terjatve SDH do MLM znašale 13,7 milijona evrov, zavarovane pa so bile s hipoteko na nepremičninah in zemljiščih ter z zastavo pretežnega dela opreme, zalog in terjatev do kupcev. Prejšnji mesec je prišlo tudi do zamenjave v vodstvu MLM. Po odstopu dotedanjega predsednika uprave Davorja Šenije je nadzorni svet za novega predsednika uprave imenoval dosedanjega člana uprave Sama Iršiča, za člana uprave pa dosedanjega direktorja proizvodnje Andreja Mikložiča.
Naročniki v avtomobilski industriji pa so dandanes »plahe ptice«, saj se srečuje s težavami celotna panoga. Likvidnostne težave MLM in zamenjave v vodstvu niso ostale neopažene. MLM je njen največji kupec odpovedal vsa naročila in začel iskati drugega proizvajalca, ki nima likvidnostnih problemov in je dolgoročno zanesljiv dobavitelj. Na srečo MLM ima njen največji kupec šestmesečni odpovedni rok, sicer bi se znašla v še večjih težavah. Upajo tudi, da njegova odločitev ni dokončna.
Ko podjetje zabrede v težave, največje breme pade na ramena delavk in delavcev. V MLM breme težav ta čas najbolj občuti 50 delavk in delavcev, ki so jih poslali na čakanje. Po besedah predsednika podružnice Sindikata kovinske in elektroindustrije (Skei) v MLM Robija Tajhmana je vodstvo podjetja poslalo delavke in delavce na čakanje do 31. decembra letos. Do takrat bodo prejemali 80-odstotne plače, kar jih bo prizadelo, saj plače v kovinski industriji danes niso ravno visoke. »Z upravo se bomo poskušali dogovoriti, da bi breme razporedili in da bi se delavci na čakanju menjavali,« pravi Tajhman. Po njegovih besedah je uprava dva reprezentativna sindikata v podjetju obvestila, da zaradi likvidnostnih težav delavkam in delavcem do 1. julija ne more izplačati regresa. »Zato smo se pogajali z upravo, da bi izplačala vsaj polovico regresa. Ko se je tudi to izkazalo za nemogoče, smo se dogovorili za izplačilo regresa najkasneje do 1. novembra, kar zakon še omogoča. Če bo mogoče, pa bomo regres dobili še prej,« pojasnjuje Tajhman. Sicer pa zaposleni v MLM plače prejemajo redno.
Podjetje je v resnih težavah
V podružnici Skeia v MLM se zavedajo, da je podjetje v resnih težavah. »Čeprav je dandanes lažje najti delo in zaposlitev kot v preteklosti, službe v Mariboru ni mogoče najti na vsakem koraku. Zato smo zaposleni zelo zaskrbljeni za podjetje in za lastno usodo. Najhujša je negotovost, v kateri smo se znašli,« pravi Tajhman. »Cenimo pa prizadevanja SDH, da bi rešil težave MLM in podjetju zagotovil stabilno prihodnost.«
Razmere v MLM spremlja tudi regijski odbor Skeia Štajerske. Njegov sekretar Dušan Legat spremlja tudi, kako se v reševanje težav vključuje Mestna občina Maribor. Na državni ravni pa je v kontaktu s SDH vodstvo Skeia Slovenije oziroma njegova predsednica Lidija Jerkič.
SDH je Mestni občini Maribor ali z njene strani določeni pravni osebi, ki je povezana z njo, ponudil, da odkupi MLM za en evro. Ob tem je bil SDH občini pripravljen zagotoviti tudi do pet milijonov evrov sredstev za nadaljnje delovanje družbe in dolgoročno reprogramirati vse obstoječe terjatve. Tako so se v reševanje likvidnostnih težav vključili tudi mestni svetniki, ki so ponudbo SDH obravnavali na seji mestnega sveta. Po njej so posredovali SDH svoj odgovor, ki gre v smeri razdolževanja MLM nasptoti SDH. Kot je povedal mariborski župan Sašo Arsenovič, občina, tudi če bi imela denar (splošno znano pa je, da ga nima in da je tudi sama prezadolžena), MLM po zakonu ne bi smela kupiti, ker ima lahko lastniške deleže samo v podjetjih, ki izvajajo gospodarske javne službe. Če bi občina denar (ki ga v resnici niti nima) nakazala MLM kot pomoč, pa bi to bila po evropski zakonodaji nedovoljena finančna pomoč. Zato na občini razmišljajo, kako bi MLM pomagali razdolžiti, da bi se novi strateški partner lahko ukvarjal s proizvodnjo in razvojem, in ne s starimi dolgovi. Nobena skrivnost ni, da mnogim v Mariboru »dišijo« zemljišča na lokaciji MLM, ki se je zaradi razvoja mesta znašla na samem robu njegovega ožjega središča. Mariborska občina pa si prizadeva tudi za ohranjanje delovnih mest, ki jih v mestu še vedno primanjkuje.
Medtem so pricurljale v javnost tudi informacije, da SDH intenzivno išče strateškega partnerja. Trenutno naj bi se za nakup zanimali dve indijski podjetji: Shree Ved Industries in Gupta Automobile. Mnogi mariborski kovinarji se še spominjajo, kako je neko indijsko podjetje z velikim »pompom« kupovalo in reševalo Tam, na koncu pa iz tega ni bilo nič. Zato so tudi do informacij o tem, kako naj bi indijska podjetja reševala MLM, zadržani. Rešitve ne pričakujejo iz Indije (Koromandije?) temveč od predsednika vlade Roberta Goloba in ministra za gospodarstvo Matjaža Hana, ki so ju mestni svetniki pozvali, naj se vključita v reševanje MLM.
Tomaž Kšela
Delavska enotnost
Ta prispevek je bil objavljen v štirinajsti letošnji redni številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS. In edinega rednega periodičnega delavskega časopisa, ki nepretrgoma izhaja že 83 let, od novembra 1942. Ter nujnega vira informacij za vse delavke in delavce, sindikalistke in sindikaliste, delovne ljudi, ki jih zanimajo pomembne, relevantne, kompleksne teme, s pomočjo katerih lahko bolje razumemo svet, v katerem živimo.
Na Delavsko enotnost se lahko naročite tukaj. E-izvod štirinajste letošnje redne številke (25. 7. 2024) pa je mogoče tudi kupiti, in sicer s klikom na spodnjo grafiko. Berite, da boste vedeli!