V povezavi z izbruhom novega koronavirusa je tako spomladi in jeseni 2020 kot tudi v letu 2021 nastalo več javnih pozivov, apelov, izjav, pisem, in sicer tako Zveze svobodnih sindikatov Slovenije kot tudi naših sindikatov dejavnosti. Prav tako na tej strani objavljamo nekatere naše zakonske predloge in druge odzive, vse v zvezi z epidemijo novega koronavirusa. Vsebine so urejene kronološko, starejše so spodaj, novejše pa na vrhu strani.


Sindikat delavcev trgovine poziva: Bodimo odgovorni, razumni in strpni

Nejasen in nedodelan protikoronski odlok ter kup težav – tudi za delavke in delavce Pošte Slovenije

Sindikat delavcev gostinstva in turizma sporoča, da je različnih pritiskov ter pogojevanja dovolj!

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije: Je PCT pogoj ustaven in na katerem zakonu temelji?

Sindikat delavcev trgovine Slovenije: Stroška testiranj ne smejo nositi delavke in delavci

Odprto pismo in poziv oblastnikom: »Pustite ljudstvu živeti in takoj sprostite kvazisproščene ukrepe!«

Sindikat delavcev gostinstva in turizma nasprotuje neživljenjskim in diskriminatornim pogojem za vstop v notranjost lokalov, gostiln, hotelov …

Sindikat delavcev gostinstva in turizma sporoča: Nismo mrtve črke ali številke na papirju!

Drobtinice, s katerimi večina ne bo mogla zamesiti kruha in nasititi lačnih – Nov poziv sindikata delavcev gostinstva in turizma

Javni poziv: Pustite delati delavkam in delavcem v gostinstvu in turizmu!

Sindikat upokojencev v načrtu za okrevanje in odpornost pogreša ukrepe, namenjene krepitvi javnega zdravstva in prometa

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije: »Dovolj nam je vseh nesmiselnih ukrepov«

Poziv odločevalcem za omilitev stiske slovenske glasbene industrije

Sindikalne centrale o testiranju na covid-19: Nujno upoštevanje priporočil stroke in konec nekorektnim delodajalskim praksam

Sindikat delavcev trgovine opozarja na nejasna navodila in zmedo pri hitrem testiranju

Dovolj je bilo zaprtja, v gostinstvu in turizmu si želijo delati!

Evropska konfederacija sindikatov (ETUC) in Evropska federacija sindikatov (ETUF) izražata veliko zaskrbljenost nad ravnjo socialnega dialoga v Sloveniji

Sindikat upokojencev Slovenije: Nesprejemljivo je, da morajo tisti, ki so preboleli covid-19 sedaj nositi še dodatne stroške!

Slovenija pri zapiranju trgovin med najbolj strogimi v Evropski uniji

Kaj želijo v PKP 8 vključiti reprezentativne sindikalne centrale?

Sindikat obrti in podjetništva Slovenije glede dodatkov želi odgovore ministrstva za delo

Reprezentativne sindikalne centrale glede prisilnega upokojevanja vložile zahtevo za ustavno presojo

Reprezentativne sindikalne centrale s pismom evropske institucije obveščajo o zaskrbljujočem stanju socialnega dialoga v Sloveniji

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije: »Dovolj je bilo zatiskanja oči, sprostite ukrepe in pustite zaposlenim v panogi gostinstva in turizma delati!«

Sindikat delavcev trgovine Slovenije: »Odprite trgovine, da ljudem zagotovite ohranitev delovnih mest in socialno varnost!«

Reprezentativne sindikalne centrale zaradi prisilnega upokojevanja starejših pobudnik sklica izredne seje Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenija (ZPIZ)

Poziv sindikalnih central k črtanju dveh spornih členov v sedmem protikoronskem paketu

Neusklajeni so ostali nekateri ključni členi – Sindikalne centrale po zaključku pogajanj o PKP7

Poziv reprezentativnih sindikalnih central poslancem in poslankam glede predloga zakona o nacionalnem demografskem skladu

Sindikat izpostavlja: Javni poziv k rešitvi problematike izvajanja nujnih reševalnih prevozov v slovenski Istri

Sindikat delavcev trgovine sporoča: Interventni zakon ne sme posegati v sistemske zakone, ki z obvladovanjem zdravstvene krize nimajo nič

Poziv vladi in poslanskim skupinam: Sindikat upokojencev s predlogom za izplačilo solidarnostnega dodatka

Javno pismo sindikata delavcev trgovine: Poziv k odprtju trgovin

SOPS za premišljeno odprtje obrtnih dejavnosti in za odpravo različnih anomalij v okviru sedmega protikoronskega paketa

Sindikat delavcev gostinstva in turizma opozarja: Sedmi protikoronski paket mora biti v pomoč tudi delavkam in delavcem

Ljudje želijo nazaj na delo! – Sindikat delavcev gostinstva in turizma poziva k delnemu odprtju panoge

Sporočilo sindikata delavcev trgovine: Ob strogem spoštovanju varnostnih ukrepov želimo delati!

Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva poziva k priznavanju okužbe s Covid-19 na delovnem mestu kot poškodbe pri delu

Sops opozarja na nedopustno diskriminacijo delavk in delavcev v gospodarstvu

Starost ni čakanje na smrt – Poziv k solidarnost in enotnosti s starejšimi

Zaostritev odloka povzročila hude stiske – Opozarjamo na diskriminacijo tujih voznikov

Virus in minister nad kulturo in umetnost – Javno pismo s številnimi očitki

Proti temu, da bi delali okuženi zdravstveni delavci – SZSSS o problematičnih usmeritvah ministrstva za zdravje

Sindikat opozarja: Turizem in gostinstvo smo ljudje. Ki jim je treba prisluhniti in pomagati

SKVNS poziva k ureditvi razmer v dejavnosti zasebnega varovanja

Evropska sindikalna akcija za boljše zdravstvo in socialno oskrbo: Višje plačilo, več zaposlenih in kakovostna oskrba za vse!

Sindikat delavcev trgovine Slovenije z ostro kritiko

Izredne razmere ne smejo biti izgovor – Sindikat upokojencev opozarja na otežen dostop do zdravstvenih storitev


Nujni ukrepi tukaj, zdaj in takoj!

Delimo sindikalno pismo Sindikat kulture in narave Slovenije (GLOSA)Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) inSvobodnega sindikata Slovenije (SSS), namenjeno vladi in državnemu zboru. Lahko ga preberete tu.


Poklicnim gasilcem odrekajo dodatek za delo v rizičnih razmerah

Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS) poroča o nedopustnem ravnanju delodajalcev in županov, ki poklicnim gasilcem odrekajo dodatek za delo v rizičnih razmerah oziroma so jim ga ti izplačali v ponižujoče nizkih zneskih. Več podrobnosti lahko najdete na tej povezavi.


Bo vlada popustila pred izsiljevanjem avtoprevoznikov?

V zadnjih dneh spremljamo izjave predstavnikov delodajalcev prevoznikov, ki pričakujejo posebno vključitev v protikoronske ukrepe, sicer grozijo s protesti in upočasnjevanjem prometa. Danes se je oglasil tudi Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije (SDPZ), ki pa opozarja na slabe pogoje delavcev v omenjeni panogi. Njihov odziv je mogoče prebrati tukaj.


Nujni ukrepi za dejavnosti gostinstva in turizma

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije (GiT) je vladi poslal apel, v katerem poziva k nujnemu sprejetju ukrepov v tretjem protikoronskem paketu, s katerimi bi zagotovili ohranitev delovnih mest in zaposlitve za delavke ter delavce v gostinstvu in turizmu. Apel lahko preberete tu.


Zahvala vsem zaposlenim v vzgoji in izobraževanju

Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) je ob ponovnem odprtju vrtcev in šol (sicer na prilagojen način in ne za vse otroke oziroma šolarje) objavil poslanico, v kateri se zahvaljuje zaposlenim v vzgoji in izobraževanju, opozarja na nerešena vprašanja na obeh področjih ter poziva h kolektivnim pogajanjem. Več na tej povezavi.


Ne bomo žrtveno jagnje!

Delimo javno pismo Sindikata upokojencev Slovenije (SUS), ki so ga danes poslali na Vlado Republike Slovenije. V njem so opozorili na stiske, ki jih je starejšim po vsej državi prinesel izbruh novega koronavirusa, odgovorni pa nanje niso ustrezno odgovorili. Pismo je dostopno tukaj.


Kako varno zagnati vzgojno-izobraževalni sistem?

Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) je Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) poslal poziv o vključitvi v postopke odločanja pri ponovnem zagonu vzgojno-izobraževalnega sistema ter pri pripravi protokolov in smernic. Le skupaj lahko premagamo epidemijo in preprečimo nadaljnjo širjenje bolezni, pravijo v sindikatu. Njihov poziv lahko najdete na tej povezavi.


Za enakopravno obravnavo

Sindikat finančnih organizacij Slovenije (SFOS) poziva k enakopravni obravnavi delodajalcev in delavcev pri sprejemanju novega svežnja ukrepov za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa. Njihovo sporočilo je dostopno tukaj.


Pismo poslankam in poslancem

Sindikat upokojencev Slovenije (SUS) je poslankam in poslancem Državnega zbora Republike Slovenije poslal javno pismo, v katerem prav ob epidemiji novega koronavirusa zahteva ustrezne rešitve za problematiko starejših in njihovo vključenost v pripravo ukrepov. »Pričakujemo, da boste v »Covid« zakonih zagotovili sredstva tudi za potrebe dolgotrajne oskrbe starejših – tako v domovih za starejše kakor tudi za pomoč na domu ter za druge oblike skupnostnega življenja starejših. Dejstvo, da še nimamo zakona o dolgotrajni oskrbi, ne more biti izgovor, da v času epidemije smrtno nevarne nalezljive bolezni Covid-19 ni sredstev za dolgotrajno oskrbo in zaščito starejših. Ob tem pa pričakujemo, da boste kljub potrebi po hitrem ukrepanju predložili »Covid« zakone vsaj v kratkotrajno javno razpravo ter da jih ne boste sprejemali samo na osnovi lastnih mnenj in spoznanj. Ne želimo biti izključeni, temveč želimo imeti možnost, da o odločitvah, ki se nas tičejo, povemo vsaj svoje mnenje in podamo svoje predloge. Ne odločajte o nas brez nas!« sporočajo. Pismo je dostopno tukaj.


Pobuda za izplačilo kriznega dodatka voznikom v tovornem prometu

Objavljamo pobudo Sindikata delavcev prometa in zvez Slovenije (SDPZ) za izplačilo dodatka voznikom v tovornem prometu. Takole pravijo: »Sindikat delavcev prometa in zvez na tem mestu posebej izpostavlja delavce v tovornem prometu. Gre namreč za panogo, ki je bila izvzeta iz večine omejitev. Vozniki tovornjakov prehajajo mejo, se podajajo na krizna žarišča, vozijo po celi Evropi, da nam lahko zagotavljajo tako nujne, kot nenujne dobrine. Slovenci namreč preko spleta naročamo marsikaj, kar ni ravno življenjsko pomembno. Pa mora tudi to nekdo dostaviti na naš prag! Da lahko mi »ostanemo doma«, so vozniki dnevno na terenu. Kljub navodilom, da na mejnih prehodih in pri nakladanju in razkladanju ostajajo v kabini, je narava dela velikokrat drugačna […] Poziv, ki ga javno naslavljamo na delodajalce, je poziv k nagrajevanju voznikov. Tudi oni so junaki te epidemije! Kdo nam ves čas dostavlja toaletni papir in jagode, da mi lahko »ostanemo doma?« Pozivamo vse delodajalce v tovornem prometu, da delavcem izplačajo dodatek v višini najmanj 500,00 EUR, ter da poskrbijo za zdravje in varnost zaposlenih.« Pobudo lahko najdete na tej povezavi.


Nič o delavkah in delavcih brez nas!

Posredujemo zahtevo reprezentativnih sindikalnih zvez in konfederacij, članic Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), torej tudi Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, po aktivni vključitvi v pripravo interventnih ukrepov zaradi epidemije COVID-19 in po takojšnji vzpostavitvi socialnega dialoga z delovanjem ESS. Poziv je dostopen tukaj.


Mladi, študentje, prekarne delavke in delavci ne smejo ostati spregledani

Sindikat Mladi plus, Mladinski svet Slovenije (MSS), Inštitut 8. marec in Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) so v preteklih dneh in tednih pristojna ministrstva in Vlado Republike Slovenije neuspešno opozarjali na posledice omejevalnih ukrepov zaradi širjenja bolezni COVID-19 ter predlagali ukrepe za izboljšanje socialnega položaja mladih.

Ministrstva, še posebej ministrstvo za delo, in vlada se na predloge niso odzvala, ukrepov pa ne predlagala. Zato so, da bi jih pristojni odločevalci slišali, omenjene organizacije na daljavo organizirale novinarsko konferenco, na kateri so povedale več o svojih predlogih ključnih ukrepov in pozvale vlado, naj jih umesti v pripravo novega zakona. Več na povezavi: Mladi, študentje, prekarne delavke in delavci ne smemo ostati spregledani! – Interventni ukrepi naj veljajo za vse!


Pravica do odsotnosti z dela z nadomestilom plače zaradi elementarne nesreče

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije (GiT) je delodajalcem v omenjenih panogah poslal javni poziv, v katerem opozarja na določbo v Kolektivni pogodbi dejavnosti gostinstva in turizma Slovenije, ki pravi, da ima delavec v času elementarne nesreče pravico do odsotnosti z dela z nadomestilom plače, in sicer od enega do treh dni. Obenem pa delodajalce poziva, naj jo vestno upoštevajo ter delavcu oziroma delavki izplačajo 100-odstotno nadomestilo.


Za višji krizni dodatek!

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) v javnem pozivu poudarja, da so zaposleni v trgovini tako kot številni drugi delavci in delavke, ki danes zaradi narave svojega dela redno odhajajo na delovna mesta, neprimerljivo bolj izpostavljeni tveganju za svoje zdravje in zdravje svojih najbližjih. Prav zato v sindikatu pričakujejo, da bodo vsa trgovska podjetja, ki obratujejo v času krize, predvsem pa trgovine, ki se ukvarjajo z živilsko dejavnostjo, lekarne v zasebni lasti in bencinski servisi delavcem in delavkam izplačale višji krizni dodatek, in sicer 500 evrov neto. Prav tako od odločevalcev pričakujejo primerno prilagoditev omenjenih kriznih dodatkov, in sicer najpozneje v sklopu drugega svežnja protikriznih ukrepov. Poziv v celoti je mogoče najti tukaj.


Javni delavski poziv

Več sindikatov in sorodnih organizacij – Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS), Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR), Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES), Konferenca sindikatov Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Zavarovalnice Triglav (KS ZSSS, ZT), Območna organizacija Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Gorenjska, Raziskovalni odbor Centra za družbeno raziskovanje (CEDRA) in Sindikat kulture in narave Slovenije (GLOSA) – je slovenski vladi poslala javni delavski poziv, v katerem zahteva takojšnjo zaščito in varnost vseh delavk in delavcev pred epidemijo, zagotovitev socialne varnosti vsem prebivalcem in prebivalkam Slovenije, zaščito delavskih pravic, uvedbo šesturnega delavnika ter takojšnjo krepitev javnega zdravstva in javne infrastrukture. Poziv je dostopen na tej povezavi.


Grozljiva dvoličnost!

Sindikati, ki delujejo na področju zdravstva, poročajo, da so bili seznanjeni z dvema dopisoma (dostopnima tukaj in tu), ki jih je ministrstvo za zdravje posredovalo zdravstvenim zavodom. V njih minister poziva zavode in poslovodstva, da zadržijo izplačilo dodatka za delo v rizičnih razmerah po kolektivni pogodbi za javni sektor in dodatka za nevarnost in obremenitve v času epidemije COVID-19, in sicer, dokler podrobnosti ne bodo medresorsko
usklajene ter na ravni posameznih zavodov ne bodo sprejeti interni akti, s katerimi bi določili delovišča ter zaposlene, ki jim dodatki za delo v času omenjene epidemije pripadajo.

Sindikati opozarjajo, da je ministrstvo tovrstni poziv posredovalo bolnišnicam, zdravstvenim domovom in drugim javnim zavodom, katerih zaposleni so v času razglašene epidemije najbolj izpostavljeni, ogroženi in obremenjeni, pa še to nekaj dni pred izplačilom plač ter ob bok čestitki medicinskim sestram in babicam ob svetovnem dnevu zdravja! Nad takšno dvoličnostjo so upravičeno zgroženi. Njihovo sporočilo je dostopno na tej povezavi.


Nezadovoljni tudi v sindikatu finančnih organizacij 

Sindikatu finančnih organizacij Slovenije (SFOS) so nezadovoljni z zakonom o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije Covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo. Razočarani so nad dejstvom, da je zakonodajalec v celoti prezrl oziroma iz ukrepov izvzel delodajalce, ki opravljajo finančno ali zavarovalniško dejavnost, ki spada v skupino K po standardni klasifikaciji dejavnosti. Pri tem pa ni niti z besedo pojasnil, čemu taka odločitev. Sindikatovo sporočilo za javnost je sicer mogoče najti tukaj.


Vlada naj takoj ukine diskriminacijo in stigmatizacijo upokojenk ter upokojencev!

Sindikat upokojencev Slovenije (SUS) je na vlado naslovil javno pismo, v katerem zahteva takojšnjo ukinitev diskriminacije in stigmatizacije upokojnk in upokojencev. V upokojenskem sindikatu med drugim opozarjajo na naslednje: »Zelo nas je prizadel ukrep, s katerim je upokojencem dovoljen obisk trgovin le dve uri na dan, in to med 8. in 10. uro. Starejši smo obiskovali trgovine po potrebi in smo sami ocenili, kdaj je obisk najbolj primeren glede na število obiskovalcev. Pri tem smo bili pogosto deležni pomoči svojih bližnjih, brez njih smo bili in smo vedno bolj nemočni. Tisti, ki so si to diskriminacijo, stigmatizacijo izmislili, se niso mogli zgledovati po rešitvah v razvitem svetu. Med dovoljenima urama naj pogledajo v trgovine v naseljih, kjer starčki živimo. Če bodo to storili, jih bo mogoče sram za ta nemogoč ukrep. Ta ukrep posega v temeljne človekove pravice, tudi v pravico in dolžnost varovanja zdravja upokojencev […] Od vlade zahtevamo, naj ukrep o omejevanju obiska trgovin upokojencem takoj ukine. Pričakujemo, da bo takoj sprejela vse potrebne ukrepe za zaščito zdravja upokojenih, stanovalcev domov za starejše kakor tudi zaposlenih v domovih, izvajalcev pomoči na domu


Brez rešitev za številne skupine

V ZSSS smo razočarani nad vsebino sprejetega zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije Covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo. Ugotavljamo, da so bile nekatere pripombe sicer upoštevane, pri tem mislimo zlasti na uveljavitev zakona za nazaj, ki bo rešila vprašanja tistih, ki so utrpeli posledice že od dne razglasitve epidemije dalje. Pozdravljamo tudi rešitev glede subvencioniranja delovnega časa s strani države in prevzema plačila nekaterih prispevkov. Kljub pozivom z različnih strani pa so ostale brez ustreznih  rešitev številne skupine tako ali drugače zaposlenih (pa tudi brezposelnih) skupin in nedodelana vrsta institutov. Nujna je takojšnja pomoč vsem, ki so v teh razmerah že (ali pa jo še bodo) izgubili svojo zaposlitev. Tudi tistih, zaposlenih za določen čas. Naša izjava za javnost je v celoti dostopna tukaj.


Mladi in prekarci ostajajo spregledani

Na sprejeti zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije Covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo so se znova ostro odzvali pri Sindikatu Mladi plus, kjer med drugim sporočajo: »Od vlade pričakujemo jasne odgovore in takojšnje oblikovanje ukrepov, s pomočjo katerih bo mogoče pomagati tudi mladim in prekarcem. Borili se bomo naprej in poskrbeli, da nas bo vlada videla in slišala. Vas, mlade in prekarce, pa pozivamo, da se nam pridružite pri tem boju! Čas je, da se še močneje povežemo in se skupaj zavzamemo za naše pravice!«


Sporni nasveti obrtno-podjetniške zbornice

ZSSS se je odzvala na sporne nasvete Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) delodajalcem, na primer, da velja tuje delavce, ki so zaradi epidemije ostali v drugih državah in se ne morejo vrniti, odpustiti. OZS, ki je omenjene nasvete objavila svoji spletni strani, smo zato poslali ogorčeno pismo, ki je, kot kaže, zaleglo, saj nasveti na spletu niso več dostopni.


Ureditev naj ostane enaka

Posredujemo komentar ZSSS o predlogu delodajalcev o izplačilu dodatka za delo.

»Trenutno obravnavani megazakon določa, da delodajalci vsakemu zaposlenemu, ki dela in čigar zadnja izplačana mesečna plača ni presegla trikratnika minimalne plače, izplačajo mesečni krizni dodatek v višini 200 evrov, ki je oproščen plačila vseh davkov in prispevkov.

Delodajalske organizacije želijo to dikcijo spremeniti v smeri, da bi ne bilo avtomatizma, ampak bi delodajalec sam presodil, katera so delovna mesta, kjer se ta dodatek izplača. Dejstvo je, da je delodajalec že pri plači 1000 evrov bruto razbremenjen prispevkov v višini več kot 200 evrov. Večja kot je plača, večja je tudi razbremenitev. Pri plači 2000 evrov je to že skoraj 500 evrov, pri plači 3000 evrov pa že 731 evrov.

Ureditev enakega zneska za vse je zato primerna in naj ostane. Pri tem sindikati predlagamo, da se znesek zviša iz 200 evrov na 500 evrov. Delodajalec ima možnost tistim, ki so bolj obremenjeni plačati višji dodatek, če pa je treba, naj se v zakonu izrecno poudari, da je tudi znesek dodatka, višji od 500 evrov (zdaj 200 evrov), oproščen plačila davkov in prispevkov. V nasprotnem primeru bodo podjetja razlike zaradi oproščenih prispevkov enostavno obdržala zase, oprostitev pa ne bo dosežena.«


Skupni protest

Opozarjamo na skupni protest sindikatov s področja zdravstva in socialnega varstva zaradi nevključitve vseh delavk in delavcev v krog upravičencev za izplačilo dodatka za delo v rizičnih razmerah. Skupna izjava za javnost je dostopna tu.


Korak v pravo smer, a ne brez pomanjkljivosti

Delimo skupno stališče reprezentativnih sindikalnih central, članic Ekonomsko-socialnega sveta, o predlogu Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo, ki smo ga posredovali vladi, državnemu zboru, poslanskim skupinam in državnemu svetu. Dostopno je tukaj.


Mladi in prekarci še vedno spregledani

Na Sindikatu Mladi plus so se odzvali na predlagani »protikorona paket«, ki ga je pripravila vlada. Predvsem so kritični do tega, da vlada še vedno ni prisluhnila vsem njihovim pobudam in da je spregledala težave mladih ter prekark in prekarcev. Več na tej povezavi.


Javna pohvala za člane in članice sindikata

Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE) je svojim članom in članicam poslal javno pohvalo, s katero sporoča naslednje: »Vsi skupaj zagotavljamo zanesljivo oskrbo z električno energijo, uspešno izvajamo nadgradnje kapacitet telekomunikacijskih povezav, prek katerih se izvaja učenje na daljavo, naše internetne povezave omogočajo kakovostno delo od doma. Za vse to skrbijo zaposleni v energetiki, zato se v teh dneh, ko na cesti vidite njihova interventna vozila in njihove utrujene obraze, vsaj za trenutek zamislite in jim skupaj z nami izkažite zahvalo za njihovo požrtvovalno delo. V sindikatu dejavnosti energetike smo prav zaradi tega, ker se naši člani vedno in povsod maksimalno angažirajo pri reševanju težav države, nanje izjemno ponosni in jim na tem mestu izrekamo javno pohvalo


Zaščititi delavce v tovornem prometu

Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije (SDPZ) pristojne v javnem pozivu opozarja, da je nujno treba zaščititi delavce v tovornem prometu, saj ti spadajo ti med najbolj ranljive skupine delavk in delavcev, ki morajo, medtem ko smo (skoraj) vsi drugi doma, delati. Med drugim so sporočili naslednje: »V sindikatu delavcev prometa in zvez […] menimo, da mora varnost in zdravje naših ljudi v človečni družbi ostati prioriteta! Tisoče zaposlenih v tovornem prometu opravlja delo na področju, ki je glede delavskih pravic že tako izrazito podhranjeno. Vozniki dnevno kličejo in nas opozarjajo na to, da nimajo zaščitne opreme, da je obseg dela celo narasel, da se jim preklicuje dopuste. Dodajmo še nezmožnost posameznikov iz držav, od koder smo se navadili »črpati delovno silo«, da se vrnejo domov. V kakšnih varnostnih razmerah lahko bivajo ti posamezniki, ki opravljajo vožnje npr. po severni Italiji, nato pa se vračajo v stanovanja, ki jih delijo, v samske domove, ali pa (tisti, ki jih imajo), k družinam. Se zavedamo, da govorimo o skupini ljudi, ki bo morda ključna za to, da se tehtnica epidemije prevesi na stran, kjer ni povratka? Kako bomo takrat merili gospodarsko škodo? Dodajmo, da so med vozniki tovornega prometa že potrjeni primeri obolenja, kot posledica okužbe z novim koronavirusom.«


Kultura in umetnost v času epidemije

Več pozivov in apelov, ki se dotikajo položaja samozaposlenih in nevladnih organizacij, zaščite slovenskih avtorjev glasbe, podpore slovenskim glasbenikom ter izvajalcem v času izbruha novega koronavirusa in podobno, so pripravili tudi pri Sindikatu kulture in narave Slovenije – Glosa. Dostopni so na njihovi spletni strani.


Interventne ukrepe za čisto vse!

Svoj odziv na vladni paket smernic ter ukrepov za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu so pripravili tudi pri Sindikatu Mladi plus, kjer med drugim opozarjajo na nevarnost, da bi jo pri interventnih ukrepih najslabše odnesli prav mladi.


Nujna je solidarnost pri delitvi bremen 

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in druge sindikalne centrale, zveze oziroma konfederacije – vse članice Ekonomsko-socialnega sveta – so se odzvale na predlagane vladne smernice za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu. Uraden odziv je dostopen tukaj, novica naši spletni strani pa na tej povezavi.


Zahteva in pobuda

Posredujemo zahtevo Sindikata delavcev trgovine Slovenije (SDTS), ki je nastala na podlagi odgovorov Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, ter dodajamo pobudo za določitev dodatka za delo v nevarnih delovnih pogojih, namenjeno podpisnikom Kolektivne pogodbe dejavnosti trgovine Slovenije. Zahteva je dostopna tukaj, pobudo pa lahko najdete tu.


Nujna razsodnost in razumnost

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) v daljši objavi, dostopni na tej povezavi, obvešča o razmerah v trgovinah po implementaciji Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Po informacijah, ki so navedene na spletnih straneh trgovcev, in v skladu s povratnimi informacijami, ki jih sindikat redno dobiva s terena, je mogoče reči, da so določene trgovske verige zgledno implementirale odlok, medtem ko ga nekatere zlorabljajo.


Poziv k dvigu plač

Iz Sindikata kmetijstva in živilske industrije Slovenije (KŽI) so danes delodajalcem v panogi posredovali poziv, s katerim predlagajo 30-odstotni dvig plač za vse zaposlene. Čas je, da tudi zaposlene v dejavnosti pridelave prehranskih izdelkov postavimo ob bok drugim dodatno obremenjenim in izpostavljenim delavkam ter delavcem, saj si to zaslužijo, sporočajo iz sindikata.


Predlogi ukrepov sindikata obrti in podjetništva

Svoje predloge ukrepov »protiKoronapaketa« hitre finančne pomoči prebivalstvu za preprečitev in blažitev posledic epidemije je odgovornim poslal tudi Sindikat obrti in podjetništva Slovenije (SOPS).


Sprevrženo ravnanje delodajalcev

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije (GiT) je ministru za gospodarstvo poslal nujen poziv zoper nedopusten način odpuščanja tujih delavcev. Ostro obsojajo sporne prakse odpuščanja, ki so jim v določenih podjetjih priča v zadnjih dneh: »Težko je razumeti, da daje v najtežjih trenutkih, v katerih smo se vsi skupaj znašli v naši državi, kadrovska služba družbe Sava Turizem svojim delavcem, ki so iz bivših republik Jugoslavije, v podpis »sporazumne odpovedi delovnega razmerja«, »sporazume o odsotnosti z dela brez nadomestila plače« in odpovedi pogodb iz poslovnih razlogov. Seznanjeni smo, da se jih celo izsiljuje, naj sporazume podpišejo, ker če jih ne bodo podpisali, jim Sava Turizem ne bo zagotovila prevoza v njihove države. Tukaj govorimo o dodatno ranljivi skupini delavcev, tujcih, ki še prav ne razumejo dobro, kaj podpisujejo, oziroma se jim s takšnimi ravnanji ne da niti priložnosti, da preverijo za kaj gre.« Podoben sporazum brez nadomestila plače so dobili v podpis tudi tuji delavci v Termah Lendava.


Vlada le delno prisluhnila

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) odgovarja na Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ki ga je 20. marca izdala vlada, in med drugim opozarja: »Vlada Republike Slovenije nam je danes delno le prisluhnila, a želimo si aktivnega dialoga, ki ga še vedno zavračajo. Če bi nam zares prisluhnili, bi namreč razumeli, da določitev obratovalnega časa najmanj do 18. ure za večje trgovine ne bo prineslo želenega učinka bolj razpršene potrošnje, kar naj bi bil po vladinem mnenju namen tega odloka. Če bi to želeli, bi morali še državljanom na dom poslati urnik, kdaj naj gredo v trgovino, ker bodo sicer gneče ob določenih urah v dnevu še vedno enake.« Sindikatov odgovor je v celoti dostopen tukaj.


Sindikat VIR podpira zahteve sindikata delavcev trgovine

Iz Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) sporočajo, da z vsemi silami podpirajo zahteve Sindikata delavcev trgovine Slovenije, da se jim v času hude krize, ko trgovke in trgovci upravljajo izjemno pomembno družbeno funkcijo, zagotovi ustrezne pogoje dela, plačilo ter predvsem zaščiti njihova življenja. Ne diskriminirajte delavk in delavcev, vsi si zaslužijo enako zaščito, pozivajo.


Delite nas na prvorazredne in drugorazredne! 

Dosegla nas je novica, da bodo ministri in državni sekretarji nove vlade imeli najvišje mogoče plače, kot po zakonu o sistemu javnih plač v javnem sektorju lahko pripada tem funkcijam. Za državne sekretarje na ministrstvih je tako določen 61. plačni razred, za ministre pa 64. Nanjo se je odzvala tudi predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Na tej povezavi.


V karanteno naj odide vlada!

V Sindikatu Mladi plus, sindikat študentov, dijakov, mladih brezposelnih ter mladih prekarnih delavk in delavcev, so se ostro odzvali na novico, da bodo ministri in državni sekretarji nove vlade imeli najvišje mogoče plače, kot po zakonu o sistemu javnih plač v javnem sektorju lahko pripada tem funkcijam. »Naša aktualna vlada je torej v teh izrednih razmerah tistim, ki imajo že tako ali tako veliko, podarila še več. Istočasno je pozabila na tiste, ki imajo najmanj. Na ljudi, ki s svojim delom ne morejo dostojno preživeti, ker so plače že tako ali tako mizerne, na delavce in delavke, ki v teh dneh pri delu ogrožajo svoje zdravje in zdravje svojih bližnjih. Da tistih, ki niso redno zaposleni in jim pravice iz dela ne pripadajo v celoti, sploh ne omenjamo. Vlada pa je očitno presodila, da si tisti, ki imajo že tako ali tako nadpovprečne plače, zaslužijo še več. To ni le sramotno, nespodobno, nesolidarno in popolnoma neprimerno, ampak je preprosto – ogabno!« so med drugim zapisali.


Popolnoma nerazumljiv ukrep

Glede delovnega časa trgovin so gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku in drugim deležnikom pisali tudi iz Sindikata delavcev prometa in zvez Slovenije (SDPZ) in jim dali jasno vedeti naslednje: »Ukrep, ki ste ga sprejeli, ki povečuje delovni čas trgovin je s stališča razuma, stroke in vseh naših prizadevanj, ki jih v zajezitev virusa, usmerjamo vsi državljani, popolnoma nerazumljiv. Zahteva več ljudi na delovnih mestih, ki so visoko rizična za razbohotenje virusa med nami. Zahteva bodisi nova zaposlovanja bodisi dramatično kršenje delovnopravne zakonodaje. Za katero od teh dveh rešitev se vi zavzemate? In kot opozarja tudi naš Sindikat delavcev trgovine Slovenije, če bomo sedaj vpregli vse zaposlene v trgovini, čez vsako zdravo mero, kdo bo zagotavljal vsem nam kruh in toaletni papir, ko bodo neizbežno padli? Takrat si ne želimo biti na mestu odločevalcev v državi, kljub vašemu izboljšanju plače. Najkasneje takrat boste klicani na odgovornost. Priporočamo, da se za razumno in s socialnimi partnerji usklajeno rešitev odločite že sedaj.« Njihov odziv je v celoti mogoče prebrati na tej povezavi.


Sindikat delavcev trgovine kot relevanten sogovornik

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) piše ministru za gospodarstvo Zdravku Počivalšku, med drugim rekoč naslednje: »V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije zahtevamo javni odgovor na naša vprašanja, saj po vašem včerajšnjem javnem nastopu na TV SLO 1 opažamo, da nas ne jemljete kot relevantnega sogovornika v teh težkih časih, pri čemer se tudi mi borimo za dobrobit celotnega trgovinskega sistema. Zahtevamo torej vključitev Sindikata delavcev trgovine Slovenije, ki je edini reprezentativni sindikat za trgovinsko dejavnost v RS, v pripravo ukrepov, povezanih s trgovinsko dejavnostjo. Po pogovorih z nekaterimi delodajalci, med njimi so vodje na najvišjih ravneh, ugotavljamo, da se v trgovinah prižiga rdeči alarm pred nevzdržnostjo ohranjanja delujočega poslovnega procesa. Že danes v trgovinah delujejo večinoma v eni izmeni, saj se soočajo s številnimi bolniškimi odsotnostmi in pomanjkanjem kadra za oblikovanje dvojnih izmen. Kljub iskanju kadrovskih rešitev s strani delodajalcev, pa smo v Sindikatu delavcev trgovine Slovenije prepričani, da ga v Sloveniji ni junaka, ki bo danes podpisal novo delovno pogodbo za delo na blagajnah v tako rizičnih razmerah in ob tako nizkih plačah, kot jih trenutno prejemajo trgovci po Sloveniji. Medtem ko si najvišji člani vlade dvigujete plače, so te v trgovinski dejavnosti ostale na enaki ravni oziroma je zgolj dobra volja delodajalcev tista, ki odloča, za kakšen znesek naj delajo trgovci.« Sindikatovo javno pismo lahko najdete tukaj.


Potrebna ustrezna zaščita

Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije ter pristojni sindikati s področja zdravstva in socialnega varstva, tudi Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije (SZSSS), ki je del ZSSS, pozivajo vse odgovorne k ustrezni zaščiti izvajalcev zdravstvene in babiške nege ter drugih zdravstvenih delavcev in sodelavcev v času epidemije z novim koronavirusom. Njihov poziv je dostopen tukaj.


Stavka ni izključena

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) sporoča, da ob nespoštovanju zahtev sindikata delavcev trgovine stavka delavk in delavcev v trgovinski dejavnosti ni izključena. »Vlada Republike Slovenije je na dopisni seji 18. 3. 2020 izdala dopolnitev Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki določa obratovalni čas za prodajalne z živili. V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije pozdravljamo zaprtje trgovin ob nedeljah, prav tako prednostni vstop v trgovino za ranljive ciljne skupine v določenem časovnem razponu. Ostro pa kritiziramo minimalno dolžino delovnega časa od 8. ure do 20. ure, saj to v praksi za zaposlene pomeni še daljši čas izpostavitve nevarnosti COVID-19 in dodatne nadure, ki jih bodo morali oddelati zaposleni v prvi bojni liniji. Zahteva Sindikata delavcev trgovine Slovenije je, da se delovni čas omeji do 18. ure oziroma se prilagodi lokalnim specifikam, saj so na obrobnih območjih in v manjših krajih delovni časi lahko še krajši. Ukrep naj se popravi najpozneje v roku 24 ur od prejema tega poziva, sicer bo Sindikat delavcev trgovine Slovenije svoje člane pozval k stavki tako, da ostanejo domasporočajo iz sindikata in dodajajo nekaj pojasnil.


Nujna aktivnejša vloga izvajalcev medicine dela

V četrtek, 19. marca, je ZSSS poslala javni poziv izvajalcem medicine dela ob razglašeni epidemiji bolezni Covid 19. Delimo odlomek: »Zveza svobodnih sindikatov Slovenije pri […] delodajalcih pogreša aktivno vlogo izvajalcev medicine dela in jih zato poziva, da nemudoma na samem mestu v podjetjih in zavodih ocenijo tveganje za širitev novega koronavirusa v obstoječi organizaciji dela ter se o opozorilih samim delavcem posvetujejo s sindikalnimi in delavskimi zaupniki za varnost in zdravje pri delu. Na tej podlagi naj izvajalci medicine dela delodajalcem konkretno svetujejo učinkovite preprečevalne ukrepe za širjenje virusa med zaposlenimi oziroma za pravilno ukrepanje v primeru okužb


Čas je za zaščito ljudi in njihovega zdravja!

Tudi Sindikat delavcev gradbenih dejavnosti Slovenije poziva vse delodajalce v gradbenih dejavnostih in industriji gradbenega materiala, da ustavijo delo na gradbiščih in v proizvodnji gradbenih materialov za čas trajanje epidemije novega koronavirusa. In dodaja: »Gradbena dejavnost ni nujna za delovanje države v času epidemije. Delavci na gradbiščih (večinoma) nimajo ustrezne zaščitne opreme. Prihod delavcev na gradbišča je otežen oziroma pri skupnem prevozu ni poskrbljeno za ustrezno varno razdaljo in zaščito. Na gradbiščih so pomanjkljivi sanitarni pogoji, ki ne omogočajo ustrezne higiene, kot je priporočena v času epidemije.« Več tukaj.


Za pakete in loterijske srečke bo še čas

Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije (SDPZ) v javnem pismu opozarja, da na Pošti Slovenije kljub pozivom ministra za zdravje, naj se vsi obnašamo, kot da smo že okuženi, še vedno delajo s polno paro. Na poštnih poslovalnicah sicer veljajo določeni omejitveni ukrepi, ki naj bi zagotovili varnost zaposlenih in prebivalstva (omejitev strank, brezkontaktno poslovanje, zaščitna sredstva), vendar se je po drugi strani izredno povečalo število paketov za fizične osebe, pravijo v sindikatu. Državljani v želji ostati doma in ostati varni namreč veliko naročamo prek spletne prodaje, pri tem pa pozabljamo, da breme dostave pade na pismonoše oziroma na zaposlene na poštnih okencih. Hkrati opažamo, da v poslovalnice še vedno prihaja veliko ljudi, pri čemer pri vseh gotovo ne gre za nujne in neodložljive storitve, dodajajo v SDPZ. »Zato sindikat SDPZ Pošte Slovenije iskreno naproša vse prebivalce, da ostanejo doma. Ne hodite na pošto, razen če je to nujno potrebno, ne naročate nenujnih stvari prek spletne prodaje in ne izpostavljajte sebe ter drugih življenjsko ogrožujoči bolezni! Prej ko bomo vsi skupaj solidarno in enotno nastopili za zajezitev virusa, prej se bomo vrnili v ustaljene tirnice. In verjemite, tudi takrat bo še čas, da naročate pakete in vplačujete loterijske srečke.«


Brez enostranskih posegov v sistemske zakone!

Izpostavljamo odziv Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije na predloge Gospodarske zbornice Slovenije, ki jih je ta podala v zvezi s predlogom Zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače. »Na splošno smo v KSS Pergam in ZSSS zadržani do enostranskih posegov v katerikoli sistemski zakon, torej tudi v Zakon o delovnih razmerjih. Vsekakor trenutne razmere ne smejo predstavljati sredstvo za poslabševanje položaja in pravnega varstva zaposlenih, nikakor pa ne smejo biti sprejete mimo uveljavljenih standardov. Torej mimo soglasja socialnih partnerjev. Morebitne spremembe, tudi če bi bile sprejete v skladu z našimi stališči, nikakor ne morejo napeljevati na to, da bi takšne rešitve veljale tudi po tem, ko se razmere, povezane s širitvijo novega koronavirusa, normalizirajo. Tako v času trenutnih razmer kot tudi po njih, morata biti tudi dobrobit delavcev in njihov socialno ekonomski položaj vsaj tako pomembna in enakovredna kot položaj gospodarstva,« smo med drugim zapisali.


Postaviti varnost ljudi na prvo mesto!

Dva poziva, enega Vladi RS, drugega pa prek sindikalnih zaupnikov delodajalcem v panogi, je poslal tudi Sindikat kmetijstva in živilske industrije Slovenije (KŽI). Obema je skupna zahteva po sprejetju nujnih ukrepov za zaščito delavk in delavcev v dejavnosti, najdete pa ju lahko tukaj in tu.


Pismo članstvu

Pismo Lidije Jerkič, predsednice ZSSS, ki ga v povezavi z epidemijo novega koronovirusa namenja vsem članom in članicam, lahko preberete na tej povezavi. Izpostavljamo odlomek: »Na tem mestu se v imenu ZSSS zahvaljujem vsem tistim, ki nimajo izbire in ne morejo delati od doma, ali ostati na čakanju na delo, ker jih vsi potrebujemo. Hvala vsem delavkam in delavcem v zdravstvu, trgovinah, lekarnah, vsem voznikom, ki še delajo, taksistom, komunalnim službam, delavkam in delavcem na bencinskih servisih, delavcem v obratih za pridelavo in predelavo hrane ter za izdelavo potrebnih medicinskih in podobnih izdelkov. Hvala vsem tistim, ki nam zagotavljajo elektriko, pa novinarkam in novinarjem, ki nas seznanjajo z vsemi informacijami, snažilkam in pericam, policiji in vojski ter še mnogim drugim. Poskrbeli bomo, da bodo vaši napori dodatno nagrajeni! In da si boste lahko odpočili takoj, ko bo to mogoče.«


Predlog dopolnitve interventnih ukrepov

Predlog sprememb in dopolnitev, ki so ga na Zakon o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače pripravile sindikalne centrale ter ga včeraj poslale državnemu zboru, poslanskim skupinam, pristojnemu ministrstvu in pristojnemu parlamentarnemu odboru, je mogoče najti tukaj.


Drogerije kršijo vladni odlok

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) v novem javnem pismu (17. marec) opozarja, da nekatere drogerije v državi kljub izdanem vladnem odloku o začasni prepovedi prodaje blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, v katerem niso določene kot izjema, nadaljujejo z obratovanjem po spremenjenem delovnem času ali celo po ustaljenih tirnicah. Obenem dodajajo: »Naj ob tem poudarimo še, da v Sindikatu delavcev trgovine Slovenije podpiramo, da je zaščitna oprema primarno porazdeljena v zdravstveni sistem, se pa nikakor ne strinjamo s pojasnilom predsednika vlade Janeza Janše, da so vprašanja o zaščiti zaposlenih v trgovini v tem trenutku prepozna, kot je to zagovarjal na današnji novinarski konferenci. Prav tako ni utemeljeno, da z odloki ne bi uspeli rešiti vsaj nekaterih drugih izzivov, s katerimi se te dni spopadajo zaposleni v trgovinah, kot so vzpostavitev varovalnega sistema pred vstopi v trgovine, sistem zagotavljanja varnostne razdalje med kupci in uradna omejitev odpiralnega časa trgovin. Ob tem pa toplo pozdravljamo napovedan ukrep Ministrstva za zdravje glede izvzema iz delovnih procesov tistih, ki so najbolj izpostavljeni, npr. kroničnih bolnikov. Ohranjamo tudi zahtevo po uredbi glede predpisane zaščitne opreme, ki jo morajo delodajalci zagotoviti zaposlenim v trgovinski dejavnosti.«


Pozivamo vlado, odločevalce, ministrstva, inšpektorat …

V torek, 17. marca, smo iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Kriznemu štabu RS, ministrstvu za zdravje in ministrstvu za delo poslali naslednja vprašanja: »[…] ali je delo pri delodajalcih varno in v skladu s priporočili o varovanju pred širitvijo epidemije? Če da, kako se ta varnost zagotavlja? Kako se skrbi za varnost zaposlenih? In če ne, kdaj bodo ustavili proizvodnjo?«. Naš poziv je dostopen tukaj.

Posredujemo javna poziva Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki smo ju v ponedeljek, 16. marca, poslali Vladi Republike Slovenije in delodajalcem v Sloveniji: Poziv ZSSS vladi in ministrstvom in Poziv ZSSS vsem delodajalcem.

Isti dan smo se obrnili tudi na inšpektorat za delo ter ga pozvali, naj na svoji spletni strani in prek medijev delodajalcem jasno sporoči, kakšna začasna pravila glede odrejanja dela na domu veljajo v času epidemije, kakršni smo priča te dni. S terena namreč prihajajo opozorila o nekaterih delodajalcih, ki zaradi razglašene epidemije sicer želijo odrediti svojim delavcem delo na domu, pa s tem po nepotrebnem odlašajo.


Nujni ukrepi v trgovinah

V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije (SDTS) zaostrujejo svoje zahteve in pristojne pozivajo k dodatnim ukrepom po trgovinah v Sloveniji, s pomočjo katerih bi lahko še natančneje določili, kako naj delodajalci in zaposleni ravnajo, da v trgovinah ne bo prihajalo do širjenja novega koronavirusa.

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) je že prejšnji teden opozoril in pozval delodajalce v dejavnosti trgovine, da zaščitijo svoje zaposlene pred nevarnostjo novega koronavirusa, in sicer tako, da vsa mesta, kjer obstaja možnost okužbe, opremijo z neposrednimi ukrepi zaščite, kot so zaščitne rokavice in maske. Prav tako morajo delodajalci omogočiti uporabo razkužil vsem zaposlenim, saj lahko tako preprečijo, da se okužba iz trgovine prenese tudi na druge prebivalce.


Za zaščito zaposlenih v zasebnem varovanju

Javni poziv za zaščito zaposlenih v dejavnosti zasebnega varovanja je vladi, ministrstvu za notranje zadeve in Zbornici za razvoj slovenskega zasebnega varovanja poslal tudi Sindikat komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami Slovenije (SKVNS), ki opozarja, da določeni zaposleni v zasebnem varovanju kljub temu, da prihajajo v neposreden stik s strankami, obiskovalci in drugim prebivalstvom, sploh niso prejeli ustreznih zaščitnih sredstev, obenem pa v panogi prihaja tudi do nekaterih drugih kršitev.


Brez prisilnega dopusta

Oglasil se je tudi Sindikat kulture in narave Slovenije – Glosa, ki je od delodajalcev v kulturi in varstvu narave (ter širše) zahteval, da delavkam in delavcem, katerih prisotnost na delovnem mestu ni nujno potrebna zaradi varovanja življenja, zdravja ali premoženja, nemudoma odredijo čakanje na delo ali – v dogovoru z njimi – delo na domu, s polnim oziroma, v določenih primerih, 80-odstotnim nadomestilom plače. »Ne odrejajte jim prisilnega dopusta, ker je to nezakonito, ne kompenzirajte jim samovoljno ‘viškov’ ur, ne silite jih v bolniško odsotnost, obravnavajte jih enakopravno in spoštljivo,« so med drugim povedali v sindikatu.


Upoštevati enakost in solidarnost

Na to, da je ob izbruhu novega koronavirusa nujno zavarovati zaposlene ter ob tem upoštevati enakost in solidarnost, so opozorili tudi v Sindikatu delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR). V istem sindikatu so ministrstvo za izobraževanje pozvali tudi k primernemu ravnanju ob zaprtju vzgojno-izobraževalnih zavodov ter k dopolnitvi uradnih okrožnic.


Razmere so kritične in izjemno resne

Svoj poziv vladi ter ministrstvoma za zdravje in delo, dostopen tu, je pripravil tudi Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije (SZSSS). Takole so zapisali: »Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije v imenu zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu apelira na vse ključne odločevalce, da v teh kritičnih in izjemno resnih razmerah ob sprejemanju nujnih ukrepov za zajezitev nadaljnjega širjenja novega koronavirusa, stori vse, da z zadostnimi ukrepi prepreči kolaps zdravstvenega in socialnovarstvenega sistema. Njegove zmogljivosti, zlasti kadrovske, bodo v naslednjih dneh in tednih na resni preizkušnjiZdravstveni delavci in sodelavci na vseh ravneh izvajanja zdravstvene dejavnosti ter zaposleni v socialnih zavodih so že leta kadrovsko podhranjeni in izgoreli. Njihove obremenjenosti v zadnjih dneh so izjemne, pričakovati je še večje


Interventni zakon za vse!

Sindikat Mladi plus, sindikat študentov, dijakov, mladih brezposelnih ter mladih prekarnih delavk in delavcev, pa je v petek, 13. marca, pozval vlado, naj pomaga popolnoma vsem, ki bi jim epidemija lahko ogrozila dohodek, in ne zgolj določenim delodajalcem, ki bodo upravičeni do zaprosila za nadomestilo plače. Vlado RS so tako pozvali, naj pripravi nabor ukrepov, ki bodo pomagali čisto vsem delavkam in delavcem, tudi prekarkam in prekarcem. Več tukaj: Interventni zakon za vse! – Naj bodo ukrepi ob izbruhu novega koronavirusa v dobro vseh


Pismo gospodarskemu ministru

Že na začetku marca je Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije (GiT) ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška med drugim pozval, da ogroženim podjetjem, ki nimajo finančnih rezerv, da bi lahko sama pokrivala nastale stroške zaradi daljšega izpada prometa, pomaga zagotoviti likvidnostna sredstva.


Iz Evrope

Na tej povezavi lahko preberete tudi deklaracijo o novem koronavirusu Evropske konfederacije sindikatov (Etuc), katere del je ZSSS. Na izbruh virusa pa so se skupnim pismo odzvali tudi evropski socialni partnerji, torej evropske sindikalne in delodajalske organizacije. Njihovo sporočilo je mogoče najti tukaj.

Share