Javno sporočilo predsednici vlade ob sprejemu predstavnikov agencije Standard & Poor’s: Fototermin z akterji globalne finančne krize – kaj pa podpora ustanovitvi neodvisne evropske bonitetne agencije?
18. 9. 201315. septembra 2008 je Lehman Brothers objavil namero o stečaju. To je bil dogodek, ki je na globalni ravni dal dodaten pospešek ekonomski krizi. Vendar pa je zjutraj tega dne bonitetna hiša Moody’s imela za Lehman Brothers rezervirano visoko bonitetno oceno A2; Standard & Poor’s mu je podelil oceno A; Fitch celo A+ (Weiss, 19. November 2012).
Novembra 2012 je avstralsko sodišče razsodilo, da je bonitetna hiša Standard & Poor’s leta 2006 z določitvijo najvišje ocene finančnemu derivatu, ki je manj kot dve leti pozneje propadel, zavajala investitorje. Toda pri tako imenovanem izvedenem kreditnem instrumentu CPDO (angleško constant proportion debt obligation), ki ga je izdajal ABN Amro, je že v temeljih šlo za pridobitev najboljše ocene ob hkratni ohranitvi plačevanja donosov za nižje, zato sodišče ni verjelo, da je šlo za zmoto. Sodnica Jayne Jagot je v 1500-stranski razsodbi sklenila, da S & P »groteskno zapletenim« vrednostnim papirjem ne bi smel prisoditi najvišje ocene, pa tudi informacije o njih so bile ali napačne ali zavajajoče. »To je velik udarec bonitetnim hišam, ki so se dolgo okoriščale z določanjem bonitet, ne da bi investitorjem odgovarjale za ta mnenja,« je takrat ocenila odvetnica prizadetih lokalnih skupnosti Amanda Banton.
Februarja 2013 je ameriško ministrstvo za pravosodje v skladu z napovedmi na zveznem sodišču v Los Angelesu v začetku februarja 2013 vložilo pet milijard ameriških dolarjev vredno tožbo proti bonitetni hiši Standard & Poor’s (S&P) in njeni krovni družbi McGraw-Hill. V Washingtonu agenciji očitajo, da je pred krizo načrtno zavajala vlagatelje z visokimi ocenami izvedenih finančnih instrumentov na podlagi hipotekarnih posojil.
Danes pa se vi kot predsednica vlade Republike Slovenije sestanete s to isto bonitetno hišo, ki je začetek globalne finančne krize ocenila z »A« in nad katero visi tožba ameriškega ministrstva za pravosodje, in imate z njimi »sedeči fototermin«.
Slovenija je geografsko res majhna država. A tisto, kar jo dela politično še manjšo, so prav takšna dejanja, kot je vaše srečanje in slikanje z S&P.
Glede na zares dvomljiv sloves »velikih treh« bonitetnih agencij (S&P, Moody’s, Fitch) pa bi od vas veliko bolj pričakovali glasno podporo mednarodnim pozivom k ustanovitvi neodvisne evropske bonitetne agencije, k čemur poziva tudi Evropski ekonomski socialni odbor v mnenju o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1060/2009 o bonitetnih agencijah (Uradni list EU, 21. 6. 2012).