Javno sporočilo Ameriški gospodarski zbornici (AmCham): Speljite se in zazrite vase!
9. 6. 2014V petek, 6. 6. 2014, je Ameriška gospodarska zbornica (AmCham) poslala pismo slovenski politiki, kjer ji »svetuje, kako lahko pospeši gospodarsko okrevanje države in izboljša življenjski standard«. Med temi »nasveti« so tudi pospeševanje privatizacije, nujne strukturne in gospodarske reforme, pri čemer se AmCham ne pozabi obregniti tudi ob recimo »visoke socialne prispevke«.
Spoštovani »predstavniki mednarodne poslovne skupnosti in ameriške vlade«, kakor se poimenujete na AmCham, za vas imamo eno samo enostavno sporočilo: speljite se!
Tako je – speljite se. Ali če uporabimo poziv Mednarodne sindikalne konfederacije (ITUC) iz 20. maja 2014, namenjen prav vam na AmCham: back off.
Istega dne je namreč generalna sekretarka ITUC Sharan Burrow izdala video, v katerem je predstavila taktike uničevanja sindikata, ki so povezane z AmCham. Če jo citiramo: »AmCham je odprto napadla delovno zakonodajo v vrsti držav, od Moldavije, Romunije, Portugalske, Španije, Irske in Katarja. Na Kitajskem je AmCham javno napadla zakonodajo, ki bi povečala delavske pravice, vključujoč kolektivna pogajanja. Poglejte na globalni napad na delavske pravice in v ozadju boste našli AmCham. Njihov način delovanja je grožnja z begom kapitala od vlad, ki razmišljajo o vpeljavi delovne zakonodaje, katera bi ščitila delavske pravice, vključujoč minimalno plačo. Zato je čas, da se AmCham umakne in prične spoštovati suverenost delavcev po vključevanju v sindikate in ne da jim vsiljuje korporativni model neke države.«
Dodajmo še naslednji stavek tej izjavi Sharan Burrow: AmCham naj kot ameriška gospodarska zbornica raje malce pogleda vase in čim prej poišče odgovor, kako znižati revščino in dohodkovno neenakost v ZDA in ne kako ju izvažati kot »učinkovit posloven model«.
Okoli 46,5 milijonov prebivalcev ZDA živi na oziroma pod stopnjo revščine.
Nobena razvita država, z izjemo Romunije, nima višjega deleža otrok, ki živijo v revščini, kot ZDA.
V letu 2013 je osem Američanov, med njimi brata Koch, Bill Gates in Warren Buffet imelo toliko denarnih prihodkov, kot 3,6 milijona Američanov na minimalnih plačah – skupaj.
Zgornji odstotek Američanov ima lasti 35 odstotkov nacionalnega premoženja. Stopnja neenakosti, merjena po Ginijevem koeficientu, uvršča ZDA v družbo Kazahstana in afriškega kontinenta.
Več informacij:
America’s Shameful Poverty Stats