Na tej strani delimo različne uporabne in relevantne informacije v povezavi z aprilskimi državnozborskimi volitvami, ki jih je dobro poznati.
Ne prezrite:
Solidarnostni prevozi
Ker je bilo lani stanovalcem domov za starejše v nasprotju z dosedanjo prakso onemogočeno glasovanje v domovih na referendumu o spremembah zakona o vodah in s tem opravljanje njihove osnovne demokratične pravice, so se v Sindikatu taksistov, ki deluje pod okriljem Sindikata delavcev prometa in zvez Slovenije, ki je del ZSSS, odločili, da priskočijo na pomoč, in sicer tako, da so na referendumsko nedeljo iz domov za starejše občane brezplačno vozili na volišča
Za letošnje državnozborske volitve pa so s Sindikatom taksistov, ki je zasnoval posebno aplikacijo, prek katere bodo lahko tako taksisti kot tudi drugi nudili solidarnostne prevoze na volišča tistim, ki sami sicer težko pridejo do njih, združili moči v Inštitutu 8. marec, kjer si, kot mi vsi, seveda, želijo, da lahko vsakdo uveljavi svojo volilno pravico in 24. aprila odda svoj glas na volitvah.
Tako začenjajo skupno akcijo s pozivom za prostovoljce, ki bi na dan volitev želeli nuditi brezplačne prevoze na volišča. Vsi, ki se boste prijavili, se boste lahko prek aplikacije enostavno prijavili in spremljali, kje lahko pomagate s prevozi, sporočajo. Več informacij o sami aplikaciji in njenem delovanju bodo sporočili v sledečih tednih. Za nudenje prevozov pa se zaenkrat lahko prijavite prek spletnega obrazca, dostopnega na tej povezavi.
Državna volilna komisija je že objavila več informacij o tem, kako glasovati na državnozborskih volitvah, če se na dan glasovanja ne boste mogli odpraviti na volišče, več informacij pa najdete tudi na posebnem spletnem mestu inštituta Danes je nov dan.
Volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji – t. i. izseljenci
Volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji (t. i. izseljenci), lahko glasujejo na dva načina: na diplomatsko konzularnem predstavništvu Republike Slovenije (DKP), če je na DKP vzpostavljeno volišče in so vpisani v posebni volilni imenik ali po pošti iz tujine.
Izseljenci so po uradni dolžnosti vpisani v posebni volilni imenik, kar jim daje pravico, da lahko glasujejo na DKP, če je na DKP vzpostavljeno volišče, prav tako pa se jim po uradni dolžnosti, na naslov prijavljenega stalnega prebivališča v tujini, pošlje volilno gradivo.
Izseljenci, ki bodo na dan glasovanja v Republiki Sloveniji
Izseljenci, ki bodo na dan glasovanja v Republiki Sloveniji, lahko glasujejo na posebnem volišču na sedežu okrajne volilne komisije (upravne enote) oziroma na t. i. volišču »OMNIA«. Če želi volivec izseljenec glasovati na tem volišču, mora o tem obvestiti Državno volilno komisijo, in sicer najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja (najpozneje 20. 4. 2022, do 24. ure).
Vlogo za glasovanje v Republiki Sloveniji lahko volivec izseljenec odda preko portala eUprava, ki omogoča: oddajo vloge z e-identiteto in oddajo vloge brez e-identitete.
DKP, kjer je izseljenec vpisan v volilni imenik, bo obveščen, da izseljenec glasuje v Sloveniji. Volivec izseljenec se na dan glasovanja zglasi na volišču v Republiki Sloveniji, ki si ga je izbral.
Na volišču izven okraja stalnega prebivališča – »OMNIA«
Na tem volišču lahko glasujejo volivci, ki nimajo stalnega prebivališča na območju okraja oziroma bodo na dan glasovanja izven okraja stalnega prebivališča.
Volivec, ki želi glasovati na volišču izven okraja stalnega prebivališča, o svoji nameri obvesti okrajno volilno komisijo na območju katere ima stalno prebivališče, in sicer najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja (najpozneje 20. 4. 2022, do 24. ure).
Vlogo za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča lahko volivec odda preko portala eUprava, ki omogoča oddajo vloge z e-identiteto in oddajo vloge brez e-identitete.
Volivec, ki je obvestil okrajno volilno komisijo, da želi glasovati na volišču izven območja svojega okraja, se na dan glasovanja zglasi na volišču v okraju, ki si ga je izbral. S seboj potrebuje osebni dokument, s katerim bo izkazoval svojo identiteto.
Glasovanje po pošti na območju Republike Slovenije
Po pošti lahko glasujejo volivci, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali v socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo.
Če želi volivec glasovati po pošti na območju Republike Slovenije, obvesti o svoji nameri okrajno volilno komisijo na območju katere ima stalno prebivališče, in sicer najpozneje 10 dni pred dnevom glasovanja (najpozneje 13. 4. 2022, do 24. ure).
Vlogo za glasovanje po pošti na območju Republike Slovenije lahko volivec odda preko portala eUprava, ki omogoča oddajo vloge z e-identiteto in oddajo vloge brez e-identitete.
Glasovanje po pošti – invalidi stalno
Invalid lahko po pošti glasuje tudi stalno (na vseh državnih in lokalnih volitvah ter referendumih), vendar je o svoji nameri dolžan obvestiti Državno volilno komisijo.
Vlogo za stalno glasovanje po pošti lahko invalid odda preko portala eUprava, ki omogoča oddajo vloge z e-identiteto in oddajo vloge brez e-identitete.
Glasovanje na domu
Glasovanje na domu je namenjeno volivcem, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču in želijo glasovati pred volilnim odborom na svojem domu. Vlogo za glasovanje na domu in kopijo ustreznega zdravniškega potrdila mora volivec vložiti pri okrajni volilni komisiji na območju katere ima stalno prebivališče, in sicer najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja (najpozneje 20. 4. 2022, do 24. ure).
Vlogo za glasovanje na domu lahko volivec odda preko portala eUprava, ki omogoča oddajo vloge z e-identiteto in oddajo vloge brez e-identitete.
Glasovanje na domu le ob predložitvi zdravniškega potrdila oziroma potrdila o izolaciji
Državna volilna komisija (DVK) je na 24. redni seji obravnavala dopise Zdravniške zbornice Slovenije, Katedre za družinsko medicino na ljubljanski medicinski fakulteti in ministrstva za zdravje v zvezi s sklepom DVK, da morajo volivke in volivci vlogi za glasovanje na domu priložiti ustrezno zdravniško potrdilo. Kot je odločila DVK, se za zdravniško potrdilo v tem primeru upošteva vsaka pisna potrditev zdravnika (tudi npr. elektronska pošta), iz katere izhaja, da se volivec zaradi bolezni ne more osebno zglasiti na volišču. V primeru, ko bo vlogo za glasovanje na domu vložil volivec, ki bo v izolaciji zaradi okužbe z novim koronavirusom, pa zadostuje potrdilo o okužbi oz. odrejeni izolaciji. Potrdilo o bolezni lahko izda katerikoli zdravnik, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje zdravniške službe (ne le osebni zdravnik).
Volilne komisije in volilni odbori niso pristojni za ugotavljanje zdravstvenega stanja volivk in volivcev. Če se želimo izogniti morebitnim zlorabam instituta glasovanja na domu, je zato neizogibno, da volivka oziroma volivec vlogi za to obliko glasovanja priloži tudi zdravniško potrdilo. Še zlasti zato, ker zaradi okužb s koronavirusom lahko na aprilskih državnozborskih volitvah pričakujemo večje število tovrstnih vlog, kot običajno, so ocenili člani DVK.
DVK meni, da bi moralo biti zdravniško potrdilo v primeru, ko zanj zaprosijo volivke in volivci, ki želijo glasovati na domu, brezplačno, čeprav Zdravniška zbornica Slovenije temu predlogu nasprotuje.
Kako glasovati iz tujine?
Boste na dan volitev v tujini? Samo do četrtka, 24. marca 2022, se še lahko prijavite na glasovanje iz tujine!
Da bodo 24. aprila potekale prelomne, tektonske državnozborske volitve vsi prav dobro vemo. V zvezi s tem že tečejo različna volilna opravila, kmalu pa se bo začela tudi uradna predvolilna kampanja. Seveda pa obstaja nekaj datumov, na katere je treba biti pozoren.
Boste na dan volitev slučajno v tujini? Le še do četrtka, 24. marca 2022, se lahko prijavite na glasovanje iz tujine.
Kako?
Najpozneje mesec dni pred volitvami, to je do torej 24. marca (do opolnoči), morate na Državno volilno komisijo vložiti vlogo, da boste glasovali iz tujine. To lahko storite prek portala e-uprava, kjer označite, na katerega od dveh mogočih načinov boste glasovali. Oddaja vloge z digitalnim potrdilom je mogoča na tej povezavi, oddaja vloge brez digitalnega potrdila pa tukaj.
Kako lahko torej glasujem iz tujine?