Ta veseli dan Kristine Gomboc Nikolić, letošnje prejemnice Glosinega klobuka
3. 12. 2024Letošnje priznanje Sindikata kulture in narave Slovenije – Glosa, ki ga ta podeljuje ob praznovanju rojstnega dne Franceta Prešerna, je prejela Kristina Gomboc Nikolić, univerzitetna diplomirana pravnica in sodelavka pravne pomoči Regijske organizacije ZSSS zahodne Slovenije.
Ob praznovanju rojstnega dne domnevno največjega slovenskega pesnika in avtorja besedila slovenske himne, Franceta Prešerna, je Sindikat kulture in narave Slovenije – Glosa v Domu sindikatov v Ljubljani pripravil slovesno prireditev Glosin klobuk za leto 2024, ki velja za eno najvišjih sindikalnih priznanj na področju kulture. Prireditev, ki je združila tako predstavnike sindikalnega gibanja kot kulturnike in druge podpornike, je poudarjala pomen dela, pravičnosti in solidarnosti.
Kot so v utemeljitvi nagrade zapisali v sindikatu Glosa, je Kristina skozi leta izkazala izjemno strokovnost in zavzetost za pravice delavcev, zaradi česar je postala prepoznaven obraz v sindikalnih krogih. V svoji bogati karieri je dokazala, da lahko združuje pravno znanje, socialni čut in osebno predanost, kar je vodilo do pomembnih sprememb in prebojev za člane sindikata. Njena sposobnost, da se sooči z izzivi, pri tem pa ostane odločna, pravična in empatična, pa jo je postavila med najbolj spoštovane posameznike v sindikalnem okolju, so še zapisali v predstavitvi nagrajenke.
V dolgi in izčrpni utemeljitvi je predsednik Glose Mitja Šuštar poudaril njeno »neomajno vztrajnost in strokovnost« ter povedal, da je znana po tem, da »gradi mostove med ljudmi,« pri čemer je njen glas opisal kot »glas radijske moderatorke,« ki vešče napeljuje k sporazumni razrešitvi sporov. »Če pa dogovor ni mogoč, brez zadržkov in z odločnostjo poseže po pravnih sredstvih ter s tem krepi pravice delavcev in dostojanstvo sindikalnega gibanja,« je Šuštar zanosno izpostavil njeno strast in talent za učinkovito delovanje na profesionalnem področju.
Poseben poudarek je namenil njeni vlogi v inšpekcijskih in sodnih postopkih, kjer se je vedno znova izkazala kot neusmiljena zagovornica pravic delavcev. »Kristina brez pomisleka ponudi roko in ramo podpore. Njena ravnanja predstavljajo storitve temeljite in poslu vdane delavke, ki pomirja razburjene in razburja pomirjene, da se postavijo za svoj prav.« Prav ta njena lastnost jo po Šuštarjevih besedah dela edinstveno v sindikalnem okolju. V svoji utemeljitvi je Šuštar izpostavil tudi njene osebnostne lastnosti, ki jih je povzel z besedami: »Kristina je empatična, pravična, borbena in nepopustljiva.« Njena predanost sindikalnemu delu se kaže tudi v njeni nesebičnosti, saj je pripravljena pomagati članom tudi izven delovnega časa, je še poudaril Šuštar in z mestoma duhovitimi opombami o njenem karakterju prireditev obogatil z lahkotnostjo in toplino, kar je med zbranimi izzvalo veliko nasmehov in aplavzov.
Po podelitvi nagrade je zbrane nagovorila tudi nagrajenka. V svojem govoru je izpostavila pomen sindikalnega delovanja, solidarnosti in pravic delavcev. Poudarila je, da je kolektivna moč tista, ki lahko prinese trajne spremembe. »Sindikat ni le organizacija, ampak skupnost ljudi, ki si med seboj pomagajo in si stojijo ob strani,« je dejala. Svoje besede je sklenila z zahvalo kolegom in članom sindikata, ki so ji zaupali in jo podprli na njeni poti.
Prireditev se je po uradnem delu nadaljevala v sproščenem vzdušju, kjer so se gostje družili, izmenjevali izkušnje in nazdravili dosežkom sindikata. Dogodek tako ni bil le poklon naši sodelavki Kristini Gomboc Nikolić, ampak tudi praznik sindikalnega boja za boljše delovne pogoje in človekove pravice. Ali, kot je v zaključku dejal Šuštar: »Gradimo mostove – med delavci, med generacijami in med našimi vrednotami ter prihodnostjo, ki si jo vsi zaslužimo.«
Tekst in foto Miha Poredoš