Sindikat FedEx Slovenija opozarja: Milijarde dobička, a za zaposlene niti drobtinic!

17. 12. 2024

Zaposleni v FedEx Slovenija smo razočarani in jezni zaradi nemoralnega in nepoštenega odnosa do delavcev. Podjetje FedEx se namreč na globalni ravni vsako leto lahko pohvali z več milijardami dobička in svojim delničarjem izplačuje bogate dividende, ob tem pa povsem zanemarja nas, delavke in delavce, ki smo ta dobiček s trdim delo tudi prigarali, so sporočili iz Sindikata FedEx Slovenija pri Sindikatu delavcev prometa in zvez Slovenije (SDPZ).  

Kljub temu, da letos beležimo rekord v številu pošiljk in smo zato delavci izredno obremenjeni, nam FedEx noče izplačati niti simbolične božičnice, s katero bi priznali naš trud in prispevek k uspehu podjetja. To pomanjkanje spoštovanja do nas, delavcev, nam daje vtis, da je naš trud samoumeven ter da globalnim kooperacijam kot je FedEx, šteje samo čim večji dobiček, so ogorčeni v sindikatu.

»Naša zahteva je preprosta: v tem prazničnem času, ko so obremenitve največje, želimo, da podjetje FedEx z izplačilom božičnice pokaže, da ceni in mu je mar za svoje delavce, kajti brez nas tudi dobičkov ne bi bilo. Z enotno podporo vseh zaposlenih smo zato sindikalno zahtevali simbolično božičnico v višini 500 evrov, vendar smo namesto priznanja in motivacije prejeli zgolj vrsto izgovorov in zavrnitev. Medtem, ko mediji v predprazničnem času poročajo o visokih nagradah drugod, na žalost hkrati povsem spregledajo nepoštene prakse, kot je ta, ki jo doživljamo zaposleni v FedEx Slovenija. Če samo omenimo podjetja iz dejavnosti našega krovnega sindikata delavcev prometa in zvez, kamor spadamo, se poslovne uspešnosti izplačujejo tudi v zneskih od maksimalnega davčno neobremenjenega zneska, do primerov  izplačil v višini 1000 evrov, kar je še vseeno dovoljšni znesek za izdatno motivacijo zaposlenih ob koncu leta

3,8 milijarde ameriških dolarjev

Zaposleni v kurirski službi/dostavni družbi Fedex Slovenija so torej izjemno razočarani, ker vodstvo slovenske izpostave multinacionalke FedEx, ki na globalni ravni vsako leto posluje z več milijardami dobička, tega ne želi deliti z njimi, ki so ta dobiček s trdim delom in požrtvovalnostjo tudi ustvarili. Hkrati pa se podjetje na svoji uradni spletni strani hvali, da je delničarjem letos povrnilo 3,8 milijarde ameriških dolarjev.

»V sindikatu podjetja Fedex Slovenija smo v času pred najbolj obremenjenim mesecem v letu, 29. novembra, s 100-odstotno podporo zaposlenih (z izjemo bolniško odsotnih delavcev) iz vseh izpostav podjetja Fedex na vodstvo poslali poziv k izplačilu božičnice v višini 500 evrov, ki so jo s podpisi podprli zaposleni. Svojo zahtevo smo argumentirali s pojasnilom, da bi izplačilo božičnice ob vrtoglavih dobičkih podjetja pomenilo zasluženo pohvalo in zahvalo za trud zaposlenih ter spodbudo in še kako potrebno motivacijo za nadaljnje uspešno delo. Konkurenčna kurirska podjetja tovrstno nagrado namreč redno izplačujejo svojim zaposlenim, zato bi tudi podjetje Fedex Slovenija lahko bilo zgled svoji konkurenci ter se tudi na tak način zahvalilo svojim zaposlenim. Ker smo namesto posluha delodajalca prejeli več negativnih odgovorov, želimo o tej nemoralni praksi delodajalca obvestiti širšo javnost. Kljub temu, da božičnice delodajalec zakonsko ni dolžan izplačati in Fedex Slovenija z njenim neizplačilom ne ravna nezakonito, opozarjamo da ne ravna etično. Namesto konkretne utemeljitve, zakaj izplačilo božičnice ni možnost, smo prejeli vrsto izgovorov, s katerimi delodajalec pojasnjuje nepripravljenost izplačila božičnice ter meša nagrade in stimulacije z osnovnimi osebnimi dohodki, ki pa so v podjetju dodatno še del povsem ne transparentnega plačnega sistema. Zaposleni smo razočarani in skrajno nezadovoljni z odgovori vodstva Fedex Slovenija, še posebej zato, ker se v javnosti predstavlja kot ugleden in pošten delodajalec, v praksi pa to ne drži. V praksi drži dejstvo, da zaposleni v Fedex Slovenija od milijardnih dobičkov z mize na tla ne dobijo niti drobtinic, medtem ko se v konkurenčnih logističnih podjetjih v Sloveniji zaposlene nagrajuje z delom ustvarjenega dobička,« so še pojasnili širše ozadje problematike.

Foto Amin Zabardast/Unsplash

Share