Dovolj je bilo zaprtja, v gostinstvu in turizmu si želijo delati!

10. 2. 2021

Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGiT) vlado znova pozivajo k sproščanju ukrepov, kar bi jim omogočilo vrnitev na delo, in se sprašujejo, kako dolgo bo še trajalo zaprtje panoge gostinstva in turizma. Odgovorne prav tako sprašujejo, koliko časa bodo še vztrajali, da gostinstvo in turizem predstavljata nevarnost tveganja okužb, medtem ko se državljani lahko drenjamo na tržnicah in v trgovinah, delavke in delavci pa delajo v proizvodnji.

»Od vas želimo in pričakujemo, da pričnete s sproščanjem ukrepov, ki bodo omogočali vrnitev na delo. Delavci si želijo delati, delavci si želijo zaslužiti, da bodo lahko preživeli sebe in svoje družine! Prihranki so že zdavnaj skopneli ali pa jih sploh ni bilo! Že za golo preživetje s 700 evri ali celo manj na mesec, je treba znati “čarati”, da ne govorimo o neplačanih položnicah, neplačanih kreditnih obveznostih. Sporočamo vam, da je vsaj v naši panogi, kjer je na zavodu za zaposlovanje prijavljenih že prek 12.000 oseb, in sicer to samo v obdobju od marca do decembra 2020, vse več vaših državljank in državljanov ter delavk in delavcev na pragu ali pod pragom revščine!« so v sindikatu nalili čistega vina.

Sporočamo vam, da je gostincem dovolj zaprtja, dovolj nam je pitja pijač na parkiriščih pred trgovinami ali na platojih pred bencinskimi črpalkami! Dovolj je bilo uživanja malic na nedostojen in nezdrav način, so neposredni. In dodajajo: »Prepričani smo, da z doslednim spoštovanjem vseh predpisanih ukrepov, morda še z dodatnim poostrenim nadzorom, ni nobenih razlogov za strah glede širjenja virusa v gostinskih lokalih ali na njihovih terasah. Tudi iz zdravilišč in term, kjer oskrbujejo goste, ki so na rehabilitaciji po operativnih posegih, nimamo informacij o morebitnih okužbah ali širjenju virusa

100-odstotno nadomestilo in krizni dodatek

Vladi v sindikatu ponovno predlagajo tudi, da v naslednji protikoronski sveženj doda 100-odstotno nadomestilo plač vsem delavkam in delavcem, ki so na čakanju zaradi odloka vlade in zdaj prejemajo le 80-odstotno nadomestilo. Poleg tega za vse, ki delajo v času epidemije covida-19 in se izpostavljajo okužbi z novim koronavirusom, predlagajo 200 evrov kriznega dodatka.

Ob tem predlagajo še razširitev uporabe nabora storitev za uporabo turističnih bonov in izdajo novih, s katerimi bi si državljani lahko privoščili kosilo v gostilnah ali na kmečkih turizmih in na ta način pomagali lastnikom ob ponovnem zagonu.

Za ustvarjanje uspešnih in nepozabnih doživetij gostov bodo odločujoči tudi izkušeni delavci, še opozarjajo. »Poskrbimo za njih, dokler še imamo možnost, vse preveč je že bilo odpuščenih, ki si svoje priložnosti iščejo ali pa so si jih že našli v drugih storitvenih dejavnostih

Share