Dokapitalizacija bank/zamrznitev socialne države?

7. 10. 2013

Predstavniki ZSSS in Sindikata upokojencev Slovenije (SUS) so na novinarski konferenci v ponedeljek, 7. 10. 2013, kritizirali odločitev vlade, da z zakonom o izvrševanju proračuna za prihodnje dve leti podaljša zamrznitev usklajevanja pokojnin, letnih dodatkov in socialnih transferjev, kar je pred leti uvedel zakon o uravnoteženju javnih financ.

 

Vse več je upokojencev prejema pokojnine, ki so tik nad mejo revščine. Avgusta 2013 je bilo v Sloveniji 35.628 več upokojencev (skoraj 220 tisoč) s starostnimi pokojninami nižjimi od 600 evrov kot avgusta 2008. Sredstva za transferje posameznikom in gospodinjstvom so se z rebalansom 2013 znižala za 113 milijonov evrov glede na realizacijo 2012.

 

Znesek za dokapitalizacijo bank po Umarjevem negativnem scenariju dvakrat višji od zneska za transferje posameznikom in gospodinjstvom po spremenjenem proračunu 2014. Oziroma, za vsak evro v socialno državo gresta po tem scenariju dva evra v dokapitalizacijo bank.

 

Opozorili so še, da 7. oktobra obeležujemo mednarodni dan dostojnega dela, ki ga je pred šestimi leti določila Mednarodna konfederacija sindikatov. Dostojno delo je pomembna vrednota, a se od nje pogosto oddaljujemo, saj so v ospredju bolj številke in bilance, medtem ko se na delavca (varovanje njegovega zdravja in dostojanstva, plačevanje socialnih prispevkov, dostojna plača, dostojna narava razmerja in njegova zaščita…) prepogosto pozablja. Krizo v EU in v Sloveniji rešujemo tako, da grehe kapitala in tajkunov plačujejo tisti, ki živijo samo od svojega dela ali pa so celo nezaposelni, EU, ki občasno poudarja pozornost do vloge sindikatov, socialnega dialoga in socialnih pravic, pa je nemalokrat hinavska. Šikaniranje delavcev je že tolikšno, da se delavci v sindikate včlanjujejo skrivoma, kar je jasen znak, v kakšnem času živimo, so še opozorili.

Share