Demanti novih lažnih novic – V ustavno presojo smo sindikalne centrale šle zaradi izigravanja socialnega dialoga in zakonodaje

27. 1. 2022

V ZSSS in Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam ponovno demantiramo lažne novice, ki te dni krožijo v medijih blizu največji vladajoči stranki. Kar pa nas je tokrat še posebej presenetilo je, da so lažnim novicam začeli verjeti tudi v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides, kjer nas ob naši zahtevi po presoji skladnosti 48. člena 10. protikoronskega paketa z ustavo osupli obtožujejo, »da sindikati svojo funkcijo zlorabljajo v politične namene in se pri tem obračajo proti tistim, ki jih zastopajo

Naj poudarimo, da ustavna presoja, ki jo je vložilo šest predsednic in predsednikov reprezentativnih sindikalnih central, ni povezana z nasprotovanjem zvišanju plač najbolje plačanih zdravnikov in zobozdravnikov, še manj s kakršnimi koli političnimi nameni, ampak je uperjena proti načinu, kako je do tega prišlo. Sindikati smo ustavno presojo vložili zaradi izigravanja socialnega dialoga in izigravanja zakonodaje. Člen, ki je omogočil zvišanje njihovih plač, je bil namreč podtaknjen v interventno zakonodajo, ki ni namenjena tovrstnim sistemskim spremembam temveč spopadanju z epidemijo Covida-19 in njenimi posledicami. Takšne spremembe so se skladno z zakonodajo in ustaljeno prakso doslej sprejemale na podlagi širše javne razprave in poznejšega socialnega dialoga v okviru ekonomsko-socialnega sveta ali v okviru pogajanj s sindikati javnega sektorja. Tudi tokrat je bil zdaj že z ustaljeno prakso zlorabljen veto v državnem svetu, hkrati pa je bila prepovedana izvedba referenduma.

Zaradi tovrstnih praks smo predstavniki sindikalnih central skupaj vložili predlog za ustavno presojo.

Lidija Jerkič, predsednica ZSSS: »Že pri umiku iz ekonomsko socialnega sveta smo v sindikatih napovedali boj z drugimi sredstvi. Med njimi so ustavne presoje in referendumi ter seznanjanje javnosti na novinarskih konferencah. To vztrajno tudi delamo, zdi pa se zanimivo, da je vodilni medij na strani resnice šele 14 dni po novinarski konferenci ugotovil, da smo “proti zdravniškim plačam”. Popravke v medijih smo že zahtevali, očitno pa je to premalo in bo treba poseči po ovadbah in odškodninskih tožbah. V pričakovanju odločitve ustavnega sodišča tlakujejo svoje poraze s kazanjem s prstom na druge. Žal za njimi brez kritičnega premisleka to ponavljajo tudi tisti, od katerih se pričakuje, da gledajo kaj več od novic na koalicijskem mediju. Žal je v Sloveniji ostal le še en branik demokracije, katerega odločitve preprečijo največje neumnosti  in to je ustavno sodišče. Verjamem, da bo postopek sprejemanje zakonodaje znalo presoditi na način, ki še opravičuje načelo pravne države.«

 

Jakob Počivavšek, predsednik KSS Pergam: »Sporni člen je bil sprejet na način, ki ni skladen z ustavo in zakonom, da o odsotnosti socialnega dialoga s sindikati javnega sektorja, ki predstavlja tudi kršitev stavkovnega sporazuma med vlado in sindikati javnega sektorja iz leta 2018 sploh ne govorimo. Namesto zavračanja pogajanj ter selektivnih in enostranskih zakonodajnih posegov bi morala vlada nemudoma pričeti pogajanja s sindikati javnega sektorja o usklajevanju vrednosti plačnih razredov v javnem sektorju, s katero bi naslovili tako uravnilovko v spodnjem delu plačne lestvice, zlasti za tiste z najnižjimi plačami, katerih osnovne plače so pod ravnijo minimalne plače, kot tudi vprašanje odprave omejitve najvišjega plačnega razreda za vse poklicne skupine in vzpostavitvijo ustreznih razmerij pri vrednotenju delovnih mest.«

 

Plače, ki jih skladno s svojimi dnevno-političnimi potrebami zavajajoče in lažnivo vedno znova omenjajo, torej nikakor niso razlog za ustavno presojo. To smo pojasnili tudi na novinarski konferenci, ki je v Domu sindikatov v Ljubljani potekala 13. januarja letos.

Vrsto let zaman pozivamo k sprejemu novega plačnega modela 

Ker mediji, ki zase menijo, da so v službi resnice, vedno znova sporočajo, da smo proti zvišanju plač in da predsednica ZSSS Lidija Jerkič ni znala ustrezno pojasniti razlogov za nasprotovanje vladnemu predlogu davčne reforme, naj še enkrat poudarimo, da to ne drži. Že 27. oktobra je bilo na naši spletni strani podrobno prikazano, da predstavniki blizu največje vladne stranke v zvezi s tem širijo laži, ki jih tudi pozneje niso prenehali širiti, sindikati pa smo tudi sicer v svojih javnih nastopih že večkrat obširno in argumentirano pojasnjevali razloge za naše nasprotovanje predlagani davčni reformi. Ne le da si sindikati aktivno prizadevamo za višje plače na vseh ravneh, vrsto let tudi zaman pozivamo k sprejemu novega plačnega modela za zasebni sektor ter ureditvi in ustrezni določitvi višjih plač za vse, ki so nad minimalno plačo. Enaka pričakovanja in zahteve imamo sindikati za javni sektor. Ker politika in gospodarstvo za to nista zainteresirana, zaenkrat od tega ni nič. Tudi letos smo predlagali višji dvig minimalne plače, pa je bilo ministrstvo za delo proti takšnemu ukrepu. Človek se vpraša, kdo je torej zares proti dvigu plač, še dodajata Lidija Jerkič in Jakob Počivavšek.

Share