Delovno sodišče dalo prav poklicnim gasilcem!

25. 7. 2018

Poklicnim gasilcem, ki opravljajo delo v izmenah ali turnusu, za delo v nočnem času, pripada 50% višje nadomestilo stroškov za malico, skupaj z obrestmi!

Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS) je 24. julija na novinarski konferenci v Domu sindikatov v Ljubljani predstavil vsebino nedavne sodbe Delovnega in socialnega sodišča v Mariboru, ki bi lahko pozitivno vplivala na položaj in delo poklicnih gasilcev pri nas.

Primer ima dolgo predzgodbo, saj je Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije že sredi leta 2015 pozval delodajalce iz poklicnih gasilskih enot oziroma takrat trinajstih gasilsko-reševalnih enot Slovenije, da poklicnim gasilcem, članom SPGS, ki opravljajo delo v izmenah ali turnusu, za delo v nočnem času, v skladu z zakonskimi obveznostmi (106.a člen Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami), priznajo in izplačajo 50 odstotkov višje nadomestilo stroškov za malico, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi. In sicer od uveljavitve omenjenega zakona naprej, do katere je prišlo leta 2006.

Vendar so sprenevedanje, ignoranca in kršenje zakonskih obveznosti delodajalcev gasilski sindikat prisilile k temu, da se je za obrambo pravic poklicnih gasilcev moral zateči na sodišče, kjer bije že skoraj triletni boj.

Sodba mariborskega Delovnega in socialnega sodišča je prvi korak k razrešitvi situacije, vendar boj, kot sta na današnji novinarski konferenci pojasnila predsednik sindikata Aleksander Ogrizek in sekretar David Švarc, še zdaleč ni končan. Švarc je povedal, da so s sodbo pristojne seznanili in jih pozvali, naj začnejo z rednim mesečnim obračunavanjem višjega nadomestila stroškov za malico – gre za 1,49 evra na posamezno nočno izmeno, ki jih nekaj več kot 700 poklicnih gasilcev v povprečju opravi 7 na mesec – in poravnajo vse druge terjatve.

Sindikat pričakuje, da se bodo delodajalci, zdaj ko imajo tudi zakonsko podlago – pred razsodbo so namreč vztrajno trdili, da je nimajo, in se sklicevali na mnenja za zadevo nepristojnih Ministrstva za javno upravo, Ministrstva za obrambo in Uprave RS za zaščito in reševanje –, tega držali in povrnili sredstva za nazaj.

V mariborskem primeru pa je šlo za konkretno zgodbo člana Gasilske brigade Maribor in predsednika Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije Aleksandra Ogrizka, ki je povedal nekoliko več o tem, kaj se je zgodilo. Dejal je, da gre pri terjanju povračil za nazaj za žalostno zgodbo, da pa so gasilci že navajeni, da se poleg ognjenih zubljev borijo še z delodajalci, različnimi institucijami, direktorji in podobno. Hkrati je pohvalil samo sodbo, ki jo je označil za temeljito, potek sojenja opisal kot kompleksen, nato pa dejal, da kljub vsemu od delodajalca še ni dobil jasnega signala, kdaj in kako bo do izplačila neizplačanih nadomestil prišlo. Prav tako še ni znano, ali se bo delodajalec na sodbo pritožil.

Odprtih vprašanj sicer ostaja še nekaj, predvsem v zvezi s tem, za kako daleč nazaj bodo delodajalci zaradi zastaralnega roka, ki znaša 5 let, posameznemu gasilcu sploh lahko povrnili nadomestilo, poleg tega posamezne gasilske enote situacijo rešujejo različno, na zunanjem oddelku ljubljanskega Delovnega in socialnega sodišča v Brežicah pa je na prvi stopnji obtičal podoben primer kot v Mariboru. Boj se torej nadaljuje.

besedilo: Gregor Inkret

fotografija: Patricija Vidonja

Share