Delodajalci so na pot konfrontacije stopili prvi

5. 9. 2013

Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Sindikata delavcev gradbenih dejavnosti Slovenije (SDGD) in Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) so se na novinarski konferenci v četrtek, 5. 9. 2013, kritično odzvali na odpovedi kolektivnih pogodb gradbenih dejavnosti in za kemično in gumarsko industrijo (prva je bila odpovedana prejšnji teden, druga pa že konec junija).

 

Ta dejanja delodajalskih združenj kažejo ambicijo odprave kolektivnih dogovarjanja na ravni dejavnosti (željo po t i. deregulaciji oziroma decentralizaciji industrijskih odnosov, ki jih svetujejo tudi različne sicer neoliberalne mednarodne organizacije) in krepitev želje po odpravi močnih nacionalnih panožnih sindikatov ter vzpostavitvi podjetniške ravni kot osrednjega mesta t. i. socialnega partnerstva.

 

V obeh sindikatih dejavnosti so prepričani, da bi spremembe, ki so uradni razlog za odpovedi kolektivnih pogodb, zlahka dogovorili v spodobnejšem postopku kolektivnega dogovarjanja, tj. s predlogom sprememb in dopolnitev, ne pa z odpovedjo, ki kaže tudi na ambicijo radikalnega znižanja delavskih pravic (simulacije kažejo, da utegnejo delavci v kemični industriji imeti ob morebitni uveljavitvi delodajalskega predloga tudi za 200 evrov nižjo osnovno plačo). Na ta način delodajalci so delodajalci izbrali težjo pot za ohranjanje socialnega miru, saj bodo sindikati vztrajali pri zaščiti delavskih pravic, so napovedali.

 

ZSSS in vsi njeni sindikati dejavnosti obsojajo ravnanje delodajalskih organizacij, ki skušajo tudi v času krize zgolj brezkompromisno dosegati dobičke in krepiti interese kapitala. Izsiljevanje in spodbujanje strahu med delavci ter iskanje šibkosti v sindikalni organizaciji je pot konfrontacije, vzpostavljanja zakona džungle in minimalnih zakonskih standardov, ki ne morejo prispevati k izhodu iz krize. S tem so dodatno odprli vrata socialnemu dampingu in škodujejo razumnim delodajalcem, ki še nekaj dajo na korektno nagrajevanje in spodbujanje delavcev ter njihove kreativnosti, kar sicer neredko, a vse bolj neverodostojno opevajo vsi delodajalci. Neustvarjalno, neutemeljeno in konfliktno ukinjajo pravice delavcem, hkrati pa so nekritični do svojih škodljivih ravnanj in neaktivnosti, ki so v veliki meri pripeljale v sedanje nezavidljivo stanje.

 

Sindikati ZSSS se bodo na ta neprijazen, sovražen poskus vztrajnega vpeljevanja modela amerikanizacije, ki je skregan z dosedanjimi standardi in industrijskimi odnosi v naših prostorih in kakršni veljajo v evropskem prostoru, ustrezno odzvali, meseci pred nami pa bodo zaradi tega prvega koraka delodajalskih organizacij hudi, so še poudarili.

Share