Število tujih delavk in delavcev v Sloveniji se od leta 2016 nenehno povečuje, v zadnjih letih pa je ta rast še posebej izrazita. Ker lahko v prihodnosti pričakujemo nadaljevanje trenda naraščanja števila tujih delavk in delavcev v Sloveniji, bo za njihovo uspešno vključevanje v slovensko družbo ključno oblikovanje ustreznih politik in ukrepov, ki bodo preprečevali njihovo diskriminacijo in neenako obravnavo. Nenazadnje gre za ljudi, ki so tudi prvi znanilci kršitev delavskih pravic. Kajti tisto, kar se zgodi tujim delavkam ter delavcem, se prej ali slej zgodi tudi slovenskemu delavstvu.
Sindikati smo tisti, ki pazimo na pravice delavk in delavcev, jih ščitimo, urejamo na različnih ravneh (državni, sektorski, podjetniški …), prav tako pa delavke in delavce izobražujemo in informiramo. Dejstvo je, da smo sindikati članske organizacije in prvenstveno služimo svojemu članstvu, dejstvo pa je tudi, da te okvirje in omejitve vseskozi presegamo in se ukvarjamo tudi z drugimi delavkami in delavci, ne glede na obliko dela, v kateri delajo, ali starostno skupino. Tuje delavce in delavke srečujemo tudi v sindikalnih vrstah, ki so vsaj načeloma odprte za vse. Šele s poznavanjem problemov, možnosti in priložnostih tujih delavk in delavcev lahko naredimo prvi korak k razbijanju mitov in predsodkov o nepremostljivih razlikah ter poskrbimo za hkratno zaščito pravic in interesov vseh delavk in delavcev, tako domačih kot tujih.
V letu 2025 boste lahko v okviru projekta Tuj-Tuja: razbijamo mite o tujih delavkah in delavcih v Sloveniji spremljali prispevke, s katerimi želimo razbiti nekatere predsodke in zmotna prepričanja o populaciji tujih delavk in delavcev ter razjasniti osnovna načela solidarnosti in inkluzivnosti. Vsak mesec v tem letu bomo objavili enega na to temo in v njem obravnavali enega od vidikov zaposlovanja in položaja tujih delavk in delavcev v Sloveniji. Naslovi prispevkov so oblikovani kot trditve, teze oziroma miti o tej tematiki, ki jih bomo podrobneje pojasnili oziroma ovrgli ali potrdili.
Berite jih, da ne boste rekli, da niste vedeli, in nam pošljite svoje izkušnje, vprašanja, dobre prakse ali preprosto izjave ter nam pomagajte najti zanimive sogovornice in sogovornike med tujimi delavkami in delavci.
Uredništvo Delavske enotnosti
Rubriko sofinancira: