Srečno, borbeno, solidarno in povezano 2025!

30. 12. 2024

Spoštovane članice, spoštovani člani, sindikalistke in sindikalisti, sodelavke in sodelavci, soborke in soborci, v ZSSS vam in tistim, ki jih imate najraje, želimo srečno, borbeno, zdravo ter predvsem solidarno in povezano novo leto. Ne pozabimo, da smo lahko le skupaj tudi – močnejši. 

Kot vsako leto ob tem času objavljamo tudi novoletno voščilo predsednice ZSSS Lidije Jerkič:

Da bi večina živela bolje

Naj vam kar na začetku iskreno zaželim veselo, srečno, ustvarjalno in zdravo leto, ki prihaja. In to tudi resno mislim. Letošnje leto (pa ne samo to) me je namreč naučilo, da ljudje pogosto ne mislijo, kar rečejo, včasih tudi ne to, kar zapišejo. Včasih razloge razumem, včasih ne. In nisem se odvadila, da tako ravnanje razumem kot laž, ki ima različne obraze. Lahko se ji reče tudi politika. Saj veste, vsemu se reče politika, ni nujno, da gre zgolj za politiko in tiste, ki se z njo ukvarjajo, torej politike. Kar se politike v ožjem smislu tiče, pogosto razmišljam raje, česa nisem slišala, kot da sem tako zelo pozorna na tisto, kar sem. Ko se nočeš zameriti nikomur, pač neposredno ne lažeš. In ne poveš po resnici, kaj si pravzaprav misliš. Če naštejem obljube o obvezni božičnici, trideseturnem delavniku in o načelu »Enka je minimalka«, potem veste, o čem govorim. Ampak ne, ne o tej politiki, ne danes.

O spregovorjenem in zamolčanem lahko govorimo tudi pri našem vsakodnevnem sindikalnem delu. Na primer pri pogajanjih za kolektivne pogodbe, ne glede na raven. Zdi se, da vsako leto težje dosegamo sporazume, ki zahtevajo socialni dialog. Ne tam, kjer je zraven država, ampak na ravni podjetij ali panog. Ni iskrene volje, da bi uredili stvari boljše, bolj jasno, dodatno, kaj izven okvira zakona ali poleg njega. Še če imamo zakonski okvir, je težava velika. Naj omenim paniko okoli pravice do odklopa. Je res postala to pravica takrat, ko so nanjo pokazali iz Evrope? Seveda ne, a šele takrat so jo vzeli zares. Pa norčevanje o evidentiranju delovnega časa? Oba primera sta pokazala, da kljub navideznemu pravnemu redu obstaja temeljno nepoznavanje delavske ustave.

Vsakič sproti sem zgrožena, kako slabo jo poznajo tisti, ki bi jo morali vsak dan uporabljati. Pa je ne. Ker očitno ni pomembna? Tu nosimo odgovornost vsi. Tudi sindikati, ki moramo neprestano, vsak dan, opozarjati na pravila in pravice, ker bodo sicer ugasnile. Iskreno si povejmo, da moramo to delati še bolje, bolj natančno, vztrajno in vedno.

Vedno novi izzivi

Vsak dan se odpirajo novi izzivi. V letošnjem letu smo se ukvarjali z vrsto njih. Poklicne bolezni smo po dolgoletnem zanemarjanju vendarle počasi začeli ugotavljati, premeščanje bremen postaja bolj humano, odprto imamo pomembno področje, do kdaj bomo ali ne bomo delali in kakšne bodo naše pokojnine. Še vedno nam delodajalci, ki na pogajanjih soglašajo s spremembami, minirajo že sprejeto, razlogi pa so pogosto v interesih posameznih skupin. Čezmejno opravljanje storitev, evidentiranje delovnega časa, da ne omenjam davkov, ki ves čas visijo v zraku … In minimalne plače, ki konec decembra spet postaja aktualna. Na ustih eno, v praksi vse kaj drugega.

Verjamem, da nikomur od nas v letošnjem letu ni bilo dolgčas in da si je vsak od nas po najboljših močeh prizadeval za izboljšanje življenja. V sindikatih se trudimo, da bi večina živela bolje, da bi bilo delo varnejše, pogoji dela dobri, plačilo primerno in redno. Če bi vse naše napore sešteli v ure in dneve, bi se jih nabrala neverjetna količina. Še sami radi pozabimo, koliko energije in znanja smo vložili v posamezno stvar, na koncu pa vendarle lahko potegnemo črto in ugotovimo, da so se stvari premaknile. Ene bolj, druge manj, a brez nas se sploh ne bi. Zato se znamo, upam, iskreno zahvaliti sodelavkam in sodelavcem za vsak kamenček, ki jim ga je skupaj z nami uspelo premakniti. Hvala vam.

Prihaja nov začetek, nepopisan list. Želim vam, da bi ga vsak od vas pisal po svojih željah, da pa bi skupaj napisali bogato knjigo leta 2025. In želim sebi in vam, da bi se zbudili med iskrenimi ljudmi. Saj smo sami taki, kajne? Srečno, zdravo, zadovoljno in prijazno leto 2025 vam želim.

Lidija Jerkič, predsednica ZSSS

Share