Bližajo se državnozborske volitve in z njimi ne samo večja aktivnost strank, ki bodo iskale podporo volivk in volivcev, temveč tudi civilne družbe.

V iniciativi Glas ljudstva so pred kratkim predstavili volitvomat, orodje, ki bo volivkam in volivcem olajšalo izbiro na prihajajočih državnozborskih volitvah. »Niso vsi isti! Stranke imajo različne programe in pripravljene so se zavezati različnim ukrepom,« pravijo v iniciativi, ki je zbrala stališča strank, odpravili pa so se tudi na teren s potujočim festivalom demokracije Mi bomo odločali: Gremo volit!. V dvanajstih krajih po Sloveniji bodo spodbujali množično in vsebinsko dobro informirano udeležbo na volitvah. Naredili so tudi načrt, kako na volitve pritegniti tudi tiste, ki bodo letos glasovali prvič, mlade volivke in volivce.

Nad škodljive zakone

Posebno potezo pa je pred kratkim naredil tudi Inštitut 8. marec, saj so njegovi aktivistke in aktivisti sklenili v državni zbor vložiti predlog zakona za odpravo ukrepov vlade, ki jih ocenjujejo za škodljive. Njihov predlog obsega enajst sprememb ukrepov aktualne vlade, sprejetih na različnih področjih v zadnjih dveh letih. Zanje so ocenili, da so v veliki meri sprejeti po hitrih postopkih in brez upoštevanja mnenja strokovnjakov, povečevali pa so neenakost in vpliv politike ter uničevali temelje pravne države. Gre za področja sestave svetov izobraževalnih zavodov, kadrovanje v policiji, izključevanje nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z okoljem, iz postopkov obravnave okoljske problematike, zagotovitev pravne podlage za prihod Uberja v Slovenijo, povečan vpliv odločanja ministra za kulturo na področju kulturnih programskih in projektnih razpisov ter posege v neodvisnost državnih tožilcev in tožilk. Kot so dodali, pa to še ni vse, kar bi bilo treba spremeniti; v ta zakon nekaterih zadev niso vključili, saj zahtevajo celostno ureditev določenega področja.

Da bo predlog zakona v državnem zboru tudi obravnavan, to naj bi se zgodilo z novim sklicem, morajo pobudniki zbrati vsaj pet tisoč overjenih podpisov. Od političnih strank sicer člani inštituta že zdaj pričakujejo, da se bodo do posameznih predlogov opredelili. To bo po njihovo dober kazalec tega, komu naj volivke in volivci dajo svoj glas.

 

Ne prezrite:

Proti škodljivim ukrepom oblasti! Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije v podporo zakonu Inštituta 8. marec

Share