Vlada z enostranskimi potezami v javnem sektorju povzročila oster odziv preostalih sindikatov

1. 2. 2022

Branimir Štrukelj (Konfederacija sindikatov javnega sektorja), Jakob Počivavšek (Pogajalska skupina reprezentativnih sindikatov javnega sektorja) in Frančišek Verk (Sindikat državnih organov Slovenije, ZSSS) so se na današnji novinarski konferenci ostro odzvali na vladno potezo, ko je s Sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides sprejela dogovor za separatno zvišanje plač in na napoved izstopa te skupine zaposlenih iz plačnega sistema javnega sektorja.

Vlada je s to potezo pokazala, da ji je vseeno za posledice, drugim sindikatov v javnem sektorju pa je dala legitimnost, da za svoje članstvo zahtevajo enako, smo slišali na srečanju z mediji, kjer so sindikalisti, ki predstavljajo 41 sindikatov javnega sektorja, za prihodnjo sredo v skladu s poslovnikom napovedali sklic pogajanj z vladno stranjo.

Zahteve

Njihove zahteve so jasne in enostavne: vlada naj spoštuje svojo zavezo, da glede vprašanj plačnega sistema doseže soglasje s sindikati javnega sektorja, da se določi avtomatično usklajevanje najmanj z inflacijo, začenši z letošnjim letom, da se dvigne vrednost plačnih razredov na način, da se odpravi uravnilovka na spodnjem delu plačne lestvice, tj. da se dvigne najnižji plačni razred na raven minimalne plače in da se nato dogovori za ustrezna razmerja tudi višjih plačnih razredov, da se dvigne uvrstitev vseh plačnih razredov v javnem sektorju za šest plačnih razredov, tj. toliko, kot je znašal najnižji dvig delovnih mest zdravnikov in zobozdravnikov, da se odpravi omejitev najvišjega plačnega razreda, ki ga je mogoče doseči z napredovanji, za vse javne uslužbence, in nenazadnje, da se vsem posrednim proračunskim uporabnikom zagotovijo ustrezna sredstva za pokrivanje povečanih stroškov dela, ki bodo nastali zaradi uresničitve teh zahtev.

Sindikalisti pričakujejo, da se bo vlada vsaj tako ažurno in ustrezno odzvala na njihovo pobudo za pogajanja, kot se je pri zdravnikih in zobozdravnikih, da bo zagotovila ustrezna izhodišča za pogajanja in enakopravno obravnavo vseh javnih uslužbencev ter uslužbenk. Na sredinih pogajanjih po besedah Jakoba Počivavška pričakujejo tudi predsednika vlade, že vnaprej, tako Branimir Štrukelj, pa zavračajo očitke, da gre za predvolilno potezo, saj je vlada tista, ki je ustvarila opisan problem. Istočasno pa zahteva sindikatov, da se začnejo zadeve urejati po zakoniti poti in sistematično, sploh ni prišla do seje vlade, saj jo je ta ignorirala, hkrati pa sama čez noč z interventnim zakonom zrušila sistem.

Med članstvom vre

Med članstvom že vre, so še sporočili in spomnili, da se del sindikatov že pripravlja na stavko, sami pa so še dejali, da bodo z zaostrovanjem sindikalnih aktivnosti po potrebi začeli tudi sami. Frančišek Verk je k temu dodal tudi problem pomanjkanja kadrov v državni upravi, katere del je trenutno zaradi razmaha okužb z novim koronavirusom še dodatno obremenjen, saj denimo inšpektorji delajo vse dni v tednu. Spomnil pa je tudi, da državni uradniki edini znotraj javnega sektorja nimajo svoje kolektivne pogodbe. Branimir Štrukelj je poudaril tudi, da ne nasprotujejo  zvišanju zdravniških plač, ampak zgolj temu, da gre za zvišanje plač samo njim, ne pa tudi drugim, ki so prav tako upravičeni do tega.

Mojca Matoz

Share