Končno dvig plač, vendar ne na račun upokojenk in upokojencev

12. 11. 2021

V Sindikatu upokojencev Slovenije pozdravljajo, da je vlada v dialogu s socialnimi partnerji sicer pozno, vendar končno pristala na dvig plač delavk in delavcev v zdravstvu in socialnem varstvu. Na nujnost tega je sindikat, ki ščiti interese upokojencev in vseh starejših, opozarjal že vrsto let, nedavno tudi v razpravah o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi.

»S podpisom sporazuma med socialnimi partnerji o dvigu plač novembra letos je v Sloveniji storjen le prvi korak naprej, vendar je treba takoj narediti nove korake v pravi smeri: novelirati je treba normative in standarde socialne in zdravstvene oskrbe za starejše ter sprejeti številne ukrepe za izboljšanje njihovega statusa,« so prepričani v sindikatu. Ob tem, ko pozdravljajo povišanje plač delavkam in delavcem v zdravstveni in socialni oskrbi starejših, pa odločno nasprotujejo, da bi stroške povišanja prevalili na ramena stanovalk in stanovalcev v domovih za starejše.
Nesprejemljivo je, da bi vlada svoje zapoznelo soglasje k povišanju plač v zdravstvu in socialnem varstvu v času najhujše koronakrize prevalila na pleča upokojenk in upokojencev, ki prebivajo v domovih za starejše, opozarjajo. Zato zahtevajo ukrepe, na osnovi katerih se stanovalcem in stanovalkam cene oskrbe v domovih za starejše ne bodo zvišale, obenem pa vlado pozivajo, naj se zamislijo nad podatkom, da si več kot polovica upokojenk ter upokojencev s svojimi pokojninami ne more plačati niti oskrbe I v domovih za starejše, kaj šele, da bi si plačali oskrbo IV. »Za to, da večina starejših v domovih za starejše dostojno preživlja jesen življenja, morajo dodatna sredstva prispevati njihovi otroci, ki marsikdaj zaradi krize in drugih vzrokov sami s svojimi družinami živijo v stiski,« v javnem pismu, namenjenem aktualni vladi, še sporočajo iz sindikata upokojencev.

Share