Bo sledila deindeksacija na vseh področjih?

25. 7. 2013

Ker predlagana novela zakona o dohodnini, ki predvideva ukinitev avtomatičnega usklajevanja olajšav in dohodninske lestvice z inflacijo, smo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) prepričani, da pomeni uvajanje kriznega davka in napoveduje odpravo avtomatičnega usklajevanja z inflacijo tudi na drugih področjih (plač, pokojnin, socialnih transferjev, nadomestil, dodatkov,…). To zadnje se je dalo razbrati tudi na zadnji seji ekonomsko-socialnega sveta, so poudarili predstavniki ZSSS.

 

Izredno moteče je, da država želi ta avtomatizem, enega od stebrov socialne države, za ljudi odpraviti v času, ko ga oblastniki vgrajujejo za reševanje bank. Hkrati bi predlagana ukinitev indeksacije, kar je vlada sicer napovedala v pomladanskih zavezah Bruslju, zmanjšala povpraševanje, potrošnjo, posledično pa še okrepila padanje bruto domačega proizvoda (BDP) in življenjskega standarda ljudi.

 

Z zaostritvijo dohodnine naj bi se po vladnih izračunih v proračun nateklo okoli 30 dodatnih milijonov evrov, dohodnina pa bi bila povprečno višja za dva odstotka (najbolj za  skupino ljudi, ki mesečno zasluži do dve povprečni plači, okoli tri odstotke več dohodnine – v tej skupini zavezancev je skoraj 95 odstotkov prebivalcev, ki so v Sloveniji zavezani k dohodnini; za tisti z več kot sedemkratnikom povprečne plače pa bi se dohodnina povečala le za okoli 0,3 odstotka).

Share