»Nova pravila, nove ovire, novi zidovi«
28. 1. 2013Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS), sekretar ZSSS in predsednik ZSSS Milan Utroša in Dušan Semolič ter predsednik KSJS Branimir Štrukelj so na skupni novinarski konferenci, 28. 1. 2013, z naslovom »Demokraciji zapirajo usta«, opozorili na neutemeljeno in škodljivo spreminjanje ustave v delu, ki se nanaša na referendumsko odločanje v Sloveniji, in zakona o referendumu in ljudski iniciativi, na potekajoči seji državnega zbora.
V času, ko ljudje po Sloveniji zahtevajo več demokracije, so politiki, očitno v strahu pred voljo in odločitvami ljudstva, kot kaže zbrali zadostno dvotretjinsko podporo poslank in poslancev, da praktično onemogočijo izvedbo in uspeh referendumskega odločanja. Doslej so izmed dvajsetih referendumov v zgodovini Slovenije kot samostojne države le tri zahtevali sindikati, je bilo poudarjeno. Prav tako se demokracija ne začne in konča z volitvami predstavnikov ljudstva, do krize pa je prišlo zaradi pomanjkanja, ne pa zaradi prekomerne demokratičnosti. Ker so referendumu pomemben institut demokratičnosti, so nastopajoči političnim odločevalcem svetovali, naj odstopijo od teh sovražnih poskusov proti demokraciji, ki jih, nekoliko presenetljivo, podpirajo tudi vsaj nominalno bolj leve politične skupine.
Spomnili so tudi, da je Slovenija utemeljena na referendumskem odločanju in izrekanju volje ljudi glede svoje državnosti, še v času socializma pa so bili referendumi en redkih zakonsko priznanih poti nestrinjanja z oblastjo. Referendum je najbolj učinkovito orodje ohranjanja socialne države in to orožje je v času krize in odpravljanja njenih vzrokov ter posledic ljudem nujno potrebno. Ob takem omejevanju pa si predlagatelji privoščijo še cinizem, da bo omejitev referendumskega odločanja pozitivno vplivala na sprejetje nujnih ukrepov za odpravljanje posledic finančno-gospodarske krize in preprečila padanje socialnih pravic v Sloveniji.
Sindikati skupaj z nekaj civilnodružbenimi organizacijami nasprotujejo zlasti vsebinskemu omejevanju referendumskega odločanja na vsebine, ki nimajo javnofinančnih posledic (kar pomeni, da ne bo možen referendum o nobenem sistemskem zakonu), in spremembam zakona, ki začetek referendumskih postopkov praktično-tehnično onemogočajo (za začetek zbiranja podpore za izvedbo referenduma je namreč predvideno, da pobudniki v sedmih koledarskih dneh po sprejetju zakona zberejo pet tisoč uradno overjenih podpisov in jih fizično dostavijo v državni zbor). Izredno problematičen pa je tudi kvorum glasov, potrebnih za zavrnitev zakona na naknadnem zakonodajnem referendumu, ki ga predlagatelji želijo postaviti na 25 odstotkov vseh volilnih upravičencev. Tako visok prag je višji od količine glasov, ki so jih na vseh dosedanjih državnozborskih volitvah v zgodovini samostojne države prejele zmagovite politične stranke, so še opozorili (več v priponki).
Nazadovanje demokratičnosti slovenskega političnega sistema, ki mu ZSSS in KSJS nasprotujeta skupaj s Koalicijo solidarnih, je hkratno s krepitvijo možnosti ljudskega sodelovanja v političnem življenju v EU, so še poudarili.
Ogledate pa si lahko tudi posnetek novinarske konference ZSSS in KSJS z naslovom »Demokraciji zapirajo usta«, 28. 1. 2013.