Sindikat Glosa opozarja: Predlagani medijski sveženj ruši temelje demokracije

14. 7. 2020

Sindikat kulture in narave Slovenije – Glosa se je pridružil organizacijam, ki nasprotujejo predlaganim rokohitrskim spremembam medijske zakonodaje. Kot so zapisali v svoji zahtevi, odločno zavračajo že kar običajne načine postopanja, s časovnim pritiskom izsiljene in rokohitrsko pripravljene zakonodajne predloge, ki se tako rekoč brez javne razprave znajdejo v parlamentarni proceduri.

Poudarjajo, da je spreminjanje medijske zakonodaje posebno občutljivo področje. »Nekajdnevni rok za ‘mnenja in morebitne predloge’ je še toliko bolj nesprejemljiv. Zahtevamo, da se tovrstno zakonodajo pripravi resno in skrbno in z upoštevanjem vseh demokratičnih standardov ter strokovne in druge javnosti. Zahtevamo dosledno spoštovanje parlamenta in parlamentarne procedure!« so zapisali.

Poziv k umiku zakonodajnega svežnja

Ob tem pa so še dodali, da ne pristajajo na diskurz, ki temelji na nekakšni zgodovinski indoktrinaciji! »Slovenska duša se je izoblikovala skozi veke, nasprotujemo težnjam po negiranju historičnih vrednot, ki jih je utemeljil že naš največji pesnik doktor France Prešeren. Ostro nasprotujemo poskusom izničenja slovenskega naroda v maniri revidiranja zgodovine, segajočega daleč v predslovenstvo, in popačenju novejše zgodovine!«

Vladi očitajo rušenje temeljev demokracije in ogrožanje socialnega miru, ki so ga pripravljeni braniti tudi s stavko. Zaradi kršitve demokratičnih standardov pa še pozivajo, da navedeni zakonski sveženj umaknejo in omogočijo korektno sodelovanje vsem deležnikom, vključno sindikatom. Jutri ob 14:30 bo pred državnim zborom proti predvidenim spremembam sicer potekal tudi neprijavljen protestni shod.

Utišati želijo kritične glasove 

Da bo predlog prinesel škodljive in nesprejemljive spremembe medijske zakonodaje, ki zadevajo ključne medije v Sloveniji in da kaže zelo jasno težnjo vladajoče politike po podreditvi in obvladovanju omenjenih medijev ter Slovenske tiskovne agencije, opozarjajo tudi člani in članice Slovenskega centra Pen, Foruma za demokracijo. Med drugim opozarjajo na nadaljnjo demontažo neodvisnosti Radiotelevizije Slovenija kot edinega javnega servisa. Večji del njegovih sredstev bi vladajoča politika s predlaganimi spremembami javni RTV odvzela in jih v imenu domnevne pluralizacije medijskega področja razdelila komercialnim medijem ter, kot je sklepati, tudi strankarskim oziroma medijem pod vplivom določenih političnih strank. Več o tem tukaj.


Preberite še:

Tudi sindikalne centrale z zaskrbljenostjo spremljamo spremembe medijske zakonodaje

Share